یک‌شنبه 11 خرداد 1399

ثبت ۷ اثر معنوی ایلام در فهرست آثار ملی

7 پرونده آثار ناملموس و معنوی استان ایلام در فهرست آثار ملی ثبت شد.

«عبدالمالک شنبه‌زاده»مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایلام با اعلام این خبر اظهار داشت: 4 پرونده با عناوین مهارت ساخت مشک آب، برداشت سنتی سقز، مهارت ساخت داس و داسیلگ و مهارت ساخت آسیاب دستی به صورت منطقه‌ای و مشترک با استان‌های کرمانشاه و کردستان ثبت معنوی شد.

وی با بیان اینکه سه پرونده نیز با عنوان تهیه شیرینی محلی بژی برساق، ترخینه و مهارت ساخت چیت به نام استان ایلام با حضور مدیر کل ثبت کارشناسان ثبت معنوی تهیه و در فهرست آثار ناملموس ملی ثبت شد، تصریح کرد: 15 قلم اشیای تاریخی و نفیس استان ایلام نیز در موزه ملی تهران به نمایش گذاشته شده و پنج اثر تاریخی نفیس و کم نظیر نیز در فهرست آثار ملی منقول کشور امسال به ثبت رسیده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایلام گفت: این آثار شامل پنج گچبری متعلق به سطح دیوارها و قوس های ورودی بنای موسوم به مسجد شهر تاریخی سیمره و دارای نقوش گیاهی و گچبری دیواری مربوط به اواخر دوره ساسانی و اوایل دوره اسلامی است که بسیار ارزشمند و نفیس هستند. وجود شهرهای تاریخی، قلعه ها، تپه های باستانی، سنگ نوشته ها، کاخ ها، آتشکده ها و تنگه های تاریخی در استان ایلام از تاریخ و تمدن دیرپای این سرزمین حکایت می کند. استان ایلام  1500 اثر تاریخی دارد که بیش از 750 اثر آن در فهرست آثار ملی ثبت شده است. 

نظرات ارسال نظر