چهار‌شنبه 7 خرداد 1399

شهرستان چرداول قطب زیبای گردشگری استان ایلام

شهرستان چرداول یکی دیگر از قطب‌های گردشگری استان ایلام است، که از این رو می‌توان به تنگه «شمشه»، چشمه «به‌ره‌زا»، بناهای تاریخی و طبیعت زیبای آن در روستای هله‌سم اشاره کرد.

تنگه «شمشه»

طول این دره 3 کیلومتر و سرشاخه آن ارتفاعات قلارنگ است، این دره کوه چرمین را به دو قسمت تقسیم کرده است و نقطه اتصال آب‌های سطحی بخش سیروان و چرداول است، در محل برش عرضی کوه چرمین که سبب خروج رودخانه زنگوان از آن به سمت زهکش رودخانه چرداول شده است و به دلیل تأثیرات آب بر سنگ‌های آهکی بستر خود، شکل‌های زیبایی به صورت استخر رودخانه‌ای شکل داده که همراه با آثار قدیمی که بر دیواره‌های اطراف تنگه به جای مانده دارای جذابیت قابل توجهی است.

چشمه «به ره زا»

چشمه «به ره زا» هم چشمه آب شیرینی است که در دهانه جنوبی تنگ شمشه واقع است و زیبایی این تنگه را صد چندان کرده است. وجود این چشمه و رود زیبای که از وسط تنگه می‌گذرد و بناهای تاریخی که در این منطقه وجود دارد و همچنین وجود پرندگان گوناگون در این منطقه زیبایی به خصوصی به آن داده است که نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند.

چرداول میزبان گردشگران نوروزی

سیاوش طهماسبی رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان چرداول در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ایلام، اظهار داشت: شهرستان چرداول با وجود آثار طبیعی و گردشگری بی شمار از جمله تنگ شمشه، تنگ قیر و کوه وردلان در ایام نوروز قطب زیبای گردشگری برای مسافران نوروزی است.

وی به صنایع دستی اشاره کرد و افزود: کیف و کفش چرم، گلیم نقش برجسته، چت، نمد و میناکاری از مهم‌ترین صنایع دستی چرداول محسوب می‌شود.

رئیس میراث فرهنگی و گردشگری چرداول تصریح کرد: برگزاری برنامه نوروزگاه در سطح طبیعت با هدف نشاط اجتماعی هر روز در یک بخش از شهرستان  اجرا خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: روستای هله‌سم از توابع شهرستان چرداول به دلیل پتانسیل خاص جغرافیایی در نوروز تفرجگاه بسیاری از مسافران است. 

نظرات ارسال نظر