پنج‌شنبه 28 شهریور 1398

چشم اندازی مختصر به سیاگ آو آبدانان آکواریوم زلال زاگرس

شهرستان آبدانان به عنوان یکی از قطب های گردشگری طبیعی استان ایلام در دامنه کبیرکوه مملو از مکان های دل انگیز طبیعی برجسته است که از جمله این برجستگان دریاچه دو قلو سیاگ آو قرار دارد.

دریاچه دوقلوی آبدانان بی شک یکی از پدیده های شگرف طبیعی استان ایلام می باشد که با وجود گفته ها ونوشته های فراوان به دلایلی خارج از این مبحث از دید گردشگران کشور مغفول مانده است.
اگر چه این دریاچه در دو دهه اخیر برخلاف قاعده اسامی خاص به سیاه گاو مکتوب و نامبردار شده اما اسم و تلفظ محلی آن سیاگ او و یا سیاو است . 
سیاگ او که به عنوان میراث فرهنگی طبیعی کشور ثبت شده در فاصله هشت کیلومتری سراب باغ و 26 کیلومتری شمال شرقی شهر آبدانان واقع شده است.
سیاگ او دارای 12 متر عمق و چهار هزار و 500 متر مساحت است که در دو دریاچه زیبا بوسیله کانالی طبیعی به عرض 1.5 متر و عمق یک متر و به طول هشت متر به هم مرتبط هستند.
این دو دریاچه دارای آبی زلال بوده به طوری که می توان تا عمق سه متری آن را شبیه آکواریومی پر از ماهی است مشاهده کرد.
سرچشمه سیاگ او رودخانه ای به همین و همچنین وجود چشمه‌های جوشان شیرین داخل دریاچه است.
رودخانه سیاه گاو با عبور از میان دره های میان کبیرکوه که در جنوب شرقی آبدانان قرار دارد، به سمت دریاچه دوقلو حرکت می کند و ابتدا به دریاچه اول و با کمی اختلاف سطح به دریاچه دوم می ریزداین دو دریاچه توسط یک کانال طبیعی به یکدیگر وصل شده اند، عرض این کانال 8 متر و عمق آن 4 متر است که به طول 70 متر به طور طبیعی ساخته شده ، تا این دو دریاچه را به یکدیگر وصل کند. 
قسمت های حاشیه ای دریاچه کم عمق است و کف آن به راحتی دیده می شود اما به یکباره عمق آب به بیش از دو متر می رسد.
وجود املاح مختلف ، گوگردی بودن آب دریاچه و وجود چشمه های جوشان شیرین داخل دریاچه از مهم ترین ویژگی های دریاچه های دوقلو سیااو است که موجب شده دریاچه همواره آبی شیرین، قابل شرب و سرشار از املاح معدنی داشته باشد. 
آب دریاچه سیاه گاو با جریان یافتن در رودخانه سیاه گاو به سمت مزارع کشاورزی رفته و موجب ابی شدن کشت محصولات زراعی شده است.
وجود ماهیان و آبزیان متنوع ، سنگواره ها ، پوشش گیاهی متنوع شفافیت آب ، فوران آب از عمق دریاچه ، خزندگان کمیاب در داخل دریاچه ، سردی شگفت انگیز آب در تابستان و گرمی آن در زمستان و آبدهی مناسب از دیگر ویژگی های ممتاز این اثر طبیعی است.
اطراف این دریاچه ها را دشت ها و کوه های مرتفع گچی و صخره های بزرگ فرا گرفته و جلوه ای زیبا به طبیعت منطقه بویژه در فصل های بهار و پاییز می دهد.
این دریاچه در فصل بهار و اواخر زمستان از تفرجگاه‌های اهالی مردم استان ایلام و شهرستان آبدانان است هر چند آب و هوای منطقه امکان حضور گردشگران در طول ایام سال را ممکن کرده است.

**شرح سیا او همه زیبایی و جذبه نیست
شرح سیااو همه زیبایی و جذبه نیست که فرسایش و تاثیر و مداخله طبیعی و انسانی این دریاچه هزاران ساله را دستخوش تهدید کرده است. 
عمق و مساحت دریاچه دوگانه در چند دهه اخیر متاثر از فرسایش خاک کوهستان های اطراف و رسوب و گاه پسماندهایی که با رودخانه سرچشمه به سیاو می رس در حال کم شدن است.
لایروبی سیا او کمترین شکرگذاری برای وجود این شگرف خداداد محسوب می شود.

نظرات ارسال نظر