چهار‌شنبه 18 تیر 1399

نیمه‌شعبانِ متفاوت در ایلام / زمزمه دعای فرج را از دور بر فراز منازل

محدودیت‌ ارتباطات اجتماعی به جهت اجرای پروتکل‌های بهداشتی پیشگیری از شیوع کرونا،  اجازه آن را نداد که مردم ولایتمدار ایلام در مساجد و تکایا جشن و شادمانی  میلاد امام عصر، حضرت مهدی موعود (عج) را برگزار کنند.

اما ولایتمداران ایلامی، با استفاده از فضای مجازی و  و تلویزیون‌های خود به نجوای عاشقانه ذاکران حرم قدسی گوش سپردند و دعای فرج را از دور بر فراز منازلشان زمزمه کردند. 

خیابان‌ها، مساجد و معابر ایلام گرچه مانند سنوات گذشته خالی از جمعیت و پخش شربت و شیرینی بود اما مردم ولایتمدار ایلام مذهبی بیکار ننشستند و مولودی خوانی و جشن را به کوچه‌ها و خیابان‌های شهر آوردند به این شیوه که سیستم صدا و ذاکر اهل بیت و گروه سرود را سوار بر خودرو کرده و با توقف چند دقیقه‌ای در کوچه‌ها، لحظات شادی را برای مردم رقم زدند.

و شامگاه چهارشنبه بام منازل و بلندگوی مساجد، تکایا و حسینیه‌های ایلام، آسمان این دیار را منور و متبرک به ندای دل‌نشین «یا صاحب‌الزمان (عج) ادرکنی» ، «یَا مَوْلانا یَا صاحب‌الزمان، الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ، أَدْرِکْنِی أَدْرِکْنِی أَدْرِکْنِی » کرده بود.

ایلامی‌های ولایتمدار جشن نیمه شعبان را با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و توصیه‌های در خانه ماندن را در منازل خود با شور و شعف برگزار کردند و میلاد نور را بر بام منازل خود جشن گرفتند، در این جشن معنوی دست دعا به‌سوی خالق هستی دراز و از او طلب آن کردند تا فرج آقا و امامشان را نزدیک کند.

آنان با سوز دل و اشک دیده از خالق خود خواستند در ایامی که گرفتاری بزرگ شد و پوشیده بر ملأ گشت و پرده کنار رفت و امید بریده گشت و زمین تنگ شد و خیرات آسمان دریغ شد فقط و فقط پشتیبان را او و شکایت را تنها به‌جانب او آورده‌اند تا فریادرس آنان باشد.

حجت‌الاسلام علی چراغی پور در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ایلام در ارتباط با عید نیمه شعبان اظهار داشت: بر اساس مصوبه ستاد پیشگیری از کرونا برنامه‌ای در سطح مساجد استان ایلام به‌منظور جلوگیری از تجمع و حضور مردم، نداریم.

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات استان ایلام گفت: مراسم معنوی قرائت زیارت آل یاسین و دعای فرج بر بام منازل و هم‌زمان با پخش زنده سرتاسری از برنامه‌های اجراشده در استان ایلام بوده است که در ساعت 2045 در شامگاه چهارشنبه اجراشده است.

وی در ادامه یادآور شد: به‌رغم اینکه در اجرای پروتکل‌های بهداشتی امکان برگزاری مراسم جمعی مقدور نیست اما امکان اقدامات مجازی برای دعا و نیایش فراهم است.

وی در پایان یادآور شد: امید است به برکت ایام و اعیاد شعبانیه این بلا و گرفتاری از جمیع مردم جهان و به‌ویژه مردم مؤمن و متدین ایران‌زمین رفع شود.

نظرات ارسال نظر