یک‌شنبه 24 آذر 1398

تحقق انقلاب زراعی در ایلام، بارقه شغل و درآمد

معاون اول رئیس جمهوری به همراه وزیر جهاد کشاورزی در ایام الله دهه مبارک فجر در قالب سفری یک روزه به ایلام آمد تا در دهلران پروژه 37 هزار هکتاری احیا ، زهکشی و آبیاری نوین اراضی جنوب استان ایلام را افتتاح کنند، طرحی بیمانند از حیث گستره که قرار است تا ماه های آینده به 50 هزار هکتار افزایش یابد.
در خصوص اهمیت محوری این طرح و دیگر طرح های توسعه ای در حال اجرا بخش کشاورزی استان ایلام تقریبا همه ناظران و کارشناسان اعتقاد دارند که با بهره برداری کامل آنها، بخش کشاورزی به پیشران رشد درآمد و رونق اشتغال اهالی و به ویژه بهره برداران زمین و زراعت مبدل می شود.
این طرح نه فقط نمونه ای از اقدام های دولت یازدهم و دوازدهم برای توازن بخشی به توسعه و ایجاد اشتغال و افزایش درآمد مرزنشینان غرب کشور است بلکه به لحاظ اهمیت خود به تنهایی مصداق پاسخگویی دولت به اعتماد مردم است.
در خصوص اهمیت این طرح در اقتصاد زراعی استان و معیشت بهره برداران بخش کشاورزی ایلام توضیح اینکه تا قبل از این طرح کل اراضی تحت کشت ابی به عنوان نتیجه صدها طرح توسعه و یا متاثر از همجواری اراضی با 15رودخانه جاری این استان ،در خوشبینانه ترین حالت کمتر از 80هزار هکتار بوده است.
در هشتمین روز دهه فجر با اجرا و افتتاح یک طرح دولت دکتر روحانی حدود 50 درصد به اراضی آبی موجود استان ایلام اضافه شد اما این اقدام در فضای رسانه ای کشور چندان مورد اقبال و توجه قرار نگرفت که نشان از مظلومیت دولت در حوزه اطلاع رسانی دارد و یا اینکه می توان آن را به کم توجهی مالوف رسانه ها به استان های مرزی مرتبط دانست که در هر دو حالت مصادیق مشابه مکرر دارد.
با این وصف مردم و مسوولان و کارشناسان ،اهمیت این طرح را که نه در زمان اجرا و نه در جریان افتتاح با تبلیغ و بزرگنمایی همراه نبود در ترمیم درآمد و اشتغال اهالی استان ایلام بدرستی می دانند.

** سرمایه گذاری 10 هزار میلیارد ریالی برای پروژه های آبیاری و زهکشی
استاندار ایلام این طرح را یکی از پروژه های تحول ساز استان منطقه می داند و گفت:دولت تدبیر و امید 10 هزار و 400 میلیارد ریال برای اجرای پروژه آبیاری و زهکشی و بخش زراعت این استان سرمایه گذاری کرده که با این هزینه سرمایه ای در مجموع از 80 هزار هکتار این طرح به همراه سهم استان ایلام در پروژؤه سامانه گرمسیری در استان ایلام 37 هزار هکتار آن تکمیل و 9 هزار هکتار دیگر نیز در فاز دوم در حال اجرا است.
قاسم سلیمانی دشتکی اضافه کرد: افزون براین هم اکنون نیز به ارزش سه هزار میلیارد ریال پروژه توسعه زراعی و کشت ابی استان در حال اجرا است که با بهره برداری از مجموع آنها سطح زیر کشت اراضی آبی استان ایلام از 80 هزار هکتار به 174 هزار هکتار می رسد.
وی یادآوری کرد: طرح 550 هزار هکتاری شبکه نوین آبیاری و زهکشی اراضی استان های ایلام و خوزستان از اردیبهشت ماه سال 93 آغاز شد و منابع گسترده ای از سوی دولت برای اجرای آن تخصیص یافت.
در مرحله نخست قرارداد اجرای این طرح با وسعت حدود 300 هزار هکتار با وزارت نیرو منعقد شد که اکنون پس از گذشت چهار سال افتتاح بیش از 300 هزار هکتار امسال محقق می شود.
37 هزار هکتار از این پروژه 550 هزار هکتاری در استان ایلام قرار دارد و همچنین در کنار آن 10 هزار هکتار از پروژه های توسعه کشت ابی مناطق مرزی در بالا دست این طرح نیز در استانه بهره برداری افتتاح می شود.
دشتکی افزود : برخی اراضی کشاورزی استان در مسیر انتقال آب قرار دارند اما آب برای آنها تخصیص نیافته که باید با اجرای طرح های آبیاری و زهکشی مشکلات در استان وجود دارد وزارت نیرو آب مورد نیاز این اراضی را تامین کند.
وی از مسئولان ارشد کشوری خواست، ظرفیت ها، منابع، مشکلات، نیازها و راه های توسعه استان ایلام در حوزه های مختلف صنعت، کشاورزی، انرژی، ... به صورت ویژه در هیات دولت یا ستاد اقتصاد مقاومتی مطرح و بررسی شود.
استاندار ایلام یادآور شد: برخی اراضی کشاورزی استان در مسیر انتقال آب قرار دارند اما آب برای آنها تخصیص نیافته که باید با اجرای طرح های آبیاری و زهکشی مشکلات در استان وجود دارد وزارت نیرو آب مورد نیاز این اراضی را تامین کند.
سلیمانی دشتکی از مسئولان کشور خواست، ظرفیت ها، منابع، مشکلات، نیازها و راه های توسعه استان ایلام در حوزه های مختلف صنعت، کشاورزی، انرژی به صورت ویژه در هیات دولت یا ستاد اقتصاد مقاومتی مطرح و بررسی شود.
استاندار ایلام توسعه و ایحاد اشتغال را اولویت ضروری این استان ذکر کرد و هشدار داد: اگر کسی مانع توسعه شود جایی در استان نخواهد داشت.
**زهکشی اراضی جنوب ایلام بخشی از پروژه کلان 550 هزار هکتاری جنوب غربی کشور
اجرای شبکه نوین آبیاری و زهکشی در این سطح از اراضی جنوب استان ایلام در قالب طرح احیا 550 هزار هکتار اراضی خوزستان و ایلام به عنوان یکی از محوری ترین برنامه های بهره وری از منابع آب و خاک جنوب غربی کشور انجام گرفت که تاکنون بیش از 320 هزار هکتار آن اجرا شده است.
معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در این خصوص گفت: فاز اول طرح 550 هزار هکتاری خوزستان و ایلام در سال 93 شروع شده که 37 هزار هکتار از آن در استان ایلام قرار دارد که با تخصیص آب توسط وزارت نیرو سهم استان ایلام در مرحله نخست تکمیل شده است.
علی مراد اکبری رویکرد وزارتخانه های جهاد کشاورزی و نیرو را استفاده بهینه از آب به روش میکرو عنوان کرد و افزود: برای اجرای این 37 هزار هکتار آبیاری و زهکشی هشت هزار و 70 میلیارد ریال اعتبار مصوب و پیش بینی شده است.
وی افزود: 16 هزار هکتار دیگر از گستره این طرح نیز در دست اقدام است .

** کاهش میزان بیکاری در استان ایلام
افتتاح طرج 37 هزار هکتار ی زهکشی و ابیاری زمین هرچند اتفاقی در سطح انقلاب در ساحت اقتصاد زراعی ایلام تحلیل می شود اما تنها دستاوردو اقدام دولت های یازدهم و دوازدهم برای تغییر جایگاه استان ایلام در جدول استان های بیکار نبود نیست.
ایلام که برای سالیان طولانی در قعر جدول شاغلان و ابتدای نشانگر شاخص بیکاریقرار داشت هم اکنون و با خدمات دولت های یازدهم و دوازدهم به میانه و کمرکش جدول رسیده و براساس احتساب این قاعده کارشناسی که هر هکتار زمین آبی 2 شغل ایجاد می کندامیدواری ایجاد شده که بیکاری در ایلام تک رقمی شود.
هم اکنون در نتیجه اجرای طرح ها ، برنامه ها و تلاش های دولتمردان میزان بیکاری در این استان از 17.3 درصد در پایان دولت دهم به حدود 11 درصد کاهش یافته است.
چهار سال عملکرد اجرایی ، مدیریتی و اقتصادی دولت یازدهم در استان رنجور از محرومیت ایلام نشانگر تغییر در رویکردهای اجرایی پیشین و هدایت همه ظرفیت ها بسوی بهره وری از مزیت های رقابتی با هدف اشتغال بیشتر و درامد بهتر است.
در چهار سال گذشته آنچه بیش از پیش نمود داشت، تلاش مسئولان برای جذب اعتبارات ملی و گسیل امکانات از منابع صندوق توسعه ملی برای احیای فعالیت های زیربنایی بود و عمدتا جهت گیری اعتبارات عمرانی معطوف به زیربنا سازی برای تولید و اشتغال و به خصوص در بستر مزیت ها و در راس انها آب وخاک بود .
در مدت فعالیت دولت تدبیر و امید کشاورزی استان ایلام در بخش های مختلف از میزان رشد و توسعه قابل توجهی برخوردار شد و در موضوع تخصیص ها نیز اعتبارات قابل توجهی به کشاورزی این استان اختصاص یافت.
کشاورزی استان ایلام در این سال ها در بخش های اعطای تسهیلات برای اجرای طرح های نوین آبیاری، زراعت، دام، طیور، شیلات، آبزیان، باغبانی، مکانیزاسیون، آب و خاک، صنایع، ایجاد طرح های کلانی چون احیای اراضی دشت های دهلران و مهران از حوزه آبریز سد کرخه و سامانه گرمسیری رونق چشمگیری یافته است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام در خصوص وضعیت کشاورزی این استان در دولت تدبیر و امید گفت: در حوزه پرداخت تسهیلات و اشتغالزایی بخش کشاورزی از سال 1392 تا پایان سال 1395 بیش از 371 میلیارد و 725 میلیون ریال تسهیلات به متقاضیان بخش کشاورزی پرداخت شد و پنج هزار و 240 نفر نیز در این حوزه مشغول بکار شدند.
محمدتراب میری در مورد وضعیت زراعت در استان ایلام اظهار کرد: سال زراعی 92 - 91 سطح زیر کشت گندم به عنوان مهمترین محصول زراعی استان 132 هزار و 582 هکتار با میزان تولید 184 هزار و 827 تن بود اما در سال زراعی 95 - 94 با سطح زیر کشت 118 هزار هکتار یعنی رشد منفی 11 درصد به تولید 300 هزار و 830 تن گندم رسید که این میزان با افزایش شاخص رشد 67 درصدی نسبت به سال 92 همراه بود.
وی میزان کشت و تولید محصولات صنعتی چون دانه های روغنی کلزا، ذرت، کنجد در اراضی کشاورزی استان ایلام در سال زراعی 92 - 91 را چهار هزار و 718 هکتار با میزان تولید 14 هزار و 527 اعلام کرد و افزود: در سال زراعی 95 - 94 میزان سطح زیر کشت محصولات صنعتی در استان به سه هزار و 796 هکتار معادل 20 درصد سال 92 کاهش یافت اما مقدار تولید این محصولات به 27 هزار و 197 با رشد 87 درصدی در مقایسه با آن سال رسید.
به گفته وی، شاخص های تولید محصولات مختلف کشاورزی در فاصله سال های 92 تا پایان سال 95 در بخش باغات این استان در سال 92 پنج هزار و 852 هکتار با مقدار تولید 16 هزار و 242 تن انواع میوه بود ولی در سال 95 این میزان به 6 هزار و 220 هکتار سطح زیر کشت و تولید 18 هزار و 233 تن انواع میوه رسید یعنی در این چهار سال شاخص رشد سطح باغات 6 درصد و تولید محصولات باغی 12 درصد افزایش یافت.
بخش کشاورزی به عنوان منبع معیشت و اشتغال بیش از 30 درصد جمعیت استان 600 هزار نفری ایلام از جایگاه ویژه‌ای در اقتصاد استان ایلام برخوردار است .
ایلام بهره مند از مزیت اراضی حاصلخیز کشاورزی، باغات ثمرده، منابع آب و خاک مناسب و مستعد، کشاورزان سخت کوش و توانمند با حمایت دولت می تواند به یکی از قطب های اصلی و موفق تولید محصولات کشاورزی تبدیل شود.
استان ایلام با گستره 20 هزار کیلومتر مربع در دامنه های رشته کوه های زاگرس 380 هزار هکتار زمین زراعی عمدتا دیم دارد.

نظرات ارسال نظر