شنبه 16 آذر 1398

راه آهن نیاز اساسی استان برای توسعه در آینده است

استاندار ایلام گفت : راه آهن نیاز اساسی استان برای توسعه در آینده است که در صورت راه اندازی این مسیر تا کربلا ادامه می یابد.
به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از روابط عمومی استانداری ایلام، محمدرضا مروارید اظهار داشت: طرح اتصال ایلام به راه آهن سراسری در سفر دولت قبل به این استان مصوب شده بود و مطالعات آن نیز از دو سمت اسلام آباد و اندیمشک انجام گرفته است.

وی افزود: طول خط آهن ایلام از سمت اسلام آباد غرب ۸۷ کیلومتر است که تاکنون نقشه ۱۹ کیلومتر آن تهیه شده و در روزهای پایانی دولت گذشته نیز کلنگ احداث آن به زمین زده شد.

استاندار ایلام یادآور شد: قرارگاه خاتم الانبیا به عنوان مجری احداث خط آهن اسلام آباد تا مرز خسروی در استان کرمانشاه برای اجرای ۲۵ کیلومتر از مسیر اسلام آباد به ایلام نیز تعیین شد که این قرارگاه با توجیه اقتصادی نبودن و پایین بودن قیمت پیشنهادی حاضر به اجرای آن نشد.

مروارید ادامه داد: محدودیت های مالی دولت یازدهم باعث شد روند اجرای این طرح ادامه پیدا نکند، ولی مقامات استان در طول ماه های گذشته با چندین شرکت روسی، فرانسوی، چینی و اوکراینی برای اجرای این طرح مذاکراتی انجام دادند و ویژگی ها و نقشه های طرح نیز به آنها ارائه شد.

وی تاکید کرد: طی دو سه هفته گذشته، شرکت های مختلف با توجه به توفیقات حاصل شده در مذاکرات هسته ای و رفع احتمالی تحریم ها برای اجرای این طرح اعلام آمادگی کرده و همگی مشتاق انجام این طرح ریلی هستند.

استاندار ایلام گفت: برخی از این شرکت ها خواستار اجرای طرح اتصال ایلام به راه آهن سراسری به شکل B .O.T هستند که قابل انجام نیست و احداث آن از طریق قرارداد فاینانس مد نظر مسئولان کشور و استان است.

مروارید یادآور شد: مقامات وزارت راه ادامه این مسیر تا مرز مهران را مد نظر داشته باشند چرا که مسئولان عراقی در مذاکرات متعدد اعلام آمادگی کرده اند در صورتی که خط ریلی تا مرز مهران امتداد یابد آنان نیز این مسیر را با توجه به انتخاب کربلا به عنوان مرکز راه آهن این کشور تا این شهر ادامه دهند.

وی اظهار کرد: فاصله مهران تا کربلا ۱۶۰ کیلومتر است که بدلیل هموار بودن مسیر و وجود دشت های وسیع در منطقه اجرای راه آهن با سهولت بسیار بیشتری انجام می شود.

نظرات ارسال نظر