جمعه 20 تیر 1399

کنترل آتش سوزی جنگلهای دینارکوه ایلام/ آماری از خسارات نیست

کراپ‌شده - آتش سوزی جنگلهای پلدختر
 
ایلام - مسئول محیط زیست شهرستان آبدانان گفت: آتش سوزی جنگلهای دینارکوه شهرستان آبدانان در مرحله کنترل است.

به گزارش خبرنگار مهر، روز گذشته آتش سوزی در منطقه دینارکوه شهرستان آبدانان آغاز شده که بعد از مهار چندباره توسط نیروهای امدادی و بالگرد آب پاش، این آتش هنوز به طور کامل مهار نشده است.

طبق گفته مسئول محیط زیست شهرستان آبدانان در گفتگو با مهر، این آتش سوزی در منطقه شاه بیشه دینارکوه شهرستان آبدانان در جنوب استان ایلام مهار شده ولی برای جلوگیری از از آتش سوزی دوباره در منطقه هنوز نیروهای امدادی در حال کنترل آتش سوزی هستند.

احمد ایمانی اظهار داشت: روز گذشته یک فروند بالگرد آب پاش در منطقه فعال بوده و امروز نیز یک فروند بالگرد کار اعزام نیروها به مناطق آتش گرفته را بر عهده دارد.

وی بیان داشت: هنوز آمار دقیقی از خسارتهای این آتش سوزی در دست نیست و به محص کنترل کامل آتش خسارتها را می توان مشخص کرد.

ایمانی بیان داشت: هم اکنون نیروهای منابع طبیعی تا صبح فردا در این منطقه برای جلوگیری از آتش سوزی دوباره حاضر هستند.

طبق گفته مسئولان شهرستان آبدانان هنوز برآورد دقیق این خسارات آتش سوزی صورت نگرفته است ولی افراد مطلع در منطقه از آتش گرفتن بیش از ۲۵ هکتار از جنگلهای منطقه دینارکوه آبدانان خبر می دهند.

منطقه دینارکوه شهرستان آبدانان یک منطقه بکر و حفاظت شده است که طی سالجاری برای چندمین بار است که طعمه حریق می شود و به دلیل صعب العبور بودن کار اطفا حریق به سختی انجام می شود.

هم اکنون متاسفانه نبود امکانات دائم مثل بالگرد آب پاش در استان ایلام باعث شده میزان خسارت به جنگلهای استان بر اثر آتش سوزی بسیار زیاد شود.

طی سال جاری بیش از یک هزار هکتار از جنگلهای مختلف استان ایلام در آتش سوخته که مهمترین این آتش سوزی ها منطقه شلم و سیروان بوده است.

متاسفانه بی توجهی در بحث تامین امکانات و نبود بالگرد آب پاش به صورت دائم در استان باعث شده خسارات ناشی از آتش سوزی ها در ایلام افزایش پیدا کند.

استان ایلام دارای ۶۴۰ هزار هکتار جنگل است که ۹۰ درصد این جنگلها را درختان بلوط تشکیل داده است.

نظرات ارسال نظر