صدای مهیب انفجارها در مهران مربوط به انهدام مینهای زمان جنگ است

شهرستان مرزی مهران در غربی ترین نقطه از کشور، هشت سال درگیر جنگ تحمیلی بود، ولی با وجود گذشت بیش از ۲۶ سال از اتمام جنگ، هنوز هم هر روز صدای انفجارهای مهیب دلت را می لرزاند و اگر مسافر و یا زایرعتبات عالیات باشی و از صدای مهیب این انفجارها با وحشت بپرسی، شهروندان آرام زیر لب می گویند: نترسید، صدای انفجارها مربوط به انهدام مینهای به جای مانده از دوران جنگ تحمیلی است.

به گزارش خبرنگار آوای مهران، صبح با صدای مهیبی از خواب بلند شدم،سراسیمه به سمت بیرون دویدم، فضای محله آرام بود و هرکسی به دنبال انجام کارهای روزانه، دقایقی بعد صدا با شدت بیشتری تکرار شد و این صداها امروز به فواصل زمانی مختلف تکرار می شد، دیگه هراسی نداشتم می دانستم علت انفجارها چیست، گروه های خنثی سازی در مناطق آلوده به مین مشغول فعالیت بودند.
سالهاست که جنگ تمام شده اما واقعیت این است که در استانهای مرزی کشور، جنگ هنوز تمام نشده و مهمات و مینهای به جا مانده از آن دوران هنور باعث کشته و زخمی شدن مردم و یا نیروهای پاکسازی مناطق عملیاتی می شود.
مینهای موجود در ایران هرکدام پرچم سفارتخانه ای است که امروز داعیه دموکراسی و حقوق بشر دارند، اکنون کسی از مین والمر نمی پرسد و اینکه کدام کشور چنین گسترده آن را در اختیار صدام گذاشت، مینهای پدالی و گوجه ای و ام ۱۶ و ضد خودرو و ضد تانک اکنون در جای جای مناطق مرزی کشور بطور پراکنده وجود دارند و جان مردم را تهدید می کنند .
سالهای طولانی از پایان جنگ هشت ساله می گذرد اما اخبار ناگوار متواتری از انفجار مینهای به جا مانده از آن دوران هنوز از گوشه و کنار مناطق مرزی این کشور پهناور به گوش می رسد.
بیشتر قربانیان مین، ساکنان و اهالی محلی مناطق مرزی و یا عشایر هستند که در زمان کار کشاورزی روی زمینهای خود، یا رفت و آمدهای بین روستا دچار حادثه می شوند، حتی اگر یک مین نیز در مناطق جنگی وجود نداشته باشد اما احتمال انفجار آن تهدید جدی امنیت ذهنی و فکری شهروندان خواهد بود که حتی در زمان راه رفتن هم همواره منتظر وقوع حوادث ناگوار هستند.
ضرر و زیان و خسارتهای ناشی از مین محدود به از دست رفتن جان و اعضای بدن قربانی مین نیست بلکه این زیان ها دارای ابعاد وسیعی است.
بنابراین گزارش، جنگ تحمیلی عراق علیه ایران باعث شد که پس از جنگ در بخش وسیعی از مناطق کشور ما انواع مین و مواد منفجره عمل نکرده باقی بماند، طبق نظر کارشناسان پس از جنگ، در بیش از ۴‎/۲ میلیون هکتار از مناطق مرزی بیش از ۱۶ میلیون مین توسط نیروهای عراقی کاشته شده که هنوز بخشی از اراضی این مناطق همچنان آلوده به مین و تله های انفجاری است.
برهمین اساس پنج استان کشور یعنی کرمانشاه، کردستان، آذربایجان غربی، ایلام و خوزستان با مشکل مین و مهمات عمل نکرده مواجه بوده و هر از چند گاهی تعدادی از هموطنان ما در برخورد با مین دچار حادثه می شوند.
مجید زرگوشی معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری مهران در گفتگو با آوای مهران علت این انفجارات را ناشی از خنثی کردن مین های برجای مانده از جنگ تحمیلی عنوان کرد.
وی اظهار کرد: باید قبل از شروع انفجارات به ما اطلاع رسانی می شد تا مردم از این رخداد اطلاع داشته باشند و از انفجارات بوقوع پیوسته هراس نداشته باشند.
زرگوشی تا کید کرد: باید انفجارات در فواصل زمانی و به دور از مناطق مسکونی انجام می گرفت تا صدای مهیب آنها باعث دلهره شروندان نشود و ما پیگیر هستیم تا در آینده با اطلاع رسانی دقیق و در جاهای با فواصل انفجارات صورت گیرد.

نظرات ارسال نظر

ایلام امروز؛ آرشیو دیجیتال ایلامیان

عمر سایت: 13سال و 11ماه