جمعه 15 آذر 1398

توضیح شرکت پتروشیمی ایلام در خصوص مرگ ۲ کارگر

به گزارش ایرنا از روابط عمومی پتروشیمی، فرهاد دانشی گفت: در روزهای 11 و 12 اردیبهشت سال جاری و همزمان با هفته كار و كارگر 2 حادثه ناگوار و تلخ در پتروشیمی ایلام رخ داد كه به موجب آن دو نفر از همكاران عزیزمان از داربست بندهای حرفه ای پیمانكاری پتروهنگام جان باختند.

** حادثه اول
روز 11 اردیبهشت یكی از پیمانكاران پروژه الفین كه جهت ایمن سازی و تخته ریزی پایپرك t103 در ارتفاع حضور داشت در هنگام جابجایی بر روی تیر افقی بتونی كه عرض آن 70 سانتیمتر بود به هنگام برداشتن تخته و الوار تعادل خود را از دست داد و از ارتفاع 10 متری سقوط كرد و 24 ساعت پس از حادثه در بیمارستان فوت كرد.

** حادثه دوم
در روز 12 اردبیهشت نیز یكی از كارگران جوشكار ساعت 15:30 دقیقه در ضلع شمالی پایپرك a103 در ارتفاع تقریبا 20 متری بر روی درام مشغول عملیات جوشكاری بود ضمن اینكه جهت این كار پلت فرم و داربست مناسب در نظر گرفته شده و تذكرات قبل از كار به تیم جوشكاری داده شده بود.
در حین كار مامور ایمنی شرایط كار را بررسی و از قلاب شدن كمربند افراد مطمئن شده است در پایان كار نفر كمكی جوشكار برای جمع كردن برزنت محافظ اقدام و برای این كار از الوارهایی استفاده می كند كه در محل نامناسب قرار گرفته بودند بنابراین هنگام قرار گرفتن روی این الوارها تعادل خود را از دست می دهد و به پایین سقوط كرده و جان خود را در این حادثه از دست می دهد كه بررسی جزئیات حادثه در دست اقدام است.
دانشی اظهار كرد: پتروشیمی ایلام با حدود 2 هزار نیروی انسانی متخصص و كارگر بزرگترین شركت خصوصی در استان ایلام و همچنین بزرگترین مجتمع پتروشیمی در غرب كشور است.
این شركت كه از سال 92 وارد فاز تولید شده است یك شركت جوان به لحاظ زمان بهره برداری می باشد و فاز دوم آن (واحد الفین) با حدود 70 درصد پیشرفت فیزیكی اولین واحد الفین در غرب كشور می باشد كه تا پایان سال جاری به بهره برداری می رسد.
این شركت با همه مشكلاتی كه از سال 83 تاكنون یدك كشیده خوشبختانه حدود سه سال است وارد فاز تولید شده و محصولات آن به خارج از كشور صادر می شود و پتروشیمی ایلام ظرفیت تولید سالانه 300 هزار تن پلی اتیلن دارد كه هم اكنون با 50 درصد ظرفیت به تولید خود ادامه می دهد.
این شركت كه با بهره برداری از فاز دوم آن و اخذ خوراك از پالایشگاه گاز ایلام توسعه عظیمی در استان ایجاد خواهد نمود همواره به مانند دیگر شركت های پتروشیمی در دنیا و كشور و دیگر واحدهای صنعتی از ابتدای كلنگ زنی تاكنون با حوادثی همراه بوده است كه خطای انسانی در آن عامل بروز اكثر این حوادث بوده است.
حوادث ناشی از كار سومین عمل مرگ و میر در جهان است و جز لاینفك هر واحد صنعتی در دنیا است و 317 هزار نفر در سال به دلیل حوادث ناشی از كار جان خود را از دست می دهند یعنی به عبارتی روزانه 6 هزار و 400 كارگر در سراسر جهان جان خود را از دست می دهند.
در كشور ما نیز سالانه نزدیك به 22 هزار حادثه ناشی از كار رخ می دهد كه 15 هزار از آنها مربوط به كارگران بخش ساختمانی است و روزانه در ایران به صورت میانگین پنج نفر جان خود را از این طریق از دست می دهند، سالانه بیش از 1400 نفر در كشور بر اثر حوادث فیزیكی ناشی از كار جان خود را از دست می‌دهند.
واحد الفین شركت پتروشیمی ایلام در مرحله ای است كه اشتغال و فعالیت كارگران در ارتفاع از شرایط اجتناب ناپذیری است كه نیروی كارگری با آن مواجه است كه بطور قطع توام با ریسك و آسیب پذیری است.
این ریسك پذیری هرگز به معنای عدم رعایت مسائل ایمنی و عدم افزایش ضریب اطمینان از سوی مسئولین پتروشیمی ایلام و مدبران بخش ایمنی نیست فلذا با توحه به قانون 'اول ایمنی و بعد كار' و تاثیرگذاری سه عنصر انسان، عامل مكانیكی و محیط كار در بروز حوادث بایستی تمام این شرایط برای فعالیت كارگر فراهم شود.
تاكید بر رعایت نكات ایمنی از اولویت های شركت بویژه در بخش ساختمانی كه سقوط از ارتفاع از مهمترین عوامل مرگ میر كارگران در آن محسوب می شود، است.
بنابراین اگر مدیران این شركت اصل اول كار را بر رعایت اصول ایمنی گذاشته اند دلایل زیادی دارد. ریخته شدن خون یك كارگر خط قرمز در تمام بخش های صنعتی بویژه پتروشیمی ایلام بوده است و همواره نهایت سعی و تلاش همكاران در واحد ایمنی بر همین بوده است، كارگری كه به انحاء مختلف از كار بیكار می شود یا با حادثه دچار ضایعه ای می شود یا جان خود را از دست می دهد با مرگ او شركت هفت هزار و 500 ساعت روز كاری را نابود شده می بیند به عبارتی دیگر یك مدیر شركت هرگز نمی خواهد كارگر خود را زودتر از موعد بازنششتگی از دست بدهد چون هزینه های زیادی برای شركت به بار می آورد.
پس اگر عنوان می‌شود كه وضعیت ایمنی و افزایش ضریب اطمینان افراد در زمان انجام كار به ویژه مشاغل فیزیكی و خطرآفرین باید رعایت شود و لازم است در این حوزه از آخرین روش‌ها و امكانات استاندارد جهانی استفاده شود در ابتدای امر برای حفظ سلامتی كارگر و همچنین در مرحله بعد به سود شركت می باشد.
بنابراین آموزش نیروی انسانی و ارتقای سیستم های نظارتی می تواند در كاهش این تلفات تاثیرگذار باشد و در این راستا پوشش آموزشی حداكثری نیروی كار در بخش ایمنی تعداد حوادث ناشی از كار را به میزان قابل توجهی كاهش می دهد.
هر چند در سوانح جاده ای عوامل انسانی، جاده ای و خودرو اصلی ترین عامل بروز تصادفات هستند و در واحدهای صنعتی نیز همانطور كه در صدر ذكر شد حوادث ناشی از كار سومین عامل مرگ و میر هستند، اما متعهد هستیم كه امنیت جانی كارگران این شركت را برقرار كنیم و پس از رسیدگی و بررسی كارشناسان امر با عوامل احتمالی آن برخورد خواهد شد.

نظرات ارسال نظر