توضیح شرکت پتروشیمی ایلام در خصوص مرگ ۲ کارگر

به گزارش ایرنا از روابط عمومی پتروشیمی، فرهاد دانشی گفت: در روزهای ۱۱ و ۱۲ اردیبهشت سال جاری و همزمان با هفته کار و کارگر ۲ حادثه ناگوار و تلخ در پتروشیمی ایلام رخ داد که به موجب آن دو نفر از همکاران عزیزمان از داربست بندهای حرفه ای پیمانکاری پتروهنگام جان باختند.

** حادثه اول
روز ۱۱ اردیبهشت یکی از پیمانکاران پروژه الفین که جهت ایمن سازی و تخته ریزی پایپرک t۱۰۳ در ارتفاع حضور داشت در هنگام جابجایی بر روی تیر افقی بتونی که عرض آن ۷۰ سانتیمتر بود به هنگام برداشتن تخته و الوار تعادل خود را از دست داد و از ارتفاع ۱۰ متری سقوط کرد و ۲۴ ساعت پس از حادثه در بیمارستان فوت کرد.

** حادثه دوم
در روز ۱۲ اردبیهشت نیز یکی از کارگران جوشکار ساعت ۱۵:۳۰ دقیقه در ضلع شمالی پایپرک a۱۰۳ در ارتفاع تقریبا ۲۰ متری بر روی درام مشغول عملیات جوشکاری بود ضمن اینکه جهت این کار پلت فرم و داربست مناسب در نظر گرفته شده و تذکرات قبل از کار به تیم جوشکاری داده شده بود.
در حین کار مامور ایمنی شرایط کار را بررسی و از قلاب شدن کمربند افراد مطمئن شده است در پایان کار نفر کمکی جوشکار برای جمع کردن برزنت محافظ اقدام و برای این کار از الوارهایی استفاده می کند که در محل نامناسب قرار گرفته بودند بنابراین هنگام قرار گرفتن روی این الوارها تعادل خود را از دست می دهد و به پایین سقوط کرده و جان خود را در این حادثه از دست می دهد که بررسی جزئیات حادثه در دست اقدام است.
دانشی اظهار کرد: پتروشیمی ایلام با حدود ۲ هزار نیروی انسانی متخصص و کارگر بزرگترین شرکت خصوصی در استان ایلام و همچنین بزرگترین مجتمع پتروشیمی در غرب کشور است.
این شرکت که از سال ۹۲ وارد فاز تولید شده است یک شرکت جوان به لحاظ زمان بهره برداری می باشد و فاز دوم آن (واحد الفین) با حدود ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی اولین واحد الفین در غرب کشور می باشد که تا پایان سال جاری به بهره برداری می رسد.
این شرکت با همه مشکلاتی که از سال ۸۳ تاکنون یدک کشیده خوشبختانه حدود سه سال است وارد فاز تولید شده و محصولات آن به خارج از کشور صادر می شود و پتروشیمی ایلام ظرفیت تولید سالانه ۳۰۰ هزار تن پلی اتیلن دارد که هم اکنون با ۵۰ درصد ظرفیت به تولید خود ادامه می دهد.
این شرکت که با بهره برداری از فاز دوم آن و اخذ خوراک از پالایشگاه گاز ایلام توسعه عظیمی در استان ایجاد خواهد نمود همواره به مانند دیگر شرکت های پتروشیمی در دنیا و کشور و دیگر واحدهای صنعتی از ابتدای کلنگ زنی تاکنون با حوادثی همراه بوده است که خطای انسانی در آن عامل بروز اکثر این حوادث بوده است.
حوادث ناشی از کار سومین عمل مرگ و میر در جهان است و جز لاینفک هر واحد صنعتی در دنیا است و ۳۱۷ هزار نفر در سال به دلیل حوادث ناشی از کار جان خود را از دست می دهند یعنی به عبارتی روزانه ۶ هزار و ۴۰۰ کارگر در سراسر جهان جان خود را از دست می دهند.
در کشور ما نیز سالانه نزدیک به ۲۲ هزار حادثه ناشی از کار رخ می دهد که ۱۵ هزار از آنها مربوط به کارگران بخش ساختمانی است و روزانه در ایران به صورت میانگین پنج نفر جان خود را از این طریق از دست می دهند، سالانه بیش از ۱۴۰۰ نفر در کشور بر اثر حوادث فیزیکی ناشی از کار جان خود را از دست می‌دهند.
واحد الفین شرکت پتروشیمی ایلام در مرحله ای است که اشتغال و فعالیت کارگران در ارتفاع از شرایط اجتناب ناپذیری است که نیروی کارگری با آن مواجه است که بطور قطع توام با ریسک و آسیب پذیری است.
این ریسک پذیری هرگز به معنای عدم رعایت مسائل ایمنی و عدم افزایش ضریب اطمینان از سوی مسئولین پتروشیمی ایلام و مدبران بخش ایمنی نیست فلذا با توحه به قانون &#۳۹;اول ایمنی و بعد کار&#۳۹; و تاثیرگذاری سه عنصر انسان، عامل مکانیکی و محیط کار در بروز حوادث بایستی تمام این شرایط برای فعالیت کارگر فراهم شود.
تاکید بر رعایت نکات ایمنی از اولویت های شرکت بویژه در بخش ساختمانی که سقوط از ارتفاع از مهمترین عوامل مرگ میر کارگران در آن محسوب می شود، است.
بنابراین اگر مدیران این شرکت اصل اول کار را بر رعایت اصول ایمنی گذاشته اند دلایل زیادی دارد. ریخته شدن خون یک کارگر خط قرمز در تمام بخش های صنعتی بویژه پتروشیمی ایلام بوده است و همواره نهایت سعی و تلاش همکاران در واحد ایمنی بر همین بوده است، کارگری که به انحاء مختلف از کار بیکار می شود یا با حادثه دچار ضایعه ای می شود یا جان خود را از دست می دهد با مرگ او شرکت هفت هزار و ۵۰۰ ساعت روز کاری را نابود شده می بیند به عبارتی دیگر یک مدیر شرکت هرگز نمی خواهد کارگر خود را زودتر از موعد بازنششتگی از دست بدهد چون هزینه های زیادی برای شرکت به بار می آورد.
پس اگر عنوان می‌شود که وضعیت ایمنی و افزایش ضریب اطمینان افراد در زمان انجام کار به ویژه مشاغل فیزیکی و خطرآفرین باید رعایت شود و لازم است در این حوزه از آخرین روش‌ها و امکانات استاندارد جهانی استفاده شود در ابتدای امر برای حفظ سلامتی کارگر و همچنین در مرحله بعد به سود شرکت می باشد.
بنابراین آموزش نیروی انسانی و ارتقای سیستم های نظارتی می تواند در کاهش این تلفات تاثیرگذار باشد و در این راستا پوشش آموزشی حداکثری نیروی کار در بخش ایمنی تعداد حوادث ناشی از کار را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.
هر چند در سوانح جاده ای عوامل انسانی، جاده ای و خودرو اصلی ترین عامل بروز تصادفات هستند و در واحدهای صنعتی نیز همانطور که در صدر ذکر شد حوادث ناشی از کار سومین عامل مرگ و میر هستند، اما متعهد هستیم که امنیت جانی کارگران این شرکت را برقرار کنیم و پس از رسیدگی و بررسی کارشناسان امر با عوامل احتمالی آن برخورد خواهد شد.

نظرات ارسال نظر

ایلام امروز؛ آرشیو دیجیتال ایلامیان

عمر سایت: 13سال و 11ماه