سه‌شنبه 6 خرداد 1399

پذیرایی ملکشاهی ها از زائران اربعین با کباب داغ

ملکشاهی در روزهای گذشته به معبر و گذرگاهی برای عبور زائران عاشقی تبدیل شده است که برای رسیدن به معشوقشان در کربلا و زیارت سید وسالارشهیدان، جاده های کوهستانی و پر پیچ و خم مهران - ملکشاهی را انتخاب کرده اند.

 

این روزها از هر طرف که گذرتان به این شهرستان می افتد، بساط توزیع انواع نذورات همچون چای داغ، شیر، کیک، غذای گرم و حتی کباب تازه به صورت گروهی و انفرادی به چشم می خورد.
مردم خونگرم این سامان با ایجاد ایستگاه های صلواتی و پذیرایی از زائرانی که این مسیر را برای عبور انتخاب کرده اند، خستگی را از تن مهمان و میزبان به در می کند، اینها از مال و مکنت خود می گذرند تا خادمی کوچک برای زائران کربلای معلی باشند.
هر کسی به اندازه وسع و توان خود از زائران پذیرایی می کند، یکی با تهیه قند، دیگری با آوردن شیرینی، فردی با تهیه غذای خوش طعم نذری، حتی می توانی اوج مهمان نوازی مردم ملکشاهی را در وجود شخص خیری ببینی که در طول شبانه روز تعداد زیادی دام خریداری و برای زائران ذبح و کباب می کند.
ستار صیادی در این زمینه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا گفت: با همکاری خیران استان و حتی دیگر استان های کشور و خریداری و ذبح 180 راس دام سالم از دامداری های مورد تایید دامپزشکی در حاشیه ورودی شهر ارکواز ملکشاهی به صورت رایگان و بدون هیچ چشم داشتی برای زائران آقا اباعبدالله اقدام به تهیه و توزیع کباب داغ بین زوار می کنیم.
وی افزود: روزانه سه هزار و 500 سیخ کباب داغ به همراه نان تازه برای پذیرایی زائران طبخ و عرضه می کنیم، همچنین دردو شهرستان مهران و ملکشاهی اقدام به برپایی سیاه چادر محلی کرده ایم و در این چادرها روزانه با انواع غذا و شیرینی و خوراکی های بومی به همراه کباب از زائران در محیطی محلی پذیرایی می کنیم.
وی رضایت خدا و عشق به امام حسین (ع) و ثبت خاطره ای خوش از ملکشاهی و استان ایلام در خاطر مهمانان را هدف از پذیرایی خودجوش مردم از زائران اربعین حسینی عنوان کرد.
وی ادامه داد: مردم ملکشاهی با کباب و غذای محلی از زوار پذیرایی می کنند، همچنین خیران دیگر استان ها که سفر به ایلام برایشان مقدور نیست مبالغی برای بنده ارسال می کنند تا به نیابت از آنان دام خردیداری و برای زائران ذبح کنم.
صیادی یادآورشد: گاهی برخی از این زائران با هدف کمک به این ایستگاه صلواتی و به صورت خود خواسته برای ما ظروف یک بار مصرف، سیب زمینی ، برنج و دیگراقلامی که مورد نیازایستگاه های صلواتی برای پذیرایی از زائران است ارسال می کنند و ما نیز این اقلام را در بین دیگر ایستگاه ها به فراخور نیاز توزیع می کنیم.
وی اظهار کرد: در عاشواری حسینی امسال نیز با برپایی بساط کباب داغ در جلو در مغازه از زائرانی که از راه مهران به کربلا مشرف می شدند، پذیرایی می کردم.
مردم و مسئولان شهرستان ملکشاهی با برپایی 10 ایستگاه صلواتی و با تهیه غذای گرم در طول مسیر و محورهای ملکشاهی به مهران و ایلام از زائران اربعین استقبال و پذیرایی می کنند.
فرماندار ملکشاهی در این خصوص گفت: مسئولان این شهرستان با هماهنگی و همکاری تمام دستگاه های دولتی و نظامی در راستای خدمات رسانی هرچه بهتر به زائران اربعین و تسهیل در روان سازی مسیرهای تردد در محور ملکشاهی به صورت شبانه روزی مشغول به فعالیت هستند.
سید حسینعلی موسوی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: هرچند مسیر ملکشاهی به مهران و ایلام نقش کلیدی و بسیار مهمی در تسهیل و روان سازی بار ترافیکی تردد زائران از مرز مهران به دیگر استان های کشور دارد اما این مسیر مهم و تاثیر گذار فاقد زیرساخت های استاندارد است.
وی تاکید کرد: باید در جهت توسعه و تعریض این محور و متناسب سازی آن با کاروان میلیونی زائران اربعین حسینی اعتبار لازم اختصاص یابد.
وی افزود: به همت و تلاش مسئولان و مردم، تمامی امکانات و تجهیزات شهرستان برای خدمت رسانی به زائران در طول مسیر و در داخل شهر ملکشاهی فراهم شده و حسینه ها، مساجد، مدارس و... نیز برای اسکان این افراد تجهیز شده است.
فرماندار ملکشاهی از نصب بنرهای راهنمایی زائران در ورودی و خروجی شهرستان و در طول مسیرهای منتهی به این شهرستان خبر داد و گفت: در طول مسیر نیز نهادهای ناظر و خدمات رسان پلیس راه، اورژانس، هلال احمر، نیروی انتظامی و... برای حفظ سلامت و آرامش خاطر زائران مستقر هستند.
وی با ذکر اینکه سرمایه گذاری بر روی این جاده بخشی از فشار ترافیکی محور اصلی مهران – ایلام را کاهش می دهد بیان کرد: جاده شهرستان ملکشاهی با مقداری تعریض و بهسازی می تواند یک گذرگاه امن و مطمئن برای تردد زائران و مسافران کربلا و عتبات عالیات عراق باشد.
محور 74 کیلومتری ملکشاهی – مهران نیازمند توجه جدی تر است.
ملشکاهی با 25 هزار نفر جمعیت در 35 کیلومتری ایلام واقع است.
6033/6034/7172

 
 

 

 

 
انتهای پیام /*
نظرات ارسال نظر