دوشنبه 12 خرداد 1399

آغاز بکار موزه تنوع زیستی ایلام و توجه گردشگران

اتفاق بسیار زیبا و مبارکی که امسال مصادف با آغاز سال نو در شهر ایلام اتفاق افتاد. افتتاح موزه تاریخ طبیعی و تنوع زیستی محیط زیست ایلام بود.

 

به گزارش قدس آنلاین از ایلام، موزه تاریخ طبیعی و تنوع زیستی ایلام بعد از حدود 10 سال که از آغاز بکار، ساخت، آماده سازی و تجهیز آن می گذرد با بخشهای دیرینه شناسی، پرنده شناسی، بخش پستانداران و مناطق، بخش علوم، بخش اتاله و هرباریوم، بخش دریایی و بخش قرنطینه به منظور بالابردن سطح دانش عمومی در باره محیط زیست و شناخت ارزش وجودی گیاهان و جانوران و همچنین کمک به آموزش بهتر قشرهای مختلف جامعه در خصوص اجزای مختلف تنوع زیستی برای اولین بار و همزمان با شروع سال جدید در بهار 95 به همت مسئولین اداره حفاظت محیط زیست ایلام و همکاری مدیریت ارشد استان، جهت بازدید به روی گردشگران نوروزی در مجموعه تفریحی رفاهی چغاسبز ایلام گشوده شد و به شدت مورد استقبال بازدید کنندگان بومی و کسانی که از اقصی نقاط مختلف کشور به ایلام آمده بودند قرارگرفت .

موزه تاریخ طبیعی و تنوع زیستی ایلام با توجه به شکل و شمایل و موقعیت جغرافیایی و چشم انداز زیبای محل احداث آن و اشراف به شهر ایلام، یکی از زیباترین موزه های تاریخ طبیعی کشور می باشد که در زمینی به مساحت 5000 متر مربع و سطح زیربنای 1800 متر مربع در مجموعه پارک کوثر ایلام ( بالاتر از دریاچه مصنوعی ) در دو طبقه احداث گردیده است .

با توجه به تنوع اقلیمی متعدد و به تبع آن وجود گونه های  مختلف زیستی در استان ایلام که آنرا به لحاظ غنای ذخایر زیست محیطی و جانوری از دیگر استانها و مناطق کشور متمایز کرده است، وجود چنین موزه ای که بتوان در آن به نحو مناسب و شایسته، خیلی از گونه های جانوری و زیستی را گردآوری نمود، نیازی است ضروری و با اهمیت برای استان و دوستداران زیست بوم این شهر و دیار. وجود چنین موزه ای به لحاظ آشنا ساختن و شناساندن زیست بوم استان و گونه های زیستی موجود در آن به مردم استان و علاقمندان و دوستداران حیات وحش نقش مهمی را به لحاظ فرهنگ سازی در جهت ترغیب و تشویق مردم به حفاظت و صیانت از ذخایر با ارزش استان که بسیاری از گونه های ارزشمند آن در خطر انقراض و نابودی قرار دارند، ایفاء خواهد نمود. از طرفی این موزه بعنوان یکی از جاذبه های زیبای گردشگری برای گردشگرانی که از تمام نقاط کشور به ایلام سفر می کنند حایز اهمیت خواهد بود.

با این وجود موزه تاریخ طبیعی وتنوع زیستی ایلام همچون کودکی نوپا هنوز در ابتدای راه طولانی خود قرار داشته و به شدت با کمبود منابع مالی برای تجهیز، کامل شدن، توسعه و غنای بیشتر به لحاظ تهیه گونه های مختلف زیستی استان وکشور قرار دارد و با وجود این کاستی ها انصافا درخور تقدیر و شایسته تعریف است.

غنای بهتر و بیشتر این موضوع، به تلاش، همت و جدیت فراوان نیاز دارد که این بار نه تنها محیط زیست استان بلکه مجموعه مدیریت ارشد استان، دیگر سازمانها و نهادهای دولتی مرتبط و غیر مرتبط، نهادهای خصوصی، تشکل های مردم نهاد و دیگر مسئولین توانمند در حوزه های مختلف و مرتبط و همه دلسوزان و دوست داران حیات وحش منطقه غرب را شامل خواهد شد، تا موزه ایلام جوابگو و پاسخگو ی نیاز و خواسته گردشگران محققان و پزوهشگران و همه کسانی باشد که به هرنحوی از انحاء قصد استفاده از منابع و امکانات آن را دارند.

از تلاش و همکاری کلیه دست اندرکاران این موزه بسیار زیبا بویژه آقای" جواد چراغی " از کارکنان و کارشناسان محیط زیست ایلام که ما را در تهیه این یادداشت خبری همراهی کردند سپاسگزاریم.

 

نظرات ارسال نظر