دوشنبه 18 آذر 1398

قصه پرغصه شیرین سازی گاز ایلام / «وزارت نفت» یا «سازمان محیط زیست»؟ «ایلامی ها» را دریابید

به رغم دو بار افتتاح پروژه شیرین سازی گاز ایلام، متاسفانه هنوز این میعانات ترش با همان بوی آزار دهنده و تخته گاز بر جاده های مواصلاتی استان می تازد و همچنان پیکره رنجور مردمان این دیار و طبیعت چهار فصل این استان را درمی نوردد.

به گزارش میزان، فاز اول پروژه شیرین سازی گاز ایلام در دهه فجر سال ۱۳۹۲ و فاز دوم یا بهتر بگوییم چرخه تکمیلی این شیرین سازی، در ۱۹ بهمن ماه امسال به بهره برداری رسید و استاندار ایلام در این آیین نوید داد که با افتتاح این واحد، مردم کشور و استان برای همیشه از بوی بسیار نامطبوع و آثار مخرب زیست محیطی ناشی از تردد کامیون های حامل میعانات ترش رهایی می یابند.

براساس این گزارش، همه مردم امیدوار بودند که از فردای روز افتتاحیه، بجای بوی کثیف و آزار دهنده میعانات گازی، رایحه سالمی با طعم گل و سبزه استشمام کنند اما متأسفانه گویا این رشته سر درازی دارد و بنا نیست مردم ایلام از شر بوی متعفن این میعانات نجات یابند و میعانات همچنان ترش تر از دیروز به مردم روی ترش نشان می دهد.

برخی از ساکنان این شهر مدعی هستند گویا عده ای نمی گذارند و یا اصلاً نمی خواهند تا این میعانات و ماده های متعفن، پس از شیرین سازی و عاری از هرگونه بوی آزار دهنده، به دیگر نقاط کشور و بازار مصرف منتقل شود!

جالب اینجاست که به گفته مسئولان استانداری ایلام، تمام امکانات و تجهیزات مدرن برای شیرین سازی گاز ایلام(بیش از ۲ برابر ظرفیت تولید پالایشگاه گاز ایلام) از سوی مجریان پروژه فراهم است.

لازم به ذکر است استان ایلام یکی از استان های غنی کشور از لحاظ منابع عظیم نفت و گاز است و بهره برداری و استحصال از این ذخایر در سنوات گذشته و در جای جای استان، علاوه بر ایجاد توسعه پایدار و اشتغال آفرینی مناسب برای افراد جویای کار، موجی از سرور و شادمانی را در بین مردمان این دیار فراهم کرده است.

نظرات ارسال نظر