فرهنگ لغات تخصصی منابع طبیعی در ایلام منتشر شد

با تلاش دانشیار، دانش‌آموخته و دانشجوی دانشگاه ایلام کتاب فرهنگ لغات تخصصی منابع طبیعی به چاپ رسید.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه ایلام، کتاب فرهنگ لغات تخصصی منابع طبیعی توسط دکتر حاجی کریمی دانشیار دانشگاه ایلام، مهندس «عبدالرضا محمدی» کارشناس ارشد منابع طبیعی(بیابان‌زدایی)، جهادگر جهاددانشگاهی ایلام و مهندس«زاهده حیدری‌زادی» دانشجوی کارشناسی‌ارشد منابع طبیعی(بیابان‌زدایی) گردآوری شده است.

به گزارش ایسنا، در پیشگفتار این کتاب آمده است: منابع طبیعی یکی از مواهب الهی است که به عنوان سرمایه ملی و متعلق به همه نسلها و یکی از عوامل مهم در زندگی بشر امروزی است. رشد سریع جمعیت و متناسب با آن نیاز به استفاده از منابع طبیعی، ضرورت شناخت، انجام مطالعات و استفاده از تجربیات کشورهای مختلف در این زمینه را دارد. دخالت بشر در عرصه های مختلف منابع طبیعی اعم از مراتع، جنگل و حتی بیابانها و نحوه استفاده نامناسب در بسیاری از این نواحی باعث تغییرات و تخریب های قابل توجهی در این نواحی گردیده است. از طرفی، در دنیای امروزی به دلیل رشد و توسعه بسیار سریع علوم مختلف بویژه علوم مرتبط با منابع طبیعی و تکنولوژی های وابسته، باعث ورود و به کارگیری واژه­ها و اصطلاحات علمی جدید در این علوم گردیده و روزانه بر دامنه و تعداد این عبارت­ها افزوده می­شود. از طرف دیگر، عدم معادل سازی­های مناسب جهت عبارت­های علمی، ضرورت تدوین فرهنگ نامه­هایی در این بخش از علوم را طلبیده است. در همین راستا تلاش گردیده تا رایج­ترین اصطلاحات و عبارت­های علمی در زمینة منابع طبیعی که از منابع مختلف گردآوری گردیده ترجمه و معادل های مناسبی جهت آنها در زبان فارسی گزینش شود تا بتوان با هماهنگی بیشتری در کشور از این واژه ها استفاده شود. امیدواریم این اثر مورد استفادة متخصصین و کلیه کسانی که در عرصه منابع طبیعی زحمت می کشند، قرار گیرد.

گردآورندگان این مجموعه آورده‌اند: بی­شک این کتاب  دارای کاستی­ها و کمبودهایی است که امید دارد متخصصین و صاحبنظران با ارائة نقطه نظرات اصلاحی خود ما را در هر چه پر بار­تر نمودن این فرهنگ واژه­ در چاپهای بعدی یاری کنند.

فرهنگ لغات تخصصی منابع طبیعی توسط انتشارات «هاوار» در هزار جلد  و در 621 صفحه به چاپ رسیده است.

نظرات ارسال نظر

ایلام امروز؛ آرشیو دیجیتال ایلامیان

عمر سایت: 14سال