جمعه 15 آذر 1398

آیا از نمایندگان ایلام کسی به کردان رای مثبت داد ؟

کردان با ذکر این نکته که به تنهایی از خود دفاع خواهد کرد، از آنها تشکر کرد. این چهار نفر عبارت بودند از محسن کوهکن، سید کاظم دلخوش، فاطمه آلیا و عفت شریعتی.اطلاعات خبرنگار ما حاکی وجود از آرای مثبت حامیان کردان در میان نمایندگانی از گیلان ،ایلام و آذربایجان غربی است.
عصرایران- علی کردان که در روز پانزدهم مرداد امسال با 169 رای موافق توانسته بود به عنوان وزیر کشور، راهی ساختمان معروف خیابان فاطمی شود، امروز تنها توانست 45 رای بیاورد؛ به عبارت دیگر کردان، در طول سه ماه، حدود سه چهارم آرای اولیه اش را از دست داد تا رکورد سریع ترین وزیر استیضاح شده در تاریخ سی ساله جمهوری اسلامی را به نام خود ثبت کند.
قطعی شدن جعلی بودن مدرک دکترای کردان، تصریح کمیته ویژه مجلس به این نکته که او حتی لیسانس و فوق لیسانس هم ندارد و متقاعد شدن نمایندگان به اینکه کردان در روز رای اعتماد با آنها صادقانه رفتار نکرده است، همچنین جهت گیری افکار عمومی علیه کردان و البته اتفاقاتی مانند ماجرای چک 5 میلیون تومانی که باعث شد موضوع استیضاح برای مجلس هشتم، حیثیتی شود، همه و همه دست به دست هم دادند تا دولت وزارت کردان، مستعجل باشد و درست سر سه ماه با پایان رسد.
با این حال، سوالی که مطرح است اینکه آن 45 نفری که برغم این جو سنگین علیه کردان، در جلسه استیضاح در حمایت از او رای دادند، چه کسانی بودند.
هرچند رای گیری مخفی بوده و نمی توان دقیقا مشخص کرد چه کسی چه رأیی داده است، اما با توجه به قرائن و شواهد تا حدودی می توان حدس هایی در این زمینه زد.
وزیر معزول کشور در جلسه استیضاح خود از چهار نماینده، صراحتا نام برد که تقاضا داشته اند در دفاع از او سخن بگویند که کردان با ذکر این نکته که به تنهایی از خود دفاع خواهد کرد، از آنها تشکر کرد. این چهار نفر عبارت بودند از محسن کوهکن، سید کاظم دلخوش، فاطمه آلیا و عفت شریعتی.
با توجه به اینکه این افراد درصدد سخنرانی در حمایت از کردان بوده اند، طبیعتا انتظار می رود، رای آنها به ابقای کردان بوده باشد.
علاوه بر این چهار نفر که با صراحت می توان به اسامی آنها اشاره کرد، با توجه به رویدادهای ایام گذشته، می توان حدس زد که بخش اعظم آرای کردان در جلسه استیضاح متعلق به نمایندگان سه استان شمالی کشور، شامل گلستان، مازندران و گیلان بوده است.
نمایندگان این سه استان در طول هفته های اخیر، بیشترین حمایت ها را از وزیر شمالی کابینه داشته اند و جلساتی نیز به همین منظور تشکیل داده بودند.
البته گفته می شود تعدادی از نمایندگان شمالی به ویژه گلستانی ها و مازندرانی ها، در همراهی با احمد توکلی، از اکثریت حامیان شمالی کردان جدا شده موافق استیضاح بوده اند.
کردان در دوران مدیریتی خود به ویژه در صدا و سیما، حمایت های ویژه ای از همولایتی هایش داشته و به ویژه بسیاری از مازندرانی ها را جذب صدا و سیما کرد و آنها را زیر بال و پر حمایتی خویش گرفته بود و لذا نمایندگان شمالی نیز در جریان استیضاح رفتار متقابلی با او داشتند.
با توجه به نزدیکی تعداد نمایندگان شمالی و تعداد آرای مثبت کردان در جلسه استیضاح، این گزاره که اکثر آرای مثبت ابقای کردان متعلق به سه استان شمالی بوده است ، تقویت می شود هر چند که اطلاعات خبرنگار ما حاکی وجود از آرای مثبت حامیان کردان در میان نمایندگانی از ایلام و آذربایجان غربی است.
و نهایتا اینکه طبیعی است تعدادی دیگر از نمایندگان شهرهای مختلف ایران نیز هر کدام بنا به علل شخصی و خاص خود، تمایل به وزارت کردان داشته و به سود او رای داده باشند.
نکته جالب توجه اینکه طرح استیضاح کردان را فقط 28 نفر امضا کرده بودند اما 188 نماینده از این طرح حمایت کردند که این خود یک رکورد قابل ملاحظه در تاریخ مجالس بعد از انقلاب محسوب می شود.
نظرات ارسال نظر