دوشنبه 22 مهر 1398

کاهش۲۵درصدی خودکشی دراستان تنها با برگزاری یک دوره«آموزش پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی»

معاون سابق پيشگيري بهزيستي استان ايلام با استناد به يك تحقيق انجام شده گفت: رابطه معكوس معناداري بين طلاق و ميزان خودكشي در استان وجود دارد.

شهريار مهردادي كارشناس ارشد روانشناسي و معاون سابق بهزيستي ايلام در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) با اشاره به قرار داشتن ايلام در رديف آخرين استانها از نظر آمار طلاق افزود: اين درحاليست كه طبق تحقيق فوق كه در قالب پايان‌نامه ارائه شده، ايلام از نظر ميزان خودكشي به نسبت جمعيت، اولين استان كشور است.

مهردادي يكي از دلايل پايين بودن آمار طلاق در ايلام را تعصبات عمدتا نابجاي فرهنگي و قومي ‌و تصورات نادرست از طلاق عنوان و اضافه كرد: تصورات نادرستي در استان، طلاق را تحت هر شرايطي و حتي با وجود نبود امكان ادامه زندگي مشترك، امري زشت و به منزله‌ پايان راه زندگي مي‌داند.

اين روانشناس، بر لزوم تشكيل گروه زبده‌اي از روانشناسان در دادگاه‌ها تأكيد كرد و گفت: اين روانشناسان بايد با بررسي دقيق شرايط شخصي و رواني طرفين، ميزان قابل برگشت بودن زندگي مشترك آنها را تعيين كنند و در صورتي كه آن را قابل برگشت تشخيص ندادند، پيشنهاد طلاق را به قاضي ارائه دهند.

معاون سابق بهزيستي استان ايلام، با بيان اين كه يك زندگي مشترك اگر به مرحله‌ طلاق رسيد و امكان برگشت به شرايط عادي در آن وجود نداشت، در صورتي‌كه منجر به طلاق واقعي و به نوعي فيزيكي نشود، قطعا به طلاق رواني منجر خواهد شد، افزود: آثار طلاق رواني بسيار مخرب‌تر از خود طلاق واقعي است؛ چراكه طلاق واقعي كه در شرايط عدم سازش زوجين رخ مي‌دهد، در واقع طرفين را تا حدودي رها مي‌كند و مسير ديگري را پيش روي آنها قرار مي‌دهد؛ اما در حالت طلاق رواني، زن و مرد با وجود بودن در كنار هم، تنها هستند و فشار رواني بسيار‌ي را به دليل احساس تحميل شرايط عذاب آور تا آخر عمر متحمل مي‌شوند.

مهردادي اضافه كرد: در چنين شرايطي، فشار رواني زيادي كه بر طرفين تحميل مي‌شود، همچنين منجر به ايجاد افسردگي، مشكلات روحي و رواني، اختلالات شخصيتي و استرس براي آنها و ديگر اعضاي خانواده خواهد شد.

معاون سابق پيشگيري بهزيستي استان ايلام به يك نظريه در روان‌شناسي اشاره كرد كه طبق آن در برابر تحميل فشار بر فرد، قسمتي از بدن او در برابر آن واكنش نشان مي‌دهد كه آسيب‌پذير‌تر باشد، مثلا فردي كه معده‌ ضعيفي دارد در برابر استرس دچار زخم معده مي‌شود.

وي اين نظريه را قابل تعميم به جامعه بويژه خانواده به عنوان جامعه‌اي كوچك دانست و گفت:‌ در شرايط طلاق رواني اختلالات روحي و رواني در فردي از اعضاي خانواده بروز پيدا مي‌كند كه آسيب‌پذير‌تر باشد و ممكن است اين فرد، مرد زن يا هر يك از فرزندان آنها باشد؛ اما معمولا در اين شرايط، فرزندان آسيب‌پذيرترند.

به گفته مهردادي، متأسفانه يكي از اشكال بروز مشكلات ناشي از طلاق رواني در خانواده‌هاي ايلامي‌ به صورت خودكشي و خودسوزي بروز پيدا مي‌كند.

اين روان‌شناس با اشاره به برخي اظهارنظرها مبني بر قرار داشتن ايلام در رتبه‌ بيست‌وهشتم آمار طلاق در بين استان‌هاي كشور، تاكيد كرد: مشكلات موجود بين زوجين ناسازگار، نبايد منجر به بروز ناهنجاري‌هاي فرهنگي و اجتماعي گوناگون نظير خودكشي و خودسوزي شود و بايد احساس خوشبختي بر زندگي حاكم باشد.

معاون سابق بهزيستي استان ايلام گفت: از سال 70 تا كنون ميزان خودكشي در ايلام روند رو به رشد داشته و سن آن رو به كاهش بوده؛ به گونه‌اي كه هم اكنون بيشترين ميزان خودكشي در بين سنين 25 تا 30 سال رخ مي‌دهد.

مهردادي افزود: نتايج تحقيقات نشان مي‌دهد كه زنان ايلامي ‌بيشتر از مردان ايلامي اقدام به خودكشي مي‌كنند؛ اما خودكشي مردان موفق‌تر است و در بين راه‌هاي اقدام به خودكشي نيز، خودسوزي شيوه رايج تا پيش از اين بوده؛ هرچند كه اكنون به شيوه خوردن قرص و سم تغيير يافته است.

وي با اشاره به اين كه طبق آمارهاي موجود ميزان خودكشي در فصل گرما بيشتر از فصول سرد سال است در تشريح دلايل بالا بودن ميزان اقدام به خود كشي در بين زنان نسبت به مردان نيز گفت: از آن جايي كه زنان بيشتر به دنبال نفع ثانويه هستند، بيشتر ژست خودكشي دارند و علاوه بر آن از نظر ژنتيكي نيز چون در DNA زنان دو گروفورم وجود دارد به لحاظ بيولوژيكي طبق تحقيقات انجام شده بيشتر از مردان در معرض ابتلا به افسردگي قرار دارند و معمولا افسردگي بيشتري را تجربه مي‌كنند.

اين روان‌شناس، پايين بودن سطح آگاهي درباره مهارت‌هاي زندگي در استان ايلام نسبت به ساير استان‌ها را از ديگر دلايل بروز خودكشي عنوان و اضافه كرد: از آن جايي كه مهارت‌هاي زندگي، ابزاري براي مقابله با استرس‌ها هستند، باعث افزايش تاب‌آوري افراد در برابر مشكلات مي‌شوند؛ اما متاسفانه در ايلام اكثر مردم از اين مهارت‌ها محرومند.

معاون سابق پيشگيري بهزيستي ايلام، بيشترين ميزان خودكشي در استان را مربوط به شهرستان دره‌شهر دانست و به خبرگزاري دانشجويان ايران گفت: بعد از دره‌شهر، شهرستان ايوان بيشترين خودكشي را در استان به خود اختصاص داده است؛ اما در كل، روند رو به رشد خودكشي در ايوان بيشتر از دره‌شهر است.

مهردادي با اشاره به نتايج اقدامات يك تيم كارشناسي و تخصصي در سال 76-77 در استان ايلام با هدف كاهش خودكشي و خودسوزي تصريح كرد: در نتيجه كار تخصصي اين گروه كه جلسات و آموزش‌هاي پيشگيري از آسيب‌هاي اجتماعي را براي اقشار مختلف استان برگزار كرد، شاهد بوديم كه در طول يك سال، ميزان خودكشي در استان 25 تا 30 درصد كاهش يافت؛ اما متاسفانه با پايان كار اين گروه و عدم پيگيري روش مذكور، آمارها دوباره رو به افزايش گذاشت و همچنان روند رو به رشد را نشان مي‌دهد.

وي با اشاره به اين كه طبق آمار، اختلافات خانوادگي بيشترين دليل اقدام به خودكشي هستند، آن را نيز معلول عواملي نظير اعتياد، بيكاري،‌ افسردگي، طلاق رواني و ... دانست و خاطرنشان كرد:‌ در هر صورت، خودكشي پديده‌اي است كه عوامل بيولوژيكي، زيست‌شناختي، روان‌شناختي، جامعه‌شناختي و مسائل فرهنگي، اجتماعي و اقتصادي گوناگون در ايجاد آنان نقش دارند؛ بنابراين نمي‌توان تنها يك عامل را به عنوان عامل بروز خود كشي عنوان كرد.

نظرات ارسال نظر