جمعه 24 آبان 1398

«خودکشی وخودسوزی» اولویت ویژه۰ای در بررسی آسیب۰های اجتماعی استان دارند

رييس كارگروه اجتماعي و معاون سياسي امنيتي استانداري ايلام گفت: در بين آسيب‌هاي اجتماعي كه در كارگروه آسيب‌شناسي مطرح مي‌شود،‌ اولويت ويژه با معضل «خودكشي و خودسوزي» است.

حجت‌الاسلام والمسلمين سعيد هاشمي، در گفت‌ وگو با خبرنگار ايسنا، با اشاره به اين ‌كه خودكشي و خودسوزي از مهمترين آسيب‌هاي اجتماعي گريبان‌گير استان ايلام است اظهار كرد: اولين كاري كه در كارگروه اجتماعي انجام داده‌ايم تشكيل يك تيم برنامه‌ريزي تخصصي براي پيگيري آسيب‌هاي اجتماعي به ويژه خودكشي و خودسوزي بوده است.

وي افزود: متولي اين تيم تخصصي دانشگاه علوم پزشكي ايلام است كه چند دستگاه اجرايي ديگر نيز عضو آن هستند و جمعي از متخصصان رشته‌هاي گوناگون نظير جامعه شناسي، روانشناسي، اقتصاد و غيره نيز در كار گروه اجتماعي استان عضويت دارند كه از جنبه‌هاي گوناگون به ريشه‌يابي آسيب‌هاي اجتماعي مي‌پردازند و در پي يافتن راهكارهاي مناسب و متناسب با شرايط جامعه هستند.

رييس كارگروه اجتماعي استان ايلام با اشاره به اولويت‌بندي آسيب‌هاي اجتماعي به منظور انجام بررسي‌هاي ويژه در كار گروه اجتماعي استان گفت: خودكشي، اعتياد، قتل و نزاع‌هاي دسته جمعي، حاشيه‌نشيني و تكدي‌گري به ترتيب مهمترين آسيب‌هاي اجتماعي استان هستند كه طبق اولويت‌بندي انجام شده آسيب‌شناسي آنها در كميته‌هاي تخصصي با حضور كارشناسان مجرب، اساتيد دانشگاه و مسوولان دستگاه‌هاي ذي‌ربط انجام خواهد شد كه منجر به اتخاذ تصميمات نهايي مي‌شود.

معاون سياسي و امنيتي استانداري ايلام، آسيب‌هاي اجتماعي و به ويژه خودكشي و خودسوزي را از جمله مسائل پيچيده‌اي عنوان كرد كه علل گوناگوني در شكل‌گيري اين آسيب‌ها نقش دارد و اضافه كرد: نمي‌توان يك مساله را به عنوان علت خودكشي و خودسوزي در ايلام مطرح كرد؛ چرا كه دلايل گوناگوني نظير بيكاري، مشكلات خانوادگي، گسست نسل‌ها و ساير موارد، همگي مي‌توانند در شرايط خاص به خودكشي يا هر آسيب اجتماعي ديگري منجر شوند.

وي با اشاره به اين ‌كه در اين كارگروه، كارهاي خوبي در خصوص آسيب‌هاي اجتماعي در حال انجام است گفت: پس از جمع‌بندي نهايي، بررسي‌هاي به عمل آمده در پايان سال جاري، تصميمات لازم اتخاذ خواهد شد.

حجت الاسلام و المسلمين هاشمي، در بيان مهمترين اقدامات انجام شده در راستاي پيشگيري و مقابله با آسيب‌هاي اجتماعي استان گفت: برگزاري جلسه هم انديشي و تبادل نظر با اعضاي انجمن جامعه سياسي ايلام و نمايندگان ولي فقيه در ادارات و دانشگاه‌هاي استان، تشكيل ستاد ساماندهي حاشيه‌نشيني در شهر ايلام، تلاش در جهت تقويت و توسعه اورژانس‌هاي خدمات اجتماعي، برگزاري كارگاه‌هاي آموزشي با رويكرد پيشگيري و مقابله با آسيب‌هاي اجتماعي، سياستگذاري برنامه‌هاي امكانات فراغت جوانان، رويكرد ارتقاء سلامت اجتماعي، گسترش كلاس‌هاي آموزش مهارت‌هاي زندگي و توسعه و تقويت سازمان‌هاي مردم نهاد از جمله اقداماتي است كه توسط كارگروه اجتماعي استان انجام شده است.

وي اضافه كرد: علي‌رغم كارهاي انجام شده به نظر من خروجي كلي كارگروه اجتماعي استان تاكنون رضايت‌بخش نبوده كه يكي از دلايل اين است كه خيلي از مديران عضو كارگروه براي مسايل اجتماعي چندان وقت نمي‌گذاراند و معمولا بدون مطالعه قبلي به كار گروه مي‌آيند و برخي‌ها نيز بصورت متغير نمايندگان خود را به جلسات مي‌فرستند كه براي اين موضوع، از اين پس، اعضا ملزم به شركت در جلسات خواهند بود و در نهايت فرم ارزش يابي نيز در خصوص آنها تهيه مي‌شود.

وي سهم هزينه‌هاي فرهنگي را در سبد نيازهاي خانواده بسيار ناچيز دانست و افزود: اين موضوع يكي از مشكلات اساسي است كه خانواده‌ها در تنظيم سبد نيازهاي خود به هزينه‌هاي فرهنگي چندان توجه نمي‌كنند و ما در پي آن هستيم كه نيازهاي فرهنگي را به عنوان يكي از نيازهاي اوليه به مردم معرفي كنيم.

نظرات ارسال نظر