شنبه 27 مهر 1398

نماینده مردم ایلام در مجلس: برخی مراکز آموزش عالی فقط موسسات فروش مدرک هستند

يك عضو فراكسيون خط امام (ره) مجلس شوراي اسلامي ابراز عقيده كرد: سيستم آموزشي عالي ايران در يك آشفته بازار به حيات خود ادامه مي‌دهد و استراتژي مدون و مشخصي براي آن وجود ندارد.

دكتر داريوش قنبري با حضور در دفتر ايلام خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با انتقاد شديد از آن چه كه آن را وضعيت نابسامان آموزش عالي خواند و مجلس هفتم و تمام مجالس گذشته را نيز در شكل گيري اين وضعيت مقصر دانست، اظهار كرد: در شرايط كنوني آموزش عالي در ايران هم از نظر ماهوي و هم به لحاظ شكلي مشكلات اساسي دارد.

نماينده مردم ايلام در خانه ملت با انتقاد از ترويج فرهنگ نادرست آموزش در كشور و تقليل ارزش‌هاي آموزش عالي و تخصصي به مدرك‌گرايي افزود: بسياري از موسسات آموزشي كشور ما به معني واقعي كلمه موسسه آموزش عالي يا دانشگاه نيستند و در خوشبينانه‌ترين حالت مي‌توان از آن‌ها تنها به عنوان موسسات فروش مدرك نام برد.

اين عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي بي‌توجهي به پرورش تخصص‌هاي مورد نياز جامعه و بازار كار و متناسب با علوم روز دنيا را يكي از مهم‌ترين مشكلات سيستم آموزشي عالي عنوان و اضافه كرد: ارايه مدرك در رشته‌هايي كه مورد نياز جامعه نيستند و به حالت اشباع رسيده‌اند، اتلاف امكانات و منابع كشور است.

وي افزود: بسياري از كساني كه امروز در رشته‌هاي ناكارآمد و نامتناسب با نياز جامعه و علوم روز دنيا فارغ‌التحصيل مي‌شود نه تنها براي آينده علمي كشور فرصت محسوب نمي‌شود بلكه تهديدي جدي به شمار مي‌روند كه به دليل افزايش سطح انتظارات و توقعات حاضر نخواهند شد به هر كاري تن بدهند.

قنبري ابراز عقيده كرد: متوليان امر آموزش عالي كشور به جاي اين كه تدبيري در خصوص اتخاذ يك برنامه يا استراتژي مشخص براي آموزش عالي بينديشند، خود آن‌ها نيز تحت تاثير مسايل خاص سياسي و برخي رقابت‌هاي بي‌معنا و نادرست به آشفته بازار آموزش در ايران دامن مي‌زنند.

نماينده مردم ايلام، ايوان، مهران و شيروان و چرداول در خانه ملت به راهكارها و تمهيدات انديشيده شد براي آموزش رايگان در قانون اساسي اشاره و اضافه كرد: با وجود تاكيد صريح قانون اساسي بر رايگان بودن اموري نظير آموزش عالي و بهداشت، متاسفانه شاهد بي‌توجهي به اصول اين قانون هستيم و دولت به جاي توسعه آموزش عالي رايگان، خود به ارايه آموزش با اخذ هزينه مي‌پردازد كه اين نقض صريح و آشكار قانون اساسي جمهوري اسلامي است.

او با بيان اين كه هنوز مشخص نيست وجود دوره‌هاي شبانه در دانشگاه‌هاي دولتي جز براي اخذ درآمد چه كاربردي دارند؟ ادامه داد: هيچ دانشجويي در دانشگاه‌هاي ايران شب‌ها سر كلاس نمي‌رود و نه تنها كلاس‌هايش در روز تشكيل مي‌شود بلكه حتي بعضا با دانشجويان روزانه به طور مشترك در يك كلاس تحصيل مي‌كنند؛ از اين رو به نظر مي‌رسد لفظ شبانه در معناي مجازي و به معني آموزش با اخذ هزينه به كار رفته باشد و تنها هدف از آن كاهش حساسيت‌هاي مربوط به نقض قانون اساسي است.

اين عضو فراكسيون اقليت مجلس شوراي اسلامي هدف از تاسيس برخي مراكز آموزش عالي را فقط درآمدزايي دانست كه به جاي آموزش عالي رايگان هدف انتفاعي دارد و تصريح كرد: در كنار اين موسسات كه تحت عناوين مختلف توسط خود دولت تاسيس مي‌شوند و هدف آن‌ها تنها درآمدزايي است، موسسات خصوصي آموزشي زيادي هم وجود دارند كه از طرف دولت هيچ مساعدتي به آن‌ها نمي‌شود كه نتيجه نهايي آن تحميل هزينه بيش‌تر بر دانشجويان است.

قنبري با اشاره به اين كه متاسفانه توسعه آموزش عالي به شكلي بي‌رويه در حال پيشرفت است، تنها هدف اين توسعه را اعلام تبليغاتي افزايش ظرفيت پذيرش دانشجو دانست كه باعث افت بيش‌تر كيفيت آموزش در ايران خواهد شد.

اين عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس اضافه كرد: آمار و ارقام گوناگون در حالي ارايه مي‌شود كه در سال‌هاي اخير شاهد ساخت دانشگاه‌هاي دولتي معتبري نبوده‌ايم و هنوز هم دانشگاه‌هاي معتبر ما همان دانشگاه‌هاي قديمي هستند؛ اما در عوض دانشگاه‌هاي بي‌كيفيت كه بعضا امكاناتشان در حد يك مدرسه مجهز هم نيست به سرعت در حال افزايش هستند و جالب اين جاست كه در مواردي شاهد تاسيس موسسات آموزش عالي هستيم كه هنوز هيچ ساختمان و امكاناتي ندارند.

وي با اشاره به اين كه بر اساس آمار مربوط به سال 2006 هيچ يك از دانشگاه‌هاي ايران در بين 200 دانشگاه برتر جهان جايي نداشتند، گفت: اين امر نشان مي‌دهد كه آموزش عالي در ايران با كيفيت آموزش عالي در سطح دنيا بسيار فاصله دارد و برخي از رشته‌هايي كه در دانشگاه‌هاي ايران تدريس مي‌شوند در دنيا منسوخ شده‌اند؛ اما در مقابل رشته‌هاي مدرن كه امروز در كشورهاي پيشرفته دنيا بسيار مورد توجهند در ايران كاملا غريب هستند.

قنبري استثمار نيروهاي آموزش و پرورش در دانشگاه‌ها با هزينه‌هاي بسيار كم‌تر، تدريس خارج از حد مجاز اعضاي هيات علمي و وجود اساتيد فاقد كرسي را از ديگر مشكلات آموزشي عالي در كشور عنوان كرد.

نماينده مردم ايلام در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اين كه مشكلات آموزش عالي هرگز به شكل علني، جدي و واقعي در صحن علني مجلس مورد بحث و بررسي نمايندگان قرار نگرفته است، افزود:مهم‌ترين دليل اين امر اين است كه مجلس ما مجلسي تخصصي نيست و نمايندگان فاقد توان لازم براي درك مسايل و مشكلات مربوط به آموزش عالي هستند و از طرف ديگر برخي از نمايندگان خود فارغ‌التحصيلان دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي نه چندان معتبر هستند و در مجموع هيچ انگيزه‌اي براي محدود كردن چنين موسساتي ندارند.

نظرات ارسال نظر