شنبه 17 خرداد 1399

نماینده مردم ایلام در مجلس: مجلس باید بخشی از وقتش را به قانون‌زدایی اختصاص دهد

يك عضو فراكسيون خط امام (ره) مجلس شوراي اسلامي گفت: مجلس بايد قسمتي از وقت خود را به قانون‌زدايي اختصاص دهد و قوانين دست و پاگير را بازنگري، فسخ و يا اصلاح كند.

دكتر داريوش قنبري ـ نماينده مردم ايلام در مجلس شوراي اسلامي ـ با حضور در دفتر ايسنا در ايلام در گفت‌وگو با خبرنگارپارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران اظهار كرد: يكي از نقاط ضعف مجلس هفتم تصويب برخي قوانيني بود كه به صورت كارشناسي و دقيق مورد پردازش قرار نگرفته بودند و به همين دليل بسياري از اين قوانين در مجموع ويژگي‌هاي خاص يك قانون را دارا نيستند.

وي ابراز عقيده كرد: يكي از مهم‌ترين مسايل ديگر در زمينه قانون‌گذاري در مجلس هفتم تصويب برخي قوانين متضاد و متناقض با قوانين گذشته بود؛ ضمن اين كه برخي قوانين مجددا به تصويب رسيدند و متاسفانه در مواردي هم قوانيني به تصويب ‌رسيد كه از قابليت اجرايي و عملي شدن فاصله داشتند و تنها بر روي كاغذ باقي مي‌ماندند.

قنبري قوانيني را ارزشمد دانست كه راهكاري باشند براي حل مشكل نه اين كه خود مانعي بشوند بر سر راه امورات مردم و گفت: متاسفانه برخي قوانين تصويب شده، قوانين دست و پاگير هستند كه تنها بر مشكلات قبلي مي افزايد كه نمونه آن را در مجلس هفتم در حوزه سرمايه‌گذاري مي‌بينيم كه مجلس با هدف به كمك به سرمايه گذاري در عمل قوانين را تصويب كرد كه دست و پاي سرمايه گذار را مي بندد.

نماينده مردم ايلام در خانه ملت در ادامه به وظايف نظارتي مجلس شوراي اسلامي اشاره و ابراز عقيده كرد: مجلس هفتم لااقل از بعد نظارتي ضعيف‌ترين مجلس تاريخ انقلاب بوده است چرا كه عملكرد نظارتي آن عمدتا تحت تاثير ملاحظات جناحي قرار گرفت؛ به طوري كه نظارت به بهانه تعامل با دولت رو به تعطيلي گذاشت و هنگامي كه برخي نمايندگان سعي كردند از ابزارهايي نظير تحقيق و تفحص و سوال از رييس‌جمهور و استيضاح وزيران استفاده كنند با موانع و مشكلاتي مواجه مي‌شدند.

اين عضو فراكسيون اقليت مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: اين موانع موجب شد ابزارهاي نظارتي مجلس به ابزارهايي ناكارآمد تبديل شوند به گونه‌اي كه در مجموع مي‌شود گفت كه رابطه مجلس و دولت در نهايت به دنباله‌روي از دولت تبديل شد و برخلاف برخي از اعضاي هيات رييسه كه هميشه عنوان مي‌كردند مجلس در پشت دولت است نه در مشت او، اما خيلي از مواقع شاهد بوديم كه مجلس در مشت دولت قرار مي گرفت كه اين مساله براي مجلس يك آسيب جدي بود.

قنبري ابراز عقيده كرد: در مواردي هم كه مجلس به خود اجازه مي‌داد از ابزار نظارتي استفاده كند تنها ناشي از اختلافات درون گروهي و درون جناحي اصولگرايان بود و در مجموع اين نداشتن اقتدار كه مجلس از خود نشان داد به خاطر مسائلي مثل منفعلانه عمل كردن در مقابل دولت و تعارف برخي نمايندگان باعث شد دولت هم به سمت زياده‌خواهي برود و طوري كه در برخي مواقع دولت صراحتا از اجراي قوانين مصوب مجلس سرباز مي‌زد تا جايي كه باعث واكنش رييس مجلس و كسب تكليف از مقام معظم رهبري شد كه ايشان هم به خوبي به دفاع از شان مجلس پرداختند و دولت را ملزم به اطاعت كردند.

نماينده مردم ايلام، ايوان، شيروان و چرداول و مهران در مجلس خاطرنشان كرد: البته مجلس هفتم بعضا نقاط قوتي هم داشته است كه مهم‌ترين آن به خصوص در توجه به نقاط محروم مشاهده مي‌شود

نظرات ارسال نظر