پنج‌شنبه 21 آذر 1398

پوشش جنگلی ایلام ۱۶ میلیون تن اکسیژن تولید می‌کند

 سيد رضا احمدي معاون منابع طبيعي استان ايلام گفت: جنگل‌هاي اين استان سالانه 16 ميليون تن اكسيژن توليد مي‌كنند.

معاون منابع طبيعي استان ايلام امروز در گفتگو با فارس افزود: استان ايلام داراي 641 هزار هكتار پوشش جنگلي بوده كه بيشتر آن از نوع بلوط است. از مجموع پوشش جنگلي استان ايلام تنها 2 هزار و 400 هكتار آن انبوه بوده و مابقي آن در مناطق مختلف استان ايلام قرار دارد.

اين مسئول اضافه كرد: اين ميزان پوشش جنگلي علاوه برتوليد اكسيژن سالانه 41 ميليون تن گرد و غبار هوا را جذب كرده و مانع از انتشار آن مي‌شود. علاوه بر آن پوشش جنگلي استان ايلام سبب جذب سالانه 9/4 ميليارد متر مكعب آب ناشي از بارش نزولات آسماني مي‌شود.

معاون منابع طبيعي استان ايلام گفت: بنابراين مراقب از پوشش جنگلي بايد در دستور كار همه مردم به ويژه گردشگران و طبيعت‌گردان در اين استان قرار گيرد.امروز كه در سيزدهمين روز از فروردين‌ ماه همه مردم استان ايلام به دامن سبز طبيعت رجوع كرده و از اين موهب خدادادي بهره‌مند مي‌شوند بايد در وحله نخست از طبيعت مراقبت كرده و در احيا و صيانت از آن تلاش كنند.

اين مسئول اضافه كرد: همچنين از آتش‌زدن جنگل و نيز از بريدن سرشاخه درختان و يا ورود خودروها به درون جنگل‌ها جدا خوداري كنند.بروز پديده خشكسالي در سال‌هاي اخير سبب تخريب جنگل‌ها شده و ما نيز نبايد با رفتار خود و استفاده ناصحيح از اين موهبت خدادادي سبب افزايش تخريب پوشش جنگلي در استان ايلام شويم.

معاون منابع طبيعي استان ايلام گفت: امروز نيز اين دستگاه اجرايي همانند ديگر روزهاي تعطيل اقدام به استقرار گروه‌هاي گشت محافظت از جنگل‌ها، مراتع و عرصه‌هاي طبيعي استان ايلام كرده است.

وي افزود: امروز به منظور حفظ و حراست از جنگل‌ها و منابع طبيعي استان هشت گروه گشت ويژه يگان حفاظت منابع طبيعي و آبخيزداري استان در مناطق مختلف استان ايلام مستقر و از منابع طبيعي استان ايلام و تخريب احتمالي آن از سوي برخي از افراد جلوگيري مي‌كنند.

اين مسئول اضافه كرد: علاوه بر اين تعداد گروه گشتي، 23 پاسگاه حفاظت از منابع طبيعي در استان ايلام داير بوده كه كار حفظ و حراست از جنگل‌ها، عرصه‌ها و در مجموع منابع بكر و طبيعي استان ايلام را عهده‌دار هستند.

احمدي تصريح كرد: گردشگران نوروزي و طبيعت‌گردان براي بازديد از منابع طبيعي و بهره‌گيري از اين نعمت از تردد خودرو‌ها به اين مناطق اجتناب كرده و حتي‌المقدور از راه‌هاي دسترسي استفاده كنند.

نظرات ارسال نظر