عزتی: وعده های دولت نهم با گذشت چندین سال همچنان اجرایی نشده اند

پس از درخواستهای مکرر مجمع نمایندگان استان ایلام مبنی بر برگزاری نشستی برای بررسی مصوبات هر دو سفر استانی دولت با محمود احمدی نژاد بالاخره در حالی که تنها چند روز تا پایان عمر دولت نهم باقی مانده است علی سعیدلو معاون اجرایی رئیس جمهور با دعوت از نمایندگان استان ایلام جلسه ای را جهت بررسی روند اجرای مصوبات دولت در نهاد ریاست جمهوری برگزار کرد.       
ر این جلسه که از هر وزارتخانه ای نماینده ای نیز حضور داشت نماینده دهلران،دره شهر و آبدانان با اشاره به مصوباتی که به طور کامل اجرا شده اند گفت:قطعا نمی توان اجرای طرح های هادی روستایی ،اعلام یک نوبت کالابرگ قند و شکر ، واگذاری تلفن های همراه ثبت نام شده در سال 84 ، طرح اسکان عشایر و پرداخت مقرری افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی و ... را در مقابل پروژه های کلانی مانند پتروشیمی دهلران،احداث راه آهن استان ایلام ، گاز رسانی ، احداث بازارچه مرزی موسیان ، ایجاد 8 کارخانه بزرگ صنعتی ، احداث کارخانه سیمان آبدانان و ... که تا کنون اجرا نشده اند قرار داد.
عزتی با بیان اینکه مجمع نمایندگان استان ایلام پیگیری های زیادی جهت اجرای مصوبات در تعلیق مانده دولت انجام داده افزود:به نظر می رسد دولت نهم بدون برگزاری جلسات کارشناسی این طرح ها را مصوب کرده چون بر خلاف بند 54 مصوبات دور دوم (ایجاد 8 کارخانه بزرگ صنعتی) سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران انصراف خود را سرمایه گذاری اعلام نموده و سازمان گسترش هم سرمایه گذاری را منوط به معرفی متقاضیان واجد شرایط و تامین تسهیلات مورد نیاز از سوی بانک ها دانسته که به گفته ی آنها این موضوع بر خلاف اصل 44 است و امکان اجرای این مصوبه کلان نیست.
علی عزتی افزود:شهرک صنعتی بدره ، آموزشکده کشاورزی دهلران ، بررسی مشکل مالکیت اراضی دهلران نیز از مصوبات دولت است که تا کنون نشانی از اجرایی شدن آنها در منطقه دیده نشده است.
عضو کمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی مجلس گفت:سد سیک
نماینده استان ایلام ادامه داد:در حالی که پتروشیمی دهلران که مصوبه هر دو سفر دولت می باشد و دو سال هم از کلنگ زنی آن می گذرد شرکت پتروشیمی ایران سرمایه گذاری 10% خود را منوط به سرمایه گذاری بخش خصوصی کرده و سازمان تامین اجتماعی هم انصراف خود را از سرمایه گذاری اعلام کرده است.
عزتی با اشاره به بند 59 مصوبات دور دوم سفر استانی دولت گفت:پس از گذشت دو سال هنوز برق مورد نیاز و تسهیلات ارزی و ریالی به منظور احداث واحد سیمان آبدانان به بخش غیر دولتی واگذار نشده است.
این نماینده مجلس اظهار داشت:پس از گذشت 4 سال دولت ایران نتوانسته رضایت دولت عر
اان که قرار بود تا پایان سال 87 وارد فاز اجرایی شود به دلیل کمبود اعتبار تا کنون اجرایی نشده است.
نماینده دهلران،دره شهر و آبدانان با اشاره به مصوبات کلان دولت مانند مطالعه احداث راه آهن ایلام و تونل کبیرکوه گفت:با وجود اینکه داوطلب سرمایه گذاری در کریدور اتصال راه آهن ایلام به خوزستان ( ایستگاه اندیمشک ) اعلام آمادگی کرده ولی متاسفانه تا کنون وزارت راه و ترابری این موضوع حیاتی را در دستور کار قرار نداده است و پایان مطالعه تونل کبیرکوه همچنان مسکوت مانده است.
عزتی همچنین ادامه داد:از پنج میلیارد ریال مصوب جهت آزاد سازی حریم آثار تاریخی دره شهر در سال 87 متاسفانه فقط 2500 میلیون ریال اختصاص یافت.
مونه ای بی عدالتی محض در دولت عدالت محور مشاهده می شود.
عزتی با اشاره به بند 15 مصوبات دولت که نرخ تعرفه برق مناطق گرمسیری را خواستار شده گفت:وزارت نیرو اجرای آن را بی عدالتی در حق استانهای دیگر دانسته  و این وزارتخانه با
این نماینده مجلس با انتقاد از کمبود اعتبارات راه استان گفت :در حالی که استان ایلام دارای بالاترین آمار تصادفات جاده ای در کشور است از مصوبه 150 میلیارد تومانی برای توسعه راه های استان هنوز ریالی پرداخت و هزینه نگردیده است.
وی افزود:مصوبه مطالعه گازرسانی به دهلران از مسیر مهران و اجرای گازرسانی به شهرستان آبدانان از مسیر دره شهر طبق گفته وزیر نفت فاقد توجیه اقتصادی است.
نماینده دهلران،دره شهر و آبدانان ادامه داد: با واگذاری حقابه کشاورزان از سدهای سیمره و کرخه تا کنون موافقت نشده است و  این در حالی است که کشاورزان خوزستان به راحتی از کرخه برداشت می کنند و در این مساله بین استانهای ایلام و خوزستان 
نید پاسخ دهد که آیا مردم دهلران که 8 ماه از کولر استفاده می کنند از اهواز گرمتر نیست؟
عضو مجمع نمایندگان استان ایلام در پایان با بیان اینکه درخواست ما از سوی رئیس دولت نهم اجابت نشد و بررسی کلیه مصوبات در این فرصت کوتاه امکان پذیر نیست گفت:مصوباتی که از محل اعتبارات استان تامین شده اند اجرایی شدند اما مصوباتی که می بایست در مرکز مشکلات آنها حل می شد اجرا نشده اند.
از 126 مصوبه دور دوم تنها 22 مصوبه به طور کامل اجرا شده است یعنی حدود 17% و بقیه مصوبات با گذشت چندین سال همچنان در دست اقدام و پیگیری هستند که امیدواریم این پیگیری ها منجر به اجرایی شدن آنها بشود نه اینکه وزارت خانه ها از زیر بار اجرای آنها شانه خالی کنند.
نظرات ارسال نظر

ایلام امروز؛ آرشیو دیجیتال ایلامیان

عمر سایت: 14سال