دوشنبه 28 بهمن 1398

رییس کانون هماهنگی شورای اسلامی کار ایلام: ۸۵ درصد کارگران ایلامی مسکن ندارند

در ميان مشكلات فراوان جامعه كارگري اصلي ترين مشكل كارگران در شرايط كنوني نداشتن مسكن است.

محمد روحي ـ رييس كانون فرهنگي شوراهاي اسلامي كار استان ايلام ـ در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران‌ (ايسنا) اظهار كرد: متاسفانه حدود 85 درصد كارگران ايلامي فاقد مسكن هستند و با دستمزد حداقلي كارگري قادر نيستند در كنار تامين اجاره مسكن معيشت خود و خانواده شان را تامين كند.

وي با اشاره به اينكه در بسياري از استان‌هاي كشور شركت تعاوني مسكن كارگران مشغول فعاليت است افزود: متاسفانه تا كنون در استان ايلام تعاوني مسكن كارگران تشكيل نشده است و اين قشر تاثيرگزار در جامعه با مشكل تامين مسكن مواجه است و يا خواستار آن هستيم تا با احداث مجتمع‌هاي مسكوني كارگران در جامعه زمينه‌اي فراهم كنيم تا دغدغه اصلي جامعه كارگري برطرف شود.

روحي از ديگر مشكلات جامعه كارگري به نبود احساس امنيت شغلي كارگران اشاره و اضافه كرد: متاسفانه ساختار قراردادهاي موقت به گونه اي است كه زمينه هاي سوءاستفاده كارفرمايان در آن فراوان است و هيچ تضميني براي امنيت شغلي كارگران ارائه نمي دهد.

رييس كانون هماهنگي شوراهاي اسلامي كار استان ايلام بحث بيمه و درمان را از ديگر مشكلات كارگران عنوان كرد و گفت: متاسفانه استان ايلام با بيش از 168 هزار بيمه شده اصلي و تبعي تامين اجتماعي فاقد بيمارستان تامين اجتماعي است و البته اخيرا با تلاش‌هاي مديريت درمان و مديركل سازمان تامين اجتماعي استان مجوز احداث بيمارستان 36 تختخوابي تامين اجتماعي در مركز استان ايلام اخذ شده است.

وي در ادامه توجه دولت و وزارت كار و امور اجتماعي را به بحث كانون‌ها و نهادهاي اجتماعي قابل تقدير دانست وافزود: تقويت كانون‌هاي صنفي در جامعه كارگري ضمن ايجاد انسجام و اميدواري كارگران زمينه هاي دفاع از حقوق آنها را پر رنگ تر مي‌كند

نظرات ارسال نظر