یک‌شنبه 24 آذر 1398

احداث پالایشگاه گاز مایع۱۳۰۰ در استان ایلام تا ۳ سال آینده

خبرگزاري فارس: مدير عامل شركت نفت مناطق مركزي گفت: پالايشگاه گاز و گاز مايع NGL1300 به منظور جمع آوري گازهاي همراه 7 ميدان نفتي و تامين بخشي از خوراك پتروشيمي دهلران با هزينه اي بالغ بر 300 ميليون دلار و در مدت زمان 36 ماه طراحي و در ايلام ساخته مي شود.
 

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روابط عمومي شركت نفت مناطق مركزي ايران، عليرضا ضيغمي با اشاره به درآمدزائي و محصولات اين طرح گفت : با اجراي اين طرح روزانه بيش از 9 ميليارد ريال درآمد نصيب كشور خواهد شد.
وي افزود: محصولات اين طرح شامل متان، اتان، گاز مايع(LPG) ونفتا مي باشد. ميزان گاز ورودي به پالايشگاه NGL1300 روزانه 261 ميليون فوت مكعب پيش بيني شده كه پس از جداسازي مايعات گازي از خوراك ورودي، گازهاي ترش به واحد شيرين سازي هدايت و گاز شيرين شده با گازهاي شيرين ميادين چشمه خوش مخلوط و به واحد نم زدائي ارسال مي شود.
ضيغمي يادآور شد: پس از عمليات نم زدائي، گاز خشك به واحد استحصال اتان فرستاده مي شود. در اين واحد اتان و عناصر سنگين‌تر ، از گاز استحصال مي شود. بر اين اساس مشاور مهندسي پايه و تهيه اسناد مناقصه EPC نيز انتخاب شده است.
وي افزود: گاز سبك توليدي جهت تراكم و تزريق در مخازن نفتي به ايستگاههاي تقويت فشار چشمه خوش و دهلران ارسال و مايعات گازي استحصال شده نيز در واحد تقطير به اتان، پروپان، بوتان و نفتا تفكيك خواهد شد كه از طريق خطوط جداگانه به پتروشيمي دهلران ارسال مي شود. گازهاي اسيدي حاصل از شيرين سازي به ايستگاه تقويت فشار ارسال كه پس از فشارافزائي در گاز خروجي پالايشگاه تزريق خواهد شد.

* توليد روزانه 400 هزار بشكه نفت تا 4 سال آينده در ايلام

مدير عامل شركت نفت مناطق مركزي در ادامه افزود: استان ايلام در حال حاضر روزانه 131 هزار بشكه نفت و 7 ميليون متر مكعب گاز توليد مي‌كند كه تا چهار سال آينده اين رقم به 400 هزار بشكه نفت و 20 ميليون متر مكعب گاز در روز خواهد رسيد.
به گفته وي، ميزان سرمايه گذاري اين شركت در ميادين نفتي وگازي استان ايلام مبلغ 11 هزار و 770 ميليارد ريال شامل ميادين نفتي چشمه خوش، دهلران، پايدار، پايدار غرب، دانان و ميدان گازي تنگ بيجار مي شود.
ضيغمي افزود: ظرفيت توليد روزانه نفت و گاز در استان ايلام به ترتيب 131 هزار بشكه نفت و هفت ميليون متر مكعب گاز مي باشد كه تا چهار سال آينده توان توليد نفت و گاز به 400 هزار بشكه و 20 ميليون متر مكعب در روز خواهد رسيد.
وي تصريح كرد: در فاز اول طرح توسعه ميدان گازي تنگ بيجار، توليد هفت ميليون متر مكعب در روز پيش بيني شده است و در اين طرح ده پروژه با اعتبار يك هزار و 650 ميليارد ريال تعريف شده وهم اكنون بيش از 99 درصد طرح محقق شده است. در فاز دوم و سوم اين طرح نيز با اعتبار يك هزار و 200 ميليارد ريال تا سال 1390 توان توليد آن به 20 ميليون متر مكعب در روز خواهد رسيد.
مدير عامل شركت نفت مناطق مركزي ايران، ميزان نفت در جاي ميادين نفتي واقع در استان ايلام را شامل 18 ميليارد و 802 ميليون بشكه اعلام كرد و گفت :از اين ميزان دو ميليارد و 855 ميليون بشكه قابل برداشت است و تا سال 1390و با ظرفيت توليد روزانه 400 هزار بشكه به مرحله بهره برداري خواهند رسيد.
به گفته وي، در اين استان ميادين گازي تنگ بيجار، سمند، كبير كوه، هليلان و بانكول نيز وجود دارد كه در مجموع 881 ميليارد متر مكعب گاز درجا وجود دارد كه پس از تصفيه گازهاي غير هيدروكربوري 395 ميليارد متر مكعب آن قابل استحصال است و تا سال 1395 در صورت تامين اعتبار و اجراي طرحهاي توسعه اي ، توان توليد روزانه از اين ميادين گازي حدود 30 ميليون متر مكعب خواهد بود.

نظرات ارسال نظر