دوشنبه 22 مهر 1398

عزت نفس جوانان ایلامی بالاتر و اعتماد به نفس آنها کمتر از جوانان تهرانی است

مدرس دانشگاه علوم پزشكي ايلام گفت: بر اساس نتايج يك تحقيق، هويت غالب جوانان ايلامي از نوع هويت «زود شكل گرفته» است؛ اين در حاليست كه عزت نفس جوانان استان بالاتر از جوانان تهراني است.


يك مدرس دانشگاه:


عزت نفس جوانان ايلامي بالاتر و اعتماد به نفس آنها كمتر از جوانان تهراني است


جوانان تهراني بيش از ايلامي‌هاي دچار بحران هستند


نظام آموزشي و صدا و سيما به هويت‌يابي موفق جوانان ياري نمي‌رسانند

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، خطيب‌زاده، مدرس دانشگاه و مشاور اين دانشگاه در نشست گفتمان هويت دانشجويي اظهار كرد: ما بر اساس تحقيقي كه انجام داده‌ايم، جوانان ايلامي را از نظر هويت با هم مقايسه كرده‌ايم كه طي آن به اين نتيجه رسيده‌ايم كه اعتماد به نفس جوانان ايلامي از جوانان تهران كمتر است.

وي افزود: جوانان تهراني به لحاظ هويتي آشفته‌ترند و بيشتر از جوانان ايلامي دچار بحران هستند و از اين شاخه به آن شاخه مي‌روند، البته با وجود اين كه هويت رسيده و موفق و بالغ از همه بهتر است، اما نمي‌شود گفت كه جوان تهراني به هويت موفق خود نمي‌رسد.

اين مدرس دانشگاه بيان كرد: متاسفانه نظام آموزش و پرورش و صدا و سيماي ما در اين زمينه ضعيف عمل مي‌كند و به هويت‌يابي موفق جوانان ياري نمي‌رسانند و به نظر من در بسياري از فيلم‌ها و كارتون‌هاي تلويزيوني بايد بازنگري شود، در دانشگاه‌ها نيز در اين زمينه به اندازه كافي برنامه‌ريزي نمي‌شود.

اين مدرس دانشگاه علوم پزشكي استان خطاب به دانشجويان گفت: دانشجويان و جواناني كه از سلامت روان برخوردارند ضرورت‌هاي اجتماع خود را تشخيص مي‌دهند و اين به آن معنا نيست كه اعتقادات خود را زير پا بگذارند.

وي بدترين نوع هويت جوانان را هويت سردرگم دانست و خاطرنشان كرد: مشخصه اصلي اين جوانان آشفتگي است، تعهدات آنها نسبت به ديگران اندك است و تاكيد آنها بر زندگي لحظه‌اي است اين افراد عزت نفس و خويشتن‌داري كمتري نسبت به افراد ديگراز خود نشان مي‌دهند.


رييس دانشگاه علوم پزشكي ايلام:


جامعه امروز ايلام توانايي ارايه جايگاه‌هاي اجتماعي موردنظر به دختران دانشجو را پيدا نكرده است

در ادامه دكتر كورش ساكي، رييس دانشگاه علوم پزشكي ايلام با بيان اين كه اظهار نظرهاي غيركارشناسي توسعه علمي به ارايه آمارهاي غلط در زمينه ناهنجاري‌ها وهويت در استان منجر شده است اظهار كرد: جامعه امروز ايلام توانايي ارايه جايگاه‌هاي اجتماعي موردنظر به دختران دانشجو را پيدا نكرده است.

وي گفت: جامعه ما يك جامعه درحال گذر است و بين جامعه سنتي و جامعه مدرن يك فاصله وجود دارد كه در اين فاصله مساله بحران هويت پيش مي‌آيد و جوان در اين فاصله نمي‌داند بالاخره جامعه سنتي است يا مدرن؛ از اين رو دچار مشكل مي‌شود.

وي با بيان اين كه مشكلات كنوني هويتي جوانان استان بخصوص دختران بخاطر نبود جايگاه اجتماعي مورد نظر آنها در استان است اظهار كرد: جامعه امروز ايلام نمي‌تواند جايگاه مورد نظر مديريتي دختران تحصيل‌كرده كه امروز تعدادشان زياد شده است را به آنها بدهد، اين مساله به همراه بسياري از مسايل ديگر از جمله افسردگي دست به دست هم مي‌دهند تا برخي موارد شاهد وقوع خودكشي در ميان جوانان باشيم.

رييس دانشگاه علوم پزشكي ايلام با بيان اين كه افرادي كه دچار اختلالاتي نظيرافسردگي مي‌شوند به سمت خودكشي سوق پيدا مي‌كنند اضافه كرد: انسان نرمال حتي در سخت‌ترين شرايط نيز دست به خودكشي نمي‌زند.

اين روان‌پزشك خاطرنشان كرد: برگزاري گفتمان‌هاي هويت و مباحث مربوط به مهارت‌هاي فردي براي هويت‌يابي موفق دانشجويان بسيار لازم است و اين گفتمان‌ها براي برنامه‌ريزي دانشگاه در زمينه هويت‌يابي موفق كمك بزرگي است.

ساكي نقش متوليان فرهنگي در كمك به هويت‌يابي موفق دانشجويان را يادآور شد و گفت: اگر متوليان فرهنگي نتوانسته‌اند كارخود را در اين زمينه با موفقيت انجام دهند، به اين دليل است كه برنامه‌ريزي طولاني مدت مي‌خواهد و شكل دادن به طرز فكرهاي مختلف كار بسيار پيچيده و مشكلي است.


مدرس دانشگاه علوم پزشكي ايلام:


قبول جنسيت در بين برخي جوانان به بحران تبديل شده است


در خانواده‌هاي متزلزل نبايد انتظار جواناني با هويت جامع شد


قياس جوانان يك نسل با نسل ديگر قياس مع‌الفارق است

به گزارش ايسنا دكتر كيخاوندي، مدرس دانشگاه علوم پزشكي ايلام در جلسه گفتمان هويت دانشجويي گفت: هم اكنون مساله قبول جنيست در بين برخي جوانان تا حدودي به بحران تبديل شده است.

وي با بيان اين كه هويت جامع در جوانان معمولا بين سنين 20 تا 30 سالگي به دست مي‌آ‌يد، افزود: محدوديت‌هاي اجتماعي، اقتصادي، اشتغال، مسكن و ... كه در جامعه وجود دارد گاهي به دليل ناتواني در سازگاري جوانان با اين محدوديت‌ها آنها را دچار بحران هويت مي‌كند.

وي با اشاره به اين كه راه برخورد با اين محدوديت‌هاي بيروني‌ با انعطاف‌پذيري ممكن است گفت: در مملكت‌ ما بايد از ابتدا جوانان مسووليت‌پذيري را بياموزد تا بتوانند در مقابل محدوديت‌هاي بيروني با انعطاف و واقع‌بيني بيشتري رفتار كنند و در مقابل كوچكترين مشكل و محدوديت بيروني دچار بحران نشوند.

اين روان‌شناس برخورداري از هويت جامع و موفق بين جوانان را نيازمند آموزش آگاهانه جامعه دانست و گفت:‌ علاوه بر آيتم‌هاي بيروني، آيتم‌هايي نظير شخصيت و خودشناسي با مقوله‌هاي توانايي‌ها و محدوديت‌هاي مرزي، توانمندي‌هاي مالي و معنوي و امكانات فردي براي به دست آوردن هويت موفق مهم و اساسي هستند كه اين موارد نيز نيازمند آموزش است.

دكتر كيخاوندي افزود: در هويت فردي خانواده نقش بسيار مهمي‌ برعهده دارد؛ به گونه‌اي كه اگر خانواده دچار تزلزل و آشفتگي باشد نبايد از فرد انتظار كسب يك هويت جامع را داشت.

وي با اشاره به اين كه نقش افراد در تفاوت‌هاي نسلي متفاوت است و اين امر يك امرطبيعي است خاطر نشان كرد: به هيچ وجه يك جوان نبايد خود را با نقش و جايگاه جوان ديگري در نسل ديگري مقايسه كنند؛ زيرا اين قياس از ابتدا مع‌الفارق است؛ چرا كه هر جوان در هر برهه‌اي از زمان بر اساس يادگيري‌هاي مقطع زماني خود هويت جامع خود را به دست مي‌اورد.

اين مدرس دانشگاه در تعريف بحران هويت گفت:‌ وقتي فردي نتواند آن نقش را كه از او انتظار مي‌رود برآورده كند، دچار بحران هويت مي‌شود و با توجه به پيچيده‌تر شدن جوامع و اولويت‌بندي ارزش‌ها و معيارها و در نظر گرفتن توانمندي، شرايط و امكانات و دستيابي به اهداف مورد نظر بخشي از فكر و ارزش جوان ما به سپري كردن دوره بحران مي‌انجامد؛ در حالي كه ممكن است در اين زمينه موفقيت چنداني هم كسب نكنند.

نظرات ارسال نظر