پنج‌شنبه 19 تیر 1399

در مناطق مرزی عراق با ایلام بعضی‌ از شهدا جنگ تحمیلی همراه با سرم دفن شده‌اند

يك مقام مسؤول در زبير تأييد كرد كه پيكرهاي مدفون در قبرستان زبير بصره اسراي مجروح ايراني هستند كه با كوتاهي‌هاي جنايتكاران بعثي در بيمارستان‌هاي بصره و اطراف آن در اواخر سال 1365 به شهادت رسيده و در نهايت مظلوميت به خاك سپرده شده‌اند.

به گزارش ايسنا، وي كه نخواست نامش فاش شود گفت: تعداد دقيق اين شهدا مشخص نيست اما آن‌چه براي ما روشن شده، آن است كه تعدادي از اجساد سربازان عراقي كه در جريان عمليات كربلاي 5 نيروهاي ايراني از جبهه‌ها گريخته بودند و بعد به دام بعثي‌ها افتاده بودند نيز در بين پيكرهاي شهداي ايراني ديده مي‌شوند.

وي اضافه كرد: برخي از شهداي ايراني پس از بي‌توجهي به زخم‌هاي بدنشان در بيمارستان‌هاي بصره و پس از اسارت با پتوي خونين و يا در حالي‌كه اجزاي سرم به بدنشان وصل بوده به خاك سپرده شده‌اند.

اين مقام مسؤول گفت: از مدت‌ها پيش نيز در جزيره ام‌الرصاس يك گور جمعي از شهداي ايراني كشف شده است كه به ‌دليل وجود ميادين مين دسترسي به آن آسان نيست.

وي احتمال اين‌كه در مناطق ديگر مرزي استان بصره با ايران از جمله فاو گورهايي از شهيدان ايراني مربوط به دوران جنگ وجود داشته باشد را رد نكرد.

يادآور مي‌شود: بيش از 4 سال پس از اشغال عراق مي‌گذرد و دستيابي به اين پيكرهاي مطهر غيرممكن شده است و بيم آن مي‌رود عمليات اكتشاف نفتي شركت‌هاي آمريكايي و اروپايي در مناطقي همچون ام‌الرصاص و جزاير مجنون، براي هميشه كشف اين پيكرهاي مطهر را ناممكن كند.

همچنين اخبار رسيده از مناطق مرزي عراق با استان ايلام نيز حكايت از آن دارد كه تعدادي از پيكرهاي مطهر شهيدان ايراني در اين مناطق به صورت پراكنده و يا جمعي دفن شده‌اند.

دو روز پيش سردار باقرزاده فرمانده كميته جست‌وجوي مفقودين ستادكل نيروهاي مسلح با اعتراض به عملكرد دستگاه‌هاي مربوطه در عدم پيگيري وضعيت مبهم شهيدان ايراني مدفون در عراق اعتراض و خواستار دخالت شوراي عالي امنيت ملي در اين زمينه شد.

نظرات ارسال نظر