پنج‌شنبه 14 فروردین 1399

گردشگری مذهبی در ایلام/ استقبال از امامزاده علی صالح مهران

از بین زیارتگاه ها و بقاع متبرکه استان ایلام، امامزاده علی صالح(ع) تاکنون پذیرای بیشترین زائر و مسافر نوروزی بوده است.

به گزارش خبرنگار مهر، وجود بقاع متبرکه رنگی از اصالت و معنویت به استان ایلام بخشیده و موجب رونق گردشگری در این منطقه شده است. یکی از مهمترین این بقاع متبرکه در ایلام وجود امامزاده علی صالح است.

این بقعه در 25 کیلومتری جنوب شهر ایلام قرار گرفته و در طول سالهای جنگ تحمیلی توسط دشمن بعثی آسیب بسیار دید که با مشارکت مردم و اوقاف بازسازی شده است.

بقعه علی صالح در شهر صالح آباد از توابع شهرستان مهران واقع شده و در بین مردم استان ایلام به "خاص‌علی" مشهور است.

امام زاده علی صالح فرزند عبیدالله الاعرج بن حسین اصغر بن امام زین العابدین(ع) است.

طبق سنگ نوشته‌ای که در دیوارهای بنای قدیمی امام‌زاده قرار داشته بنای مذکور در سال 1308 هـ . ق در زمان حکومت ناصرالدین شاه قاجار و به توفیق و اهتمام غلامرضا خان والی زاده، والی لرستان و پشتکوه و به معماری استاد حسین دزفولی تجدید بنا شده است.

بنایی که در زمان قاجار ساخته شده بود دارای زیربنایی در حدود 240 مترمربع با دو گل دسته و یک گنبد شلغمی که از بهترین تزئینات زمان خود به شمار می‌رفت، بود ولی به علت بی‌توجهی و نداشتن درآمدی در حد این مکان، کاشی‌کاری و گنبدکاری فرسوده شد.

این بقعه مورد احترام تمام مردم استان ایلام است و پر زائرترین بقعه استان به شمار می‌رود.

امامزاده ها به عنوان مراکز مهم دینی در هر منطقه از جایگاه خاص و ویژه ای برخوردار بوده و از ادوار گذشته تاکنون همواره مورد توجه مردم قرار داشته و نقش مهمی در تقویت روحیه معنوی مردم دارند.

این اماکن در استان ایلام نیز با توجه به شیعه بودن 100 درصد مردم این استان از جایگاه خاص و بسیار مهم و مقدسی بین مردم برخوردارند.

هم اینک حدود 60 بقعه متبرکه در این استان وجود دارد که بیشتر از نوادگان امام هفتم شیعیان هستند. این اماکن مذهبی و متبرکه به دلیل قرار گرفتن در مناطق خوش آب و هوا بسیار مورد توجه مردم استان و غرب کشور قرار گرفته اند.

وجود بقاع متبرکه رنگی از اصالت و معنویت به استان ایلام بخشیده و موجب رونق گردشگری در این منطقه شده است.

طبق اعلام مسئولان اوقاف و امور خیریه ایلام در ایام تعطیلات نوروزی امسال، امامزاده علی صالح(ع) پذیرای بیشترین تعداد زایر بوده است.

 این زیارتگاه به دلیل قرار گرفتن در مسیر تردد کاروان های راهیان نور و همچنین داشتن کرامات فراوان با مراجعه هزاران مسافر مواجه شده است.

اکنون روزانه این زیارتگاه به طور متوسط پذیرای بیش از دو هزار نفر از مسافران نوروزی و اعضای کاروان های راهیان نور از مناطق مختلف کشور است.

همچنین امامزاده سیدحسن(ع) مهران، ابراهیم قتال (ع) دهلران و سید سیف الدین(ع) دره شهر نیز پذیرای بیشترین زایر بوده اند.

نظرات ارسال نظر