جمعه 20 تیر 1399

ملکشاهی؛ شهرستانی با مطالبات فراوان/ از احداث بیمارستان تا اشتغالزایی

مردم شهرستان ملکشاهی از توابع استان ایلام که چند سالی است به شهرستان تبدیل شده، مطالبات فراوانی دارند که از جمله این نیازها می توان به احداث بیمارستان و اجرای طرحهای اشتغالزایی در این شهرستان اشاره کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، شهرستان ملکشاهی تا سال 1388 جزئی از شهرستان مهران بود که به دلیل وجود استعداد برای ارتقا به شهرستان بر اساس مصوبه دولت، این منطقه به شهرستان تبدیل شد.

این شهرستان بین کوه پشمین و کبیرکوه قرار گرفته است و آب و هوای معتدل، آثار مختلف گردشگری و تاریخی باعث شده این منطقه به یکی از قطبهای گردشگری در استان تبدیل شود.

آثار تمدن و شهرنشینی از ادوار مختلف تاریخی به خصوص ساسانیان، وجود دو منطقه مهم تاریخی کان گنبد و ارکواز، سنگ نوشته، گردشگاه سد چم گردلان، آبشار اما، غار تایگه، وجود امامزاده ها سد محمد عابد، شکارگاه های دره ویژدرون، تولید فرش و گلیم، هنرهای تجسمی، مراسم بزرگ ایل ملکشاهی و...از مهمترین ویژگیهای شهرستان ملکشاهی است.

به شهر ملکشاهی واقع در 40 کیلومتری شهر ایلام رفته ایم تا اوضاع و مشکلات شهرستان را بعد از شهرستان شدن بررسی کنیم.

 در شهرستان ملکشاهی به دلیل کوهستانی بودن کشاورزی کمتر رونق داشته و تنها گندم و جو به میزان 25 هزار هکتار که تنها 200 هکتار از اراضی آبی و بقیه دیمی است، در آن زراعت می شود.

سالانه 9 هزار تن گندم در شهرستان ملکشاهی تولید می شود و وسعت اراضی باغی این شهرستان 670 هکتار است که خشکسالی تهدید جدی برای این باغات است.

فعالیت عمده مردم شهرستان ملکشاهی دامداری و دامپروری است و بر اساس آخرین آمار جهاد کشاورزی جمعیت دامی شهرستان 103 هزار راس است.

تعداد قابل توجهی مرغداری گوشتی، پرواربندی گوساله و گاوداری شیری در شهرستان وجود دارد که به دلیل عدم سرمایه در گردش بخشی از آنها فعال نیست.

چندین طرح پرورش ماهی در شهرستان ملکشاهی به دلیل خشکسالی تعطیل شده است که نشان می دهد وضعیت شهرستان از لحاظ اشتغالزایی خوب نیست.

به طور کلی این شهرستان به دلیل وجود استعدادهای دام نیازمند سرمایه گذاری لازم برای ایجاد صنایع تبدیلی به عنوان استفاده از ظرفیت و اشتغالزایی است.

در حال حاضر بیکاری مشکل و مطالبه اصلی مردم شهرستان است که نیازمند مشارکت مردم و بخش خصوصی است و مردم شهرستان موضوع اشتغال و کمبود امکانات ورزشی را از مهمترین خواسته ها و مطالبات خود عنوان می کنند

برای بررسی بیشتر مشکلات و مطالبات مردم شهرستان سراغ فرماندار شهرستان ملکشاهی می رویم تا بیشتر به وضعیت شهرستان بپردازیم.

عباس نصراللهی گفت: شهرستان ملکشاهی چند سالی است که از بخش به شهرستان تبدیل شده و یکی از مطالبات به حق مردم محقق شده است.

وی بیان داشت: ایل ملکشاهی و شوهان بیش از 500 شهید در این شهرستان تقدیم انقلاب و نظام کرده است.

این مسئول با اشاره به اینکه شهرستان ملکشاهی در بین پنج شهرستان قرار گرفته است، افزود: این شهرستان از لحاظ آب هوایی کوهستانی و گرمسیری است و این شهرستان در فصول مختلف دارای جذابتها و دیدنی های قابل توجهی است.

نصراللهی تصریح کرد: شغل اصلی مردم شهرستان با توجه به آب و هوا و اقلیم شهرستان دامداری، دامپروری و کشاورزی است.

وی ادامه داد: این شهرستان دارای ظرفیتهای پرورش دام وطیور، کشت محصولات کشاورزی هسته دار، پرورش زنبور عسل، چشم اندازهای آبهای سطحی، رودخانه های مهم است.

فرماندار شهرستان ملکشاهی اظهار داشت: ترکیب جمعیت مردم شهرستان از 90 درصد ایل ملکشاهی و 10 درصد ایل شوهان است.

وی ادامه داد: این شهرستان از لحاظ تاریخی، گردشگری و مذهبی دارای قابلیتهای فراوانی است و مردم شهرستان دارای اعتقادات مذهبی بسیار قوی هستند.

نصراللهی بیان داشت: آثار تاریخی روستای قلعه جو در دو کیلومتری شهر ملکشاهی سندی بر تاریخی بودن و پیشینه زیاد این شهرستان است.

وی افزود: قلعه تاریخی که بر روی تپه ای بنا شده است، چشم اندازهای بسیار زیبایی دارد و گردشگران هر ساله از این قلعه تاریخی بازدید می کنند.

فرماندار ملکشاهی تصریح کرد: زیرساختهای شهرستان در حال شکل گیری برای توسعه است به خصوص اینکه در سفر   چهارم دولت نیازهای اصلی شهرستان به خصوص روحیه کار، تلاش و کارآفرینی مطرح شده است.

ضرورت فعال کردن شهرک صنعتی ملکشاهی

وی افزود: فعال کردن شهرک صنعتی شهرستان ملکشاهی یکی از مهمترین نیازهای مردم است که سفر رئیس جمهور نیز بر مشارکت دولت برای آن تاکید شد.

نصراللهی گفت: ایجاد صنایع تبیدلی با توجه به ظرفیت دام در شهرستان یکی از دیگر مطالبات اصلی مردم شهرستان است تا بحث اشتغالزایی برای جوانان انجام شود.

وی ادامه داد: برای متقاضیانی که در شهرستان ملکشاهی بخواهند سرمایه گذاری کنند زمین رایگان اعطا می شود و تسهیلات لازم نیز در اختیار افراد قرار می گیرد.

فرماندار شهرستان ملکشاهی با توجه به مشکل عدم سرمایه گذاری لازم در شهرستان توسط بخش خصوصی بیان داشت: در این زمینه باید تلاش شود تا با ایجاد زیرساختهای لازم زمینه برای حضور بخش خصوصی و توسعه شهرستان فراهم شود.

احداث بیمارستان خواسته جدی مردم شهرستان ملکشاهی

 وی یکی از مهمترین مشکلات شهرستان را کمبود امکانات پزشکی از جمله نبود بیمارستان اشاره کرد و عنوان کرد: احداث بیمارستان یکی از مهمترین خواسته های مردم است و امیدواریم مسئولان دانشگاه علوم پزشکی به این امر توجه کنند.

نصراللهی اظهار داشت: در حال حاضر نبود پزشک متخصص باعث شده مردم شهرستان به مرکز استان مراجعه کنند.

توسعه راه های شهرستان نیاز اصلی برای توسعه

فرماندار شهرستان ملکشاهی از دیگر مشکلات شهرستان به نبود راه های ارتباطی در شهرستان اشاره کرد و گفت: یکی دیگر از مهمترین نیازهای اصلی شهرستان توسعه راه ها و جاده ها برای توسعه شهرستان است.

وی افزود: ایجاد راه های ارتباطی از مسیرهای مختلف در دستور کار مسئولان قرار دارد و که این امر باعث می شود شهرستان از بن بست جغرافیایی خارج شود مسیر توسعه هموار شود.

حل مشکل آب شهرستان در دست پیگیری

نصراللهی موضع آب را یکی دیگر از مطالبات مردم شهرستان عنوان کرد و گفت: در حال حاضر ساخت مجتمع آبرسانی برای بهبود وضعیت و کیفیت آب شهرستان در حال انجام است که این مجتمع به زودی به بهره برداری می رسد و مشکل آب مردم نیز حل می شود.

این مسئول به وضعیت شهری شهر ملکشاهی نیز اشاره کرد و گفت: شهر ملکشاهی به لحاظ شهری یکی از زیباترین شهرهای استان ایلام است.

وی بیان داشت: اقدامات خوبی در سطح شهر برای بهبود و ساماندهی مسائل شهری در دست اقدام است که به طور کلی روند خوبی را پشت سر می گذارد.

فرماندار ملکشاهی به پروژه گازرسانی شهرستان اشاره کرد و تصریح کرد: روند اجرای این طرح از برنامه زمان بندی شده جلوتر است و این طرح نیز به زودی در شهرستان افتتاح می شود.

وی مشکل حل بیکاری جوانان شهرستان را خواسته های به حق مردم عنوان کرد و گفت: تمامی مشکلات شهرستان اعم از اشتغال، درمان پزشکی، راه و..هم از طرف مسئولان استانی وشهرستان در حال پیگری است.

نصراللهی در پایان یادآور شد: امیداواریم مشکلات در بخشهای مختلف شهرستان حل شود و خواسته ها و نیازهای مردم پاسخ داده شود.

نظرات ارسال نظر