پنج‌شنبه 8 خرداد 1399

یک دامدار ایلامی خواستار شد؛ شیر به قیمت تعاونی از دامدار خریداری شود

يك دامدار ايلامي معتقد است: با وجود توليد باکيفيت شير و راندمان بالاي پرورش گاو شيري، از هيچ يارانه‌اي بهره مند نيستيم.
"صادق کسايي" در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) با بيان اين مطلب اظهار کرد: بعد از اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها، قرار بود بسته‌هاي حمايتي به دامداران داده شود. با اجراي اين قانون، برخي گاوداران در بخش توليد شير با مشكلاتي مواجه شدند.
وي افزود: همکاري نكردن برخي بانک‌ها براي ارايه تسهيلات مشكلاتي را براي دامداران ايجاد كرده است. سازمان جهاد کشاورزي استان براي معرفي گاوداران به بانک و دريافت تسهيلات کوتاهي نمي‌كند ولي متاسفانه برخي بانک‌ها با ما در اين زمينه همکاري نمي‌کنند.
کسايي در تشريح چگونگي توليد شير، اضافه کرد: هر گاو بايد 15 کيلو خوراک شامل کنسانتره، جو، ذرت و سويا بخورد تا 30 کيلو شير بدهد. از سويي ديگر قيمت تمام شده هر کيلو خوراک گاو 600 تومان براي ما هزينه دارد که در مقايسه با قيمت خريد شير منصفانه نيست.
اين گاودار ايلامي تصريح کرد: قيمت تمام شده هر کيلو خوراک دام با ساير هزينه‌هاي جانبي تا 1000 تومان نيز مي‌رسد و اين در حالي است که هر کيلو شير با قيمت 450 تا 500 از دامدار خريداري مي‌شود. انتظار داريم شير را به قيمت تعاوني از دامدار بخرند و علوفه يارانه‌اي در اختيار گاوداري‌ها بگذارند.
کسايي ادامه داد: دلالان، بازار خريد شير را به بازار سياه تبديل كرده‌اند که اين امر نظارت بيشتر مسئولان ذيربط را مي‌طلبد.
"حيدر علي رحمي" معاون توسعه بازرگاني داخلي سازمان بازرگاني استان ايلام در اين زمينه به خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) اظهار کرد: تاكنون مقدار شير توليدي استان در روز، 241 تن بوده است.
وي خاطرنشان كرد: با هدفمند شدن يارانه‌ها، مقرر شد شير توليد شده در استان پس از تعيين شدن قيمت شير خام و با هماهنگي گاوداري‌ها و صنايع فرآوري شير، از طريق عوامل توزيع در اختيار مصرف کننده قرار گيرد.
رحمي يادآور شد: در کارگروه نظارت بر زنجيره توليد و توزيع شير، مقرر شد، معاونت امور دام جهاد کشاورزي استان به عنوان متولي توليد شير، قيمت تمام شده شير را مشخص كند. در نهايت قيمت تمام شده يک کيلو شير توسط اين کارگروه، بررسي شده و در حال حاضر بين 500 تا 550 تومان در بازار عرضه مي‌شود.
معاون سازمان بازرگاني استان ايلام تصريح کرد: شير مورد نياز براي عرضه در جامعه، با قيمت هر کيلو 400 تومان از گاوداري خريداري مي‌شود.
رحمي درباره بهينه سازي واحدهاي دامداري در سطح استان، عنوان کرد: در اين راستا 15 فقره پرونده، پس از تصويب در کارگروه ويژه براي دريافت تسهيلات به بانك‌هاي عامل ارسال شده است. در اين ميان 12 نفر از متقاضيان موفق به اخذ قرارداد با مبلغ سه ميليارد و 573 ميليون ريال شده‌اند.
معاون سازمان بازرگاني استان ايلام خاطرنشان كرد: براي فعال كردن واحدهاي غيرفعال و همچنين واحدهايي که کمتر از ظرفيت اسمي فعاليت دارند، اعتبار اختصاص يافته است. به اين منظور 36 ميليارد و 100 ميليون ريال تسهيلات به استان تخصيص يافته که در اين راستا 75 پرونده با مجموع اعتبارات 19 ميليارد و 546 ميليون ريال، تشکيل شد و پس از تصويب در کارگروه ويژه استان، 29 نفر از متقاضيان موفق به اخذ قرارداد براي دريافت تسهيلات شدند.
نظرات ارسال نظر