شنبه 17 خرداد 1399

"سیرانه" ‍برطرف کننده نیاز عروس و داماد به تسهیلات بانکی است

يک کارشناس علوم اجتماعي در ايلام بر اين باور است که سيرانه يا همان کادوي پولي که در مراسم جشن عروسي در اختيار زوجين قرار مي‌گيرد مي‌تواند عاملي در جهت برطرف کردن نياز آنها به تسهيلات بانکي يا همان وام ازدواج باشد.
روح‌الله زاهري در گفت وگو با خبرنگارخبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اظهار کرد:بر پايه يک سنت پاک و خيرخواهانه در ايلام، اهالي استان از ديرباز واز حدود چند سده قبل طي آييني اقدام به برپايي محفلي به نام سيرانه مي‌کنند.
وي در تبيين مفهوم سيرانه گفت: محفل خيرخواهانه سيرانه که مترادف آن در زبان فارسي به معناي کادو يا کادويي پولي است، معمولا در زمان برپايي مراسم جشن عروسي برگزار مي‌شود.
زاهري تاکيد کرد: در اين محفل خيرخواهانه ومشارکت جويانه، بستگان داماد در آستانه پايان مراسم با برپا کردن اين محفل از همه حضار وشرکت کنندگان در جشن عروسي به قدر استطاعت مبلغي پول تحت عنوان سيرانه دريافت مي‌کنند.
به گفته اين کارشناس علوم اجتماعي معمولا ميهمان در پرداخت سيرانه به گذشته برپاكنندگان مراسم از جمله داماد نگاه مي‌کنند که اگر او و خانواده‌اش در مراسمات گذشته مبلغ قابل توجهي پرداخت کرده باشد او نيز اقدام به اعطاي پول بيشتري مي‌کند.
زاهري تأکيد کرد: در برخي محافل خيرخواهانه سيرانه در ايلام مشاهده شده که سيرانه به حدي زياد بوده که داماد نيازي به تسهيلات بانکي نداشته و پول جمع‌آوري شده را صرف مايحتاج زندگي از جمله وسايل خانه يا حتي وديعه مسکن مي‌کند.
در ايلام سيرانه را مي‌توان در مقابل پرسانه قرار داد که در دومي به فرد سوگوار مبلغي اعطا مي‌شود.
نظرات ارسال نظر
  • 1در تاریخ ۱۲ بهمن ۱۳۹۰

    با سلام و تشكر از مطلب خوبتان همه مي دانيم سور به معني شادي و سورانه مبلغي است كه در مراسمي تحت عنوان پاتختي تقديم زوجين مي گردد اما سير در مقابل گرسنه و من نمي دانم سيرانه يعني چه؟ لطفاً با ادبيات خانوادگي خودمان ادبيات غني اين مرز و بوم را منحرف نكنيم به قول سعدي: هرآن كه به رسم بد آيين نهاد گويند نفرين بر آن كه اين نهاد متشكرم

    پاسخ به این نظر