دوشنبه 12 خرداد 1399

ایلام با داشتن ۴۲۰ کیلومتر مرز مشترک فاقد دفتر کنسولگری است

در حالی که استان ایلام با داشتن 420 کیلومتر مرز مشترک و مرز بین المللی مهران به عنوان فعال ترین خروجی کشور برای تردد زائران است این استان فاقد دفتر کنسولگری عراق است.

به گزارش خبرنگار مهر در ایلام، ایلام در غربی‌ترین نقطه جغرافیایی در کنار کشور عراق واقع شده و این استان دارای بیشترین مرز رسمی با کشور همسایه عراق است. 

داشتن مرز مشترک بین ایلام با کشور عراق شاید در دوران جنگ تحمیلی تهدیدی بزرگ برای منطقه محسوب می‌شد، به نحوی که شهرستان مرزی مهران این استان خط مقدم جنگ به شمار می‌رفت.

با پایان جنگ تحمیلی این مرز مشترک نه‌تنها دیگر تهدید محسوب نمی‌شد بلکه به فرصتی طلایی برای استفاده بهینه از ظرفیت‌ها به‌ویژه صادرات با کشور همسایه مبدل شده است.

شهر مرزی مهران در استان ایلام با حدود 230کیلومتر فاصله با بغداد نزدیک‌ترین شهر مرزی کشور به پایتخت عراق و عتبات عالیات این کشور بوده که امروز به کانون فعالیت‌های صادراتی و تردد زوار با کشور همسایه به شمار می‌رود.

اما در کنار این مزیتهای مهم، استان ایلام هم اکنون دارای کمبودهای و مشکلات متعددی برای تبدیل شدن به مرز کاملا استاندارد دارد.

یکی ازمهمترین این مشکلات نبود دفتر کنسولگری عراق در ایلام و نبود دفتر نمایندگی امور خارجه است.

بر خلاف سفارتخانه، کنسولگری کوچکتر بوده و معمولا در بزرگترین شهر توریستی یک کشور مستقر می شود نه در پایتخت علاوه بر این، کنسولگریها در برخی از شهرهایی که برای کشورها از نظر نزدیکی مرزی یا سایر موارد مهمند، جای می گیرند.

مثلا کنسولگری ایران در هرات به دلیل نزدیکی به مرز ایران و وجود ایرانیان بسیار در این شهر مستقر است.

کنسولگری افغانستان در مشهد، کنسولگری ترکیه در ارومیه ، کنسولگری جمهوری آذربایجان در تبریز، کنسولگری روسیه در اصفهان و رشت همه از این نوع هستند. کنسولگری ها و در راس آن کنسول مسئول هدایت مسائل کمتر مهم دیپلماتیک مانند صدور ویزا، کمک به روابط تجاری طرفین، حل مسائل مهاجران، توریستها و تبعیدشدگان هستند.

وجود دفتر کنسولگری عراق در ایلام با توجه مرز بین المللی مهران که روزانه بیش از هفت هزار زائر از طریق این مرز به عتبات عالیات عراق تردد دارند، کاملا ضروری است.

با توجه به توسعه ارتباطی دوجانبه ایران و عراق ضرورت راه‌اندازی کنسولگری عراق در استان ایلام دوچندان است این در حالیست که حتی مجوز ایجاد این دفتر در ایلام اخذ شده است ولی به دلایلی هنوز این دفتر در ایلام راه اندازی نشده است.

ایجاد دفتر کنسولگری عراق در ایلام ضروری است

نماینده مردم ایلام در مجلس در این ارتباط به خبرنگار مهر گفت: ایجاد دفتر کنسولگری عراق در ایلام با توجه به حجم زیاد تردد زوار ایرانی به شهرهای مذهبی عراق ضروری است.

داریوش قنبری افزود: با توجه به توسعه ارتباطی دو جانبه ایران و عراق ضرورت راه‌اندازی کنسولگری عراق در استان ایلام دو چندان است.

وی تاکید کرد: ایلام با داشتن بیشترین مرز مشترک با عراق و ارتباطهای فامیلی میان مردمان استان ایلام و کشور و رفت و آمد آنان از شرایط و اولویت لازم برای ایجاد دفتر کنسولی برخوردار است.

قنبری در جریان دیدار نمایندگان مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی با معاونان کنسولی وزارتخانه های خارجه ایران و عراق، با ایجاد دفتر کنسولگری عراق در این استان موافقت شده است و تلاش می شود که بزودی این دفتر راه اندازی شود.
وی ادامه داد: بر اساس این مجوز، قرار شده که در ازای راه اندازی دفتر کنسولگری عراق در استان ایلام، همچنین در استان کوت عراق نیز کنسولگری ایران دایر شود.

این نماینده مجلس تاکید کرد: با راه اندازی دفتر کنسولگری عراق در استان ایلام مشکلات ناشی از مسایل اقتصادی، تردد زوار و محدودیت های احتمالی در پذیرش کالاهای ایرانی پیگیری و مرتفع می شود.

قنبری گفت: اکنون نیز برنامه های مختلفی از طریق نمایندگان استان ایلام در مجلس شورای اسلامی برای توسعه فعالیت های اقتصادی در مرز مهران با کشور عراق در حال تدوین و پیگیری است.

نظرات ارسال نظر