شنبه 27 مهر 1398

آبدانان آماده استقبال از مسافران نوروزی است

فرماندار شهرستان آبدانان گفت: شهرستان آبدانان آماده استقبال از مسافران نوروزی است.

به گزارش خبرنگار مهر در ایلام، پرویز کوثری صبح جمعه از جمع ستاد تسهیلات نوروزی استان ایلام گفت: آبدانان یکی از شهرستانهای ایلام است که در جنوب خاوری استان واقع شده است.

وی بیان کرد:  اساس اقتصاد آبدانان به ترتیب بر دام داری، کشاورزی و صنایع دستی نهاده شده و صادرات آن دام زنده، پشم، روغن و گندم است.

وی افزود: زندگی عشایری در این منطقه از جمله جلوه های دیدنی این شهرستان به شمار می روند.

کوثری بیان کرد: شهرستان آبدانان در جنوب شهرستان دره شهر و 164 کیلومتری شهر ایلام واقع شده است .

این مسئول اظهار داشت: این منطقه در ناحیه ای کوهستانی قرار دارد و قسمت های واقع در دامنه ارتفاعات کبیر کوه سردسیر و معتدل ولی قسمت های دیگر گرمسیر هستند.

وی گفت: این شهر ستان دارای معادن نفت و گوگرد و چشمه های آبگرم است.

وی ادامه داد: مرکز این شهرستان در دامنه جنوبی کبیر کوه و دره با صفای رود خانه آبدانان در شمال مقبره سید صلاح الدین محمد قرار دارد .

کوثری گفت: این شهرستان به لحاظ نظامی و کشاورزی و دام داری اهمیت دارد.

این مسئول تصریح کرد: دراین منطقه منابع کانی فراوان مانند نفت و گوگرد و زاج وجود دارد و به خاطر آب فراوان و وجود جنگل ها و مراتع دارای زمین های مستعد کشاورزی و دام داری است.

وی خاطرنشان کرد: وجود آثار تاریخی و باستانی فراوان دراین منطقه نشان از قدمت تاریخی این منطقه دارد .

کوثری افزود: مهمترین مراکز دیدنی و زیارتگاهی آبدانان را آثار تاریخی قلعه هزارانی، آثار تاریخی پشت قلعه در آبدانان، دریاچه دو گانه سیاه گاو آبدانان در فاصله 8 کیلومتری سراب باغ آبدانان، غار طبیعی مژاره در آبدانان در روستای مژاره و سراب باغ، مناظر طبیعی سراب آبدانان، مناظر طبیعی کوه اناران و کبیر کوه و زیارتگاه سید صلاح الدین محمد با سبک معماری خاص مربوط به دوره سلجوقی تشکیل می دهند.

وی ادامه داد: عشایر منطقه‌ی آبادانان و زندگی ایلاتی در میان دشتها و کوه های شهرستان آبدانان از مهمترین دیدنی های این منطقه به شمار می آیند.    

شهرستان آبدانان در دامنه جنوبی کبیر کوه، در درازای جغرافیایی 47 درجه و 28 دقیقه و پهنای جغرافیایی 32 درجه و 56 دقیقه و در بلندی 880 متری از سطح دریا قرار دارد. شهرآبدانان مرکز شهرستان، در مسیر راه ایلام ـ گل گل و در 38 کیلومتری جنوب خاوری دره شهر واقع شده است.

شهرستان آبدانان از شمال به دره شهر، از خاور به اندیمشک، و از باختر و جنوب به دهلران محدود است. آب و هوای آبدانان معتدل است و میزان بارندگی بطور متوسط 300 میلی متر است.  

این منطقه از تاریخ و قدمتی دیرینه بر خوردار بوده و آثار ارزنده تاریخی سراسر آن را فرا گرفته است. آثار "گورگبران" و "قلعه کرودیت" از جمله این آثار می باشند و اهمیت تاریخی و قدمت آن را نشان می دهند. این شهرستان دارای تفرجگاه های متعددی نیز است.

دریاچه دوگانه سیاه گاو در فاصله 8 کیلومتری سراب باغ آبدانان واقع شده است . اطراف این دریاچه را دشت ها و کوه های نسبتا مرتفع فرا گرفته و جلوه های بهاری و پاییزی این دریاچه جذاب و دیدنی است.

گلزارهای حاشیه ی دریاچه و پرندگان وحشی آن ، گردشگاه جالب توجهی را به وجود آورده اند.

قلعه تاریخی هزارانی که از آثار دوره ی ساسانی است و در روستای هزارانی شهرستان آبدانان قرارگرفته است .

با مرمت و بازسازی این قلعه می توان آن را به یک جاذبه توریستی و مهم تبدیل کرد.

نظرات ارسال نظر