پنج‌شنبه 3 بهمن 1398

گزیده نشریات استان /کاندیداهای احتمالی انتخابات مجلس در ایلام / آلامتو

انتخابات بعنوان یکی از نهادهای قانونی پیش بینی شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و یکی از بارزترین نشانه‌های مردم سالاری دینی از ابتدای پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی تحت زعامت رهبر فقید انقلاب(ره) همواره یکی از شاخص‌های مردمی بودن و فراگیر بودن انقلاب بوده است.

جمله معروف امام راحل(ره) مبنی بر اینکه "مجلس در راس همه امور است" از جمله جملات راهبردی برای ادامه مسیر نهضت بوده که تحت رهبری داهیانه حضرت آیت ا... خامنه‌ای تاکنون بدون کمترین خدشه مانع از ایجاد قدرت بدون حصر در امور اجرایی وسایر قوا گردیده و همین امر علی‌رغم تمامی توطئه‌های بیگانگان به عنوان یک میثاق بین مردم و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران حکمفرما بوده تا بدانجا که علاوه بر اینکه از وقوع انقلابهای رنگی پیشگیری نموده که باعث تاثیرگذاری در کل جهان و صدور مبانی انقلاب اسلامی و سرنگونی حکومتهای خودکامه در خاورمیانه و حتی فراتر از آن و آغاز عصر بیداری اسلامی گردیده است.

این موضوع باعث گردیده که همواره امکان اصلاح واقعی از درون و با رعایت اصول ارزشهای جاویدان انقلاب اسلامی فراهم آید و از رکود و جمود در عرصه مدیریت جامعه جلوگیری کند.

از جمله تاثیرات محلی انتخابات در استان ایلام، جایگزین شدن نهاد انتخابات بجای رسم و رسوم سنتی زد و بند بین روسای قبایل و تشدید عصبیت‌های قومی و قبیله‌ای که مانع از رشد و توسعه جامعه شده و از تضمین حقوق عموم مردم به سوی حقوق اقلیتی دارای رانت نفوذ قبیله‌ای جلوگیری می‌نماید.

اگرچه از نفس وجود قبایل و شعوب مختلف از سوی دین مبین اسلام به عنوان یکی از آیات الهی یاد شده اما این موضوع در صورتی می‌تواند سودمند باشد که باعث انس و الفت بیشتر در سایه تعالیم آسمانی الهی گردد که هیچ فرقی بین مردم قرار نمی‌دهد مگر به تقوا.

هرچند که در تجربه سی ساله برگزاری انتخابات ملی و محلی تاثیرگذاری قومی و قبیله‌ای بر کار نهاد انتخابات حداقل شده اما لازم است که مردم فهیم استان و علی‌الخصوص از باب رسانه‌ها و جراید، تحصیلکردگان، فرهنگیان، دانشگاهیان و علی‌الخصوص روحانیت معزز در این رابطه از هم اکنون رایزنی‌های بیشتری را برای به حداقل رسانیدن تبعات سوء این موضوع را با ایجاد یک دیپلماسی عمومی به وجود آورند.

خوشبختانه احتمال وجود فراوانی حضور کاندیداهایی از اقشار مختلف جامعه اعم از فرماندهان رشید دوران دفاع مقدس تا نمایندگان ادوار قبل، دانشگاهیان، فرهنگیان، جوانان و... این امکان را فراهم آورده که نظرات ایل‌گرایان در وسعت این تنوع حداقل تاثیرگذاری ممکن را داشته باشد.

بدون هرگونه رویکرد سیاسی و تحلیل سیاسی موضوع و صرفاً با تکیه بر شناحت اولیه حقیر که ممکن است قریب به اشتباه نیز باشد مروری کوتاه بر توان اجرایی و نکات بارز اجرایی و ظرفیت‌های عزیزانی که زمزمه حضور آنان در انتخابات بر سر زبانهاست خواهد رفت.

در این میانه اگر نام عزیزی از قلم افتاده قطعاً به حساب عدم اطلاع اینجانب از حضور ایشان خواهد بود و نیز اشاره بیشتر به توان برخی افراد حاکی از شناخت بیشتر و ارتباط کاری نزدیک‌تر با آنان است و قطعاً چیزی از لیاقت و توانمندیهای سایرین نخواهد کاست.

با شناختی که از این عزیزان می‌رود انشاءا... به نحوی و در آرامش در انتخابات حضور خواهند یافت تا آرزوی برخی کوردلان که زمینه تخریب نهاد انتخابات را در چند سال گذشته به زغم خود فراهم آورده بودند بر باد رود و همانند همیشه حضور امت واحده در انتخابات باعث تحکیم پایه‌های مردم سالاری دینی در این ام‌القرای جهان اسلام گردد و زمینه تحقق آرمان بلند عدالت و پیشرفت ایران اسلامی را بیش از پیش و تحت زعامت رهبری فرزانه انقلاب و پایبندی به اصل مترقی ولایت فقیه فراهم نماید.

انشاءا... قلم فرسایی عزیزانی که دارای بیانی رساتر و شیواتر از اینجانب دارند باعث ایجاد فضای مثبت‌تر برای ورود به عرصه انتخابات دور آتی مجلس شود و انشاءا... تدبیر عزیزان باعث گردد که دنباله‌‌های جریان های انحرافی و فتنه نه تنها نتوانند در این فضا جرات حضور یابند که حتی فرصت فضاسازی و در سایه قرار گرفتن برای برخی کاندیداها را نیز نیابند.

از زمزمه‌ها چنان حاكي است كه احتمال حضور مجدد آقايان دكتر قنبري و مهندس پولادي و مهندس عزتي هر سه نماينده فعلي مجلس در انتخابات مجلس شوراي اسلامي آتي وجود دارد و در كنار آنها نيز آقاي همتي كه پس از يك دوره نمايندگي دوره بعدي را به عنوان معاون پارلماني ديوان محاسبات عمومي كشور و ارتقاء سطح دانشگاهي خود در خارج از كشور، هم اينك با كوله‌باري از تجربه و ارتباطات قصد ورود مجدد به عرصه انتخابات را دارد و همچنين مهندس علي ياري كه علاوه بر حضور در دور ششم پس از آن در جايگاههاي مختلف دولتي ارتباطات و تجربيات مضاعفي را كسب نموده علي‌الظاهر از كانديدها خواهد بود.

حقير كه به عنوان مديرمسئول، سردبير و نويسنده مقالات در نشريات استاني و كشوري در عرصه عمومي حضور داشته و در دور قبل نيز افتخار حضور در عرصه انتخابات به عنوان رئيس ستاد دكتر قنبري (عضو سابق كميسيون امنيت ملي) را داشتم از نزديك با همه اين عزيزان افتخار همكاري داشته‌ام و بسيار خرسندم كه انتخابات آتي استان با حضور جدي اين عزيزان به عرصه عمومي و فراايلي و آنگونه كه در شأن انتخاباتي در عرصه نظام مقدس جمهوري اسلامي است تبديل شود و خاطره حضور قوي مثلث آقايان دكتر قنبري، دكتر عادل آذر و حاج فريدون همتي در مجلس هفتم كه از خاطرات شيرين حضور قوي و موثر ايلاميان در مجلس بود، تكرار گردد.

زماني كه دكتر قنبري عضو كميسيون امنيت ملي و مدرس دانشگاههاي معتبر تهران بود از سويي ديگر عادل آذر عضو موثر و كليدي كميسيون تلفيق بودجه و مدرس دانشگاههاي معتبر تهران بودند و نيز جناب آقاي همتي از اعضاي موثر مجلس و فراكسيون اصولگرايان و عضو كميسيون تلفيق بودند و آثار خير و بركت اين حضور قوي سه جانبه كه البته با همدلي بالايي(براي اولين بار) همراه بود را در استان لمس نموديم و حقير كه در آن هنگام به عنوان شهردار مركز استان و مدرس دانشگاه در خدمت هم استانيهاي عزيز بودم از نزديك شاهد اين بالندگي بودم.

در دوره كنوني نيز اين حضور به نوعي ديگر تكرار شد كه اميد است در دوره آتي با حضور افراد كليدي و انتخاب آنان زمينه اين مهم بيش‌از‌پيش فراهم شود و موجب تقويت حضور جدي ايلاميان در عرصه‌هاي دولتي و خصوصي و عمومي كشور گردد.

براي تكميل اين حلقه اينجانب از آقاي عادل نوروزي به عنوان شخصيتي استاني و ملي كه تجربه مفيد سالها حضور در عرصه‌هاي دولتي و خصوصي را دارند دعوت به حضور مي‌نمايم و اميدوارم كه با انتخاب سه شخصيت برجسته براي مجلس هشتم از ايلام امكان حضور قوي‌تر ايلاميان در عرصه‌هاي مختلف كشوري فراهم شود.

اينجانب كه هم‌اينك امكان تلمذ در حضور دكتر قاليباف شهردار جهادگر، ولايي و علمي تهران را يافته‌ام و همين امر فتح بابي در كسب تجارب بيشتر براي خدمت‌گزاري در شهرداري تهران برايم فراهم آورده، به خوبي بر اهميت تقويت اين رويكرد در استان را بالعينه مشاهده مي‌نمايم و مثلاً حضور قوي و منسجم تمامي استانها در سطوح مختلف ملي، دولتي و به ويژه شهرداري تهران را مي‌بينيم و آرزو دارم كه تدبير و همدلي ايلاميان در راهي كردن افراد توانمند به مجلس زمينه ارتقاء كمي و كيفي حضور ايلاميان را در عرصه‌هاي كشور فراهم آورد.همه در اين راه بايد تلاش نماييم چرا كه بالا رفتن وزن حضور موثر ايلام در مجلس باعث بالارفتن اعتماد در سپردن مسئوليت به ايلاميان ولايتمدار در تمامي عرصه‌هاي ملي، كشوري، لشكري، دانشگاهي، حتي خصوص و عمومي خواهد شد.

از ديگر شخصيت‌هاي برجسته و كليدي كه احتمال حضور آنها در انتخابات در حوزه‌هاي شمالي و جنوبي مي‌رود سرداران سرافراز و محبوب دوران دفاع مقدس سردار نورالهي، سردار غلامي و سردار كاكي است كه حتي حضور آنان به نوع خود باعث ايجاد فضايي مثبت در عرصه انتخابات و بالا رفتن سطح كمي و كيفي آن خواهد گرديد.

خوشبختانه در ميان چهره‌هاي جوان و با تجربه‌اي كه براي چندمين بار زمزمه حضور آنان در عرصه انتخابات مطرح مي‌باشد و داراي توان بالايي براي حضور در اين عرصه هستند حركتهاي روبه‌رشدي فراهم آمده كه اين موضوع بيانگر ارتقاء سطح فرهنگ عمومي استان و رقم خوردن آينده‌اي بهتر براي اين خطه از خاك پاك ايران اسلامي است.

دكتر احمد شوهاني از اساتيد دانشگاه، مدير مسئول هفته‌نامه محلي"ايلام فردا" و فعال سياسي - اجتماعي استان، حاج عمران عليمحمدي از چهره‌هاي اداري با سابقه و مصلحين استاني كه تجربه مديريت در سطح كلان كشوري را هم دارند از جمله اين افرادند.

از ديگر افرادي كه زمزمه‌ي حضور او در انتخابات بيش از ديگران به گوش مي‌رسدمهندس بهادري شهردار سختكوش ايلام كه در مدت دو- سه سال حضور در شهرداري توانست كارهاي نيمه تمام و پروژه‌هاي در دست احداث شهرداري را كه قبلاً در حوزه زيرساختها به انجام رسيده بودند در امور روبنايي و مبلمان شهري به شهر نشاند و از دانش‌آموختگان حوزه مهندسي است كه در صورت توفيق پس از مهندس پولادي، دومين مهندس راه يافته ايلامي به مجلس خواهد بود كه در كميسيون عمران مجلس، خواهد توانست منشاء خدمات مناسبي در حوزه زيربنايي استان باشند.

احسان جمشيدزاده از جوانان خوشفكري است كه با تجربه كاري در حوزه‌هاي گردشگري، پژوهشی و تدريس در حوزه‌هاي دانشگاهي، كارآفريني و همچنين تجربه يك دوره نمایندگی جوانان ايلامي در مجلس جوانان ایران و نيز حضور در عرصه عمومي و مطبوعاتی(كه با حركت آرام و روبه جلو و بدون قصد و غرض شخصي و گروهي توانسته حركتي پيشروانه در حوزه غيردولتي استان و نقد منصفانه امور و تاثير مثبت در امور استاني را داشته باشد)، در صورت حضور مي‌تواند با تكيه بر تجربه دو دوره حضور پدرشان در عرصه انتخابات و یکدوره نمایندگی در مجلس جوانان، فضايي را براي مطرح شدن نيازهاي جوانان خوشفكر ایلامی فراهم آورد.

همچنين امكان حضور مجدد دكتر متين از چهره‌هاي صاحب نفوذ اجتماعي و جوان انتخاباتي دوره قبل كه صاحب‌آرا و پتانسيل بسيار بالايي بود و تا مرز جلوس بر صندلي مجلس نيز پيش رفت، محمدحسين اقبالي، علي‌اكبر بسطامي از مديران ارشد استاني و منطقه‌اي كميته امداد حضرت امام(ره) و عزيزان ديگري كه اينجانب افتخار كسب خبر از حضور آنان را نداشته‌ام مايه افتخار و اميدواري است و نشان از ارتقاء سطح كمي و كيفي انتخابات و تقويت جنبه فراايلي آن و احساس تعهد بيشتر به پيشرفت ايران اسلامي و توزيع واقعي عدالت اجتماعي به عنوان دو محور كليدي براي فتح باب توسعه همه جانبه ميهن اسلامي در ظل منويات رهبري داهيانه حضرت آيت‌الله‌العظمي خامنه‌اي باشد.

نظرات ارسال نظر