سه‌شنبه 26 شهریور 1398

طرحهای بزرگ صنعتی در ایلام وجود ندارد/ مصوبات دولت اجرا نشد

استان ایلام از معدود استانهای کشور است که از نبود طرحهای صنعتی بزرگ رنج می برد و در این بین اکثر برنامه ها و مصوبات دولت در زمینه اجرای طرحهای بزرگ صنعتی در استان اجرایی نشده است.
به گزارش خبرنگار مهر، استان ایلام از معدود استانهای کشور است که طرح بزرگ صنعتی در آن وجود خارجی ندارد و این استان به لحاظ صنعتی در ردیف آخر استانهای کشور قرار دارد.
دولت در سفرهای اول، دوم و سوم مصوبات خوبی را در بخش صنعت به منظور توسعه و اشتغالزایی تصویب کرده که متاسفانه مصوبات مهم و کلان در این زمینه اجرا نشده است.
هنوز در دولت نهم و دهم طرح مهم و کلان صنعتی در این استان به بهره برداری نرسیده است و جوانان استان ایلام همچنان در انتظار یک طرح بزرگ صنعتی هستند.
در این بین تلاشهایی برای ایجاد طرحهای صنعتی صورت گرفته است اما این طرحها در حد متوسط هستند و جزو مصوبات دولت نبوده اند.
ایجاد هشت کارخانه بزرگ صنعتی در استان ایلام در کلیه نقاط استان از مصوباتی بود که اصلا وجود خارجی ندارد و این طرحها به دلیل عدم حمایت همچنان روی کاغذ هستند.
در حال حاضر بعضی از واحدهای تولید در نقاط استان و شهر ایلام به دلیل مشکلات تعطیل شده اند و از نبود حمایت لازم رنج می برند.
مسئولان اعتقاد دارند که راه توسعه استان ایلام، توسعه بخش کشاورزی و دامداری است اما مسئولان در این بخشها هم هنوز کار مهمی انجام نداده اند.
کشاورزی و دامداری همچنان بر روال سنتی ادامه دارد و بعضی از کشاورزان نیز نسبت به فروش دامهای خود اقدام کرده اند.
استان توسعه نیافته ایلام هرچند دارای ظرفیتهای مهمی در بخشهای مختلف است ولی از هیچکدام از این بخشها برای اشتغال و توسعه استان استفاده نشده است.
صنعت به عنوان یک بخش مهم در تولید و اشتغال هنوز در استان ایلام جا نیافته است و این استان همچنان یک استان محروم به شما می رود.
ایجاد شهرکهای صنعتی از مصوبات دولت در شهرستانهای استان ایلام شاید به لحاظ مکانی اجرا شده است ولی در این شهرکها حداقل سه یا چهار واحد صنعتی کوچک  فعال است.
در این  بین ایجاد شهرک صنعتی بین ایران و عراق در مرز مهران هنوز اجرایی شنده است.
نماینده مردم ایلام در مجلس در این ارتباط گفت: استان ایلام نسبت به چند سال گذشته به لحاظ توسعه و بیکاری هیچ تغییری نکرده است.
داریوش قنبری افزود: آمار بیکاری در استان ایلام بیش از آن چیزی است که مسئولان اعلام می کنند.
وی با اشاره به اینکه مصوبات مهم دولت در استان ایلام به خصوص در بخش صنعت اجرایی نشده است، افزود: این مصوبات بیشتر جنبه شعار داشته است چون بعد از سالها هیچ تلاشی برای پیگیری این مصوبات انجام نشده ست.
قنبری تصریح کرد: در حال حاضر بیکاری و فقر در استان ایلام در حال افزایش است ولی مسئولان ابا آمارهای غیرواقعی ادعا دارند که استان ایلام توسعه یافته است.
این نماینده بیان داشت: استان ایلام منطقه ای است که در ارتباط با ایجاد زیرساخت ها و توسعه صنعت از استان های دیگر بسیار عقب مانده تر است.
وی گفت: در ارتباط با زیرساخت ها هنوز خبری از احداث راه آهن و شبکه بزرگراه ها در این استان نیست و تک پرواز فرودگاه ایلام به طور مکرر  کنسل می شود.
قنبری عنوان کرد: مهمترین ظرفیت های استان ایلام در بخش های نفت و گاز و کشاورزی است که متاسفانه این ظرفیت ها مغفول مانده و به آنها توجه جدی نمی شود.
وی افزود: البته با توجه به همجواری استان ایلام با عراق، می توان صنایعی را ایجاد کرد که تولیدات آنها به عراق صادر شود ولی هنوز به این نوع ظرفیت ها توجه نمی شود.
قنبری یادآور شد: اشتغال و بیکاری به عنوان دغدغه اصلی جوانان ایلام هنوز بعد از سالها و به دلیل اجرا نشدن مصوبات دولت در استان ایلام حل نشده است.
به نظر می رسد استان ایلام برای صنعتی شدن اول باید شرایط صنعتی شدن مثل ایجاد زیرساختها و زیربناها را فراهم کند.
هم اکنون به دلیل مشکلات قانونی، دولت قادر به سرمایه گذاری نیست و بخش خصوصی هم در استان حضور پیدا نمی کند.
بنابراین لازم است برای توسعه استان چاره ای اساسی اندیشده شود چراکه زمان در حال گذر است و  30 سال است این فرصتها برای استان از بین می رود و هر روز بر عقب ماندگی استان ایلام افزوده می شود، بنابراین این استان نیازمند کارهای جهادی  به خصوص در بخش زیرساختها مثل راه، فرودگاه، امکانات و..است.
نظرات ارسال نظر