دوشنبه 30 دی 1398

مصوبات معطل مانده وزارت نفت در ایلام/ پروژه هایی که پیگیری نمی شوند

وزارت نفت از جمله دستگاه هایی است که به رغم وجود منابع مهم نفت و گاز در ایلام، بیشتر مصوبات سفرهای استانی هیئت دولت را اجرایی نکرده است.

به گزارش خبرنگار مهر، استان ایلام با داشتن بیش از چهار درصد ذخائر مهم نفت و 11 درصد ذخائر گاز کشور یک استان مهم و مستعد در زمینه پروژه های نفتی است.

این استان دارای یکی از اسیدی ترین گازهای جهان است که هم اکنون در منطقه تنگ بیجار روانه پلایشگاه گاز ایلام می شود و در آنجا تصفیه می شود.

هم اکنون در منطقه دهلران و مهران میادین بزرگ نفت وجود دارد و در منطقه چشمه خوش دهلران روزانه بیش از 100 هزار بشکه نفت استخراج می شود و در استان خوزستان پالایش می شود.

در میادین نفتی مهران نیز که با کشور عراق مشترک است مثل میدان نفتی چنگوله، هنوز عملیات اجرایی برای استخراج نفت شروع نشده است هرچند مقدمات کار فراهم شده ولی کشور عراق برای استخراج این میادین نفتی سرعت بیشتری به خرج می دهد.

پالایشگاه نفت مهران و دهلران در نقطه صفر!

با توجه به حجم بالای ذخائر نفت در استان ایلام، این استان دارای مصوبه مهم احداث پالایشگاه نفت در مهران و دهلران است که متاسفانه این مصوبات اجرایی نشده است چراکه به دلیل مغایرت با اصل 44 دولت نمی تواند در این طرحها سرمایه گذاری کند و بخش خصوصی نیز راغب به سرمایه گذاری در این طرحها نیست.

البته این نکته هم قابل توجه است که استان ایلام با داشتن این ذخائر نفتی زیر نظر منطقه نفت غرب کشور در استان کرمانشاه است در حالی که ذخائر نفت ایلام بیشتر از کرمانشاه است.

تسهیلات پتروشیمی ایلام پرداخت نشده است

از دیگر مصوبات دولت در استان ایلام پرداخت تسهیلات به پتروشیمی ایلام بوده است که متاسفانه 220 میلیون یورو تسهیلات این مجتمع بزرگ نیز پرداخت نشده است.

پتروشیمی ایلام بعد از گذشت 10 سال هنوز در بلاتکلیفی به سر می برد و به رغم تلاشهای صورت گرفته برای اتمام این پروژه همچنان در تعطیلی به سر می برد.

بلاتکلیفی پتروشیمی دهلران

از دیگر مصوبات دولت در استان ساخت پتروشیمی دهلران بوده است که این مصوبه نیز در کما به سر می برد و خبری از اجرای این پروژه نیست.

به نظر می رسد پتروشیمی دهلران به سرنوشت پتروشیمی ایلام دچار شده است و این پروژه مهم ک