دوشنبه 23 تیر 1399

بررسی مصوبات دولت در ایلام/ پروژه های وزارت نیرو اجرایی نشد

وزارت نیرو در سفرهای سه دوره گذشته در استان ایلام مصوباتی را داشته که هنوز حجم زیادی از این پروژه ها اجرا نشده است یا در حال اجرا هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، سفرهای دور چهارم هیئت دولت به استانها در حال برگزاری است و هیئت دولت به زودی به ایلام سفر می کند.

در این راستا دولت در سفرهای قبلی مصوباتی برای استان ایلام داشته که در نظر داریم این مصوبات را پیگیری کنیم.

اول از همه مصوبات وزارت نیرو یعنی مصوباتی که وزارت نیرو ملزم به اجرای آنها در استان ایلام است را مورد بررسی قرار داده ایم.

- مصوبه شماره "58325/34178 "  از دور اول سفر هیئت دولت در سال 1384 مبنی بر اینکه وزارت نیرو با همکاری سازمان مدیریت شهری نسبت به تسریع در انجام اقدامهای اجرایی سد مخزنی سیکان در شهرستان دره شهر، سد چناره در شهرستان شیروان چرداول، سد سرتنگ در شهرستان ایلام و سد دویرج در شهرستان دهلران اقدام کند.

اما از این سدها، سد سیکان، چناره و سرتنگ هنوز اجرایی نشده است و  سد دویرج نیز بعد از شش سال به دلیل مشکلات مالی هنوز به بهره برداری نرسیده است.

- مصوبه شماره"58325/34178 "  از دو اول سفر هیئت دولت در سال 1384 مبنی بر اینکه وزارت نیرو با همکاری وزارت نفت و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور در خصوص احداث نیروگاه گازی (دو سوخته) با ظرفیت (500) مگاوات در استان ایلام به روش (BOT) اقدام کند، مشروط به اینکه مخزن سوخت توسط وزارت نیرو تأمین شود.

این مصوبه در ایلام اصلا وجود خارجی ندارد و خبری از اجرای آن نیست.

- مصوبه شماره "154579/38772"  از دور دوم سفر هیئت دولت در سال 1386 مبنی بر افزایش تخصص و برداشت آب از سد کرخه و رودخانه سیمره و سایر منابع استان تا 300 میلیون متر مکعب برای توسعه اراضی دشت عباس و دهلران، آبدانان و دشت عباس و توسعه باغات شیروان چرداول و دره شهر که برای اراضی مستعد دشت عباس به هر اندازه که اراضی موجود باشد تخصیص آب انجام می گیرد.

این مصوبه نیز به رغم تلاشهای صورت گرفته هنوز اجرایی نشده است و هنوز آبی از سد کرخه به استان ایلام وارد نشده است.

- مصوبه شماره "154579/38772 " از دور دوم سفر هیئت دولت در سال 1386 مبنی بر برررسی مجدد نرخ تعرفه برق مناطق گرمسیری و تطبیق آن با ضوابط مصوب.

این مصوبه نیز اجرا نشد و مردم مناطق گرمسیری استان ایلام به دلیل حجم استفاده از وسایل سرمایشی با رقمهای بالای برق مواجه شدند.

- مصوبه شماره "69989/44762" از دور سوم سفر هیئت دولت به استان ایلام در سال 1389 مبنی بر پیش بینی اعتبار برای احداث سد مخزنی جزمان و شبکه آبیاری و زهکشی آن پس از اخذ مجوز قانونی از سال  1389.

این مصوبه نیز در نقطه صفر قرار دارد و هنوز کاری برای آن صورت نگرفته است.

نمایندگان مردم ایلام در مجلس بارها در زمینه اجرا نشدن مصوبات دولت به نامجو وزیر نیرو تذکر داده اند ولی متاسفانه باز هم مصوبات اجرایی نشده اند.

 شاپور پولادی در این زمینه گفت: متاسفانه بارها به مسئولا در ابهر، اجرا نشدن مصوبات وزارت نیرو تذکر داده ایم ولی هیچ وقت به حرف ما توجه نکرده اند.

رئیس مجمع نمایندگان استان ایلام در خصوص عدم اجرای سدهای چنگوله، چناره و جزمان که مطالعات آن انجام گرفته و از مصوبات هیئت دولت است انتقاد کرد و افزود: رودخانه چنگوله از رودخانه های مرزی کشور است و اگر تا سال 1392 عملیات اجرایی آن شروع نشود، برداشت آب از آن برای دولت غیرممکن است.

وی بیان داشت: با اجرای این سد حدود هفت هزار هکتار از اراضی کشاورزی در صفر مرزی آبیاری می شود.

عضو کمیسیون عمران در ادامه گفت: با اجرای سدهای چناره و جزمان نیز بیش از 10 هزار هکتار از اراضی کشاورزی آبیاری می شود که تاثیرات زیادی در افزایش تولید و اشتغالزایی در منطقه خواهند داشت.

پولادی در ادامه از مسئولان کشوری خواست عملیات اجرای طرح انتقال آب سیروان به دشتهای ایلام و مهران نیز از سمت ایلام توسط پیمانکار شروع شود.

اما در این بین مصوبات دیگری هستند از جمله در بخش پروژه های سدسازی و روشنایی معابر و آبرسانی که هرچند تا حدودی اجرا شده اند ولی روند اجرای این طرحها کند است.

در حال حاضر مشکل کم آبی در بیشتر نقاط استان ایلام دیده می شود این در حالی است که در اکثر مصوبات به آبرسانی به روستاها و شهر اشاره و تاکید شده است.

روند اجرای طرحهای سدسازی به خصوص سدهای مرزی بسیار کند است و هم اکنون حجم زیادی از آب استان وارد کشور عراق می شود.

وزارت نیرو به عنوان نهاد مسئول اجرای این طرحها هرچند اقداماتی برای اجرای بیش از 35 مصوبه انجام داده است اما این اقدامات با وعده ها و برنامه ریزیهای تعیین شده کاملا فاصله دارد، مثلا مصوباتی از وزارت نیرو در دور اول سفر بعد از شش سال هنوز در نقطه صفر است و بعد در مصوبات دور دوم و سوم باز هم به آن تاکید شده ولی باز هم اجرا نشده است.

امید است در سفر چهارم وزارت نیرو به مصوبات و وعده های خود در قبال مصوبات سه سفر قبل عمل کند.

با اجرای طرحهای سدسازی در استان ایلام هم می توان شاهد توسعه استان بود هم اشتغالزایی در استان ایجاد می شود.

نظرات ارسال نظر