پنج‌شنبه 3 بهمن 1398

هفته فرهنگی ایلام در تهران/ ایلام؛ تلفیق تمدن ۱۰ هزار ساله با جاذبه های متنوع

در حالی فرهنگسرای نیاوران در استان تهران از امروز میزبان هفته فرهنگ و هنر استان ایلام است که در این هفته، تمدن 10 هزار ساله و جاذبه های متنوع گردشگری، تاریخی و... ایلام در معرض دید عموم قرار می گیرد.
به گزارش خبرنگار مهر،  کوچک ترین استان کشور با قدمت 10 هزار ساله و جاذبه های متنوع گردشگری بکر و توانمندیهای بسیار خوب از امروز 23 مهرماه در فرهنگسرای نیاوران تهران خودنمایی می کند.
هفته هنر ایلام از امروز به مدت یک هفته و تا اواخر مهرماه جاری در مکان ذکر شده برای بازدید علاقه‌مندان به تاریخ، تمدن و فرهنگ استان ایلام دایر است.
 
در این برنامه هنری برنامه‌های متنوع فرهنگی از جمله موسیقی، نمایش، شعر، برپایی نمایشگاهی هنری و سوغات محلی برپا می‌شود.
 
استان ایلام با فرهنگ و تمدن غنی و با پیشینه بیش از 10 هزار سال بخشی از تمدن ایلام باستانی است که در حدود 3000 سال قبل از میلاد به وجود آمد و تا سال 640 قبل از میلاد به حیات اجتماعی خود ادامه داد.
 
ایلام در دوران طلایی خود از اقتدار خاصی برخوردار بود اما در این سال به دست آشور بانی‌پال (پادشاه آشور) به خاک و خون کشیده شد و منقرض شد.
 
این استان در زمان ساسانیان به جز سرزمین پهله یعنی استان بزرگی که بعداً اعراب آن را جبال یا کوهستان نامیدند، بوده، سرزمینی که پادشاهان اشکانی نخستین پادشاهی را از آنجا آغاز کردند.
 
از شهرهای مهم و مشهور دوره ساسانی در ایلام امروزی شهر تاریخی "سیروان" واقع در شهرستان شیروان چرداول و شهر تاریخی "سیمره" واقع در شهرستان دره‌شهر اشاره کرد.
 
در این سرزمین آثار و تپه‌های تاریخی فراوانی از هزاره‌های هفتم و هشتم قبل از میلاد تا دوران قاجاریه وجود دارد و مهمترین دوره‌ای که آثار آن بیشتر جلب توجه می‌کند آثار و بناهای دوره ساسانی است که این دو حکایت از اهمیت ویژه این سرزمین در زمان امپراطوری بزرگ ساسانی است.
 
آثار تاریخی
 
از آثار تاریخی و باستانی استان ایلام می توان به تپه باستانی علی کش با قدمت 9000 ساله، آثار خرابه های شهر سیمره، غار کول کنی ماژین، آتشکده چهار طاقی، قلعه جهانگیرآباد، آثار قلعه تاریخی و آتشکده سام، 160 تپه و آثار باستانی هلیلان، آتشکده سه پا، غار طلسم، طاق شیرین و فرهاد، آتشکده سیاهکل و غیره اشاره کرد.
 
اهمیت میراث فرهنگی ایلام که جزو جاذبه های اصلی توریستی ایلام محسوب می شوند، آنجا نمایان است که بدانیم از دوره تاریخی معاصر نیز آثاری در ایلام وجود دارند که جزو بناهای ثبت شده به شمار می آیند.
 
قلعه والی واقع در شهر ایلام که بر روی تپه تاریخی چقا میرگ ساخته شده در نوع خود یکی از قلاع زیبای استان به شمار می آید.
 
از دیگر آثار دوره معاصر می توان به سنگ نوشته تنگ قوچعلی اشاره کرد. این سنگ نوشته به ابعاد 120*60 سانتیمتر در عهد ناصری و به دستور حسینقلی خان والی بر دیواره سنگی به بلندای 20 متر پیرامون حفر نهر امیرآباد در سال 1305 به نگارش درآمده است.
 
گردشگری بکر
 
ایلام به لحاظ آب و هوایی دارای ویژگی های خاصی نسبت به دیگر مناطق کشور است.
 
به عبارت دیگر، فصول سال در ایلام چنان به هم آمیخته شده اند که نقاط گرمسیری و سردسیری و معتدلش در آغوش هم بوده و از یکدیگر جدا نیستند.
 
در حالی که در مناطق شمالی استان هوا سرد و کوه ها سفیدپوشند، هوای گرم و طبیعت بکر و سرسبز مناطق جنوبی استان پذیرای گردشگران و مسافران طبیعت است.
 
با توجه به اینکه تا سه دهه پیش در حدود 50 درصد مردم ایلام به صورت عشایری زندگی کرده و اکنون نیز بافت قابل توجهی از ترکیب جمعیتی ایلام به زندگی عشایری اختصاص دارد که زمینه های گسترش توریسم عشایری و روستایی به صورت بالقوه در استان مطرح است.
 
غار طبیعی مژاره، غار طبیعی خفاش، چشمه های آب گرم دهلران، مناظر طبیعی سراب آبدانان، تنگ بهرام چوبینه، آبشار ماربره و دره ییلاقی کلم بدره در دره شهر، طبیعت شیروان چرداول، تفرجگاه های جنگلی کنارسر مهران و شکارگاه شرازول ایوان و طبیعت کنار آن، دیگر جلوه ها و مناطق طبیعی استان ایلام هستند که نمونه های آنرا کمتر می توان در غرب کشور جستجو کرد.
 
اگر تفرجگاه های جنگلی چغاسبز، مله پنجاو، خوران، تنگه دالاو، ابزا، چم گردلان، کبیرکوه و تجریان را هم به لیست جاذبه های طبیعی ایلام اضافه کنیم؛ آنگاه خواهیم دیدی که طبیعت هیچ چیز را از این استان دریغ نکرده است.
 
استان ایلام در سالهای اخیر به جهت ویژگیهای اجتماعی و فرهنگی، استعداد مناسبی در رشد صنایع دستی از خود نشان داده است.
اختراع هنر گلیم نقش برجسته از سوی یک بانوی ایلامی، مهمترین رویداد فرهنگی و صنعتی استان ایلام طی دو دهه‌ گذشته است که نشان دهنده‌ مستعد بودن جوانان ایلامی در تولید یا اختراع صنایع دستی جدید و معرفی آن به جهان است.
 
گلیم نقش برجسته با برآورده کردن نیاز سلیقه امروز توانسته است به طور سریع جایگاه خود را در صنعت کشور پیدا کرده و نقش تعیین کننده ای در اقتصاد خانواده ها پیدا کند.
 
فرهنگ و هنر غنی در استان ایلام
 
این استان به سبب قدمت تاریخی خود از قدیم دارای فرهنگ، آداب رسوم، هنر و..مختلف بوده است.
 
 
دین و مذهب
 
تا پیش از پیروزی اعراب و سپاهیان اسلام بر ایران دین مردم ایلام نیز مانند بسیاری از مناطق دیگر کشور دین زرتشتی بود و اهورا مزدا؛ خدای خوبیها و روشنایی در برابر اهریمن؛ خدای تاریکی و ظلمت مورد ستایش قرار می‌گرفت و عناصر دیگری نظیر آب، آتش و خاک عناصری مقدس به شمار می‌رفتند و استفاده از آنها تابع آداب و مناسک خاص (بویژه در جشنها و اعیاد مذهبی) بود.
 
با پیروزی مسلمین به تدریج دین اسلام به واسطه‌ تعالیم مفید و رهایی بخش انسانها و همینطور شرایط سخت و سنگین حکومت‌های مستبد گذشته بر مردم ایران به سرعت مورد پذیرش مردم قرار گرفت و با وجود باقی ماندن عده ای بر دین زرتشت دین اسلام در اکثریت قریب به اتفاق نواحی مختلف ایران نفوذ و یا گسترش کامل یافت.
 
اختلافاتی که بر سر جانشینی پیامبر اسلام (ص) و مسئله خلافت در قرون اولیه اسلامی ‌رخ داد موجب اختلاف آرا و در نتیجه تشکیل فرقه‌های مذهبی متعدد در دوره‌های بعدی شد.
 
سرزمین ایلام به واسطه همجواری با سرزمینهای عراق و قرار گرفتن در معرض اولین حملات مسلمانان و پاره ای از تبلیغات و مروجین مذهب شیعه و همینطور شرایط مساعد دیگر از دیرباز خاستگاه مذهب شیعه اثنی عشری بوده و در حال حاضر بیش از 99.99 درصد جمعیت آن را تشکیل می‌دهد.
 
صنایع دستی استان ایلام
 
استان ایلام فروزان از تمدن دیرپای سرزمین ایلام باستانی است و این استان بخشی از عیلام بوده که در حدود 3000 سال قبل از میلاد به وجود آمده و تا سال 640 قبل از میلاد به حیات اجتماعی خود ادامه داده است.
 
ایلام که در کتیبه‌های بابلی آلامتو یا آلام آمده است به قولی معنی کوهستانی یا کشور طلوع آفتاب را می‌دهد. زندگی عشیره ای و سنتی در استان ایلام باعث رشد و رونق صنایع دستی مرتبط با ‌آن شده است.
 
از دیرباز بافت قالی کردی (قالیچه درشت بافت)، سیاه چادر، جاجیم، گلیم ساده، نمد مالی، چیغ بافی و گیوه دوزی در استان مرسوم بوده است.
 
امروزه رشته‌های مختلف بومی ‌موجود در استان پس از شناسایی و ارزیابی قابلیت‌های توسعه آموزشی آن رشته‌ها با رشته‌های مرتبط و علاوه بر آن جهت پاسخگویی به سلایق مختلف، رشته‌های دیگری نظیر احرامی‌ب افی، گلیم نقش برجسته، معرق روی چوب، منبت چوب، سفال و سرامیک، طراحی روی سفال، قلمزنی روی فلز مس و... در این استان راه‌اندازی شده است.
نظرات ارسال نظر