دوشنبه 7 بهمن 1398

«آلامتو» و جنگل های بلوط زاگرس

به گزارش ایرنا، در این مطلب به قلم «عبدالرضا محمدی» آمده است: پوشش یکدست و سرسبز درختان ناحیه زاگرس بر کسی پوشیده نیست، بلوطی هایی که همواره همپای کوه ها نقش حامی و تکیه گاه داشته اند.

«هیچ کس به پای بلوط اینجا آبی نریخت و هیچ باغبانی او را هرس نکرد و خود در میان صخره و سنگ قد کشید و با این وجود سایه سار مهرش را از سر عابران و رهگذاران برنداشت.

بارها در سکوت خبری در آتش غفلت افراد سودجو سوخت و دم نزد؛ نامردی ها دید و قامت خم نکرد، حال، حال بلوط پیر نامساعد است خون مردگی بلوط در رگ های درخت، نفس برگ آن را بسته و مورد هجمه آفات و بیماری ها قرار گرفته و اینک بلوطی که به روزگار نفس می داد، خود به سختی نفس می کشد؛ بلوطی که شاخه و سایه اش را به مردم ارزانی داشت و این گونه در شادی آن ها سهیم شد.

به راستی امروز کدام نهاد و ارگان دغدغه احیای درختان بلوط را دارد و کدام راهکار برای جلوگیری از نابودی درختان سبز به کار گرفته شده است... افزون بر 40 درصد آب شیرین کشور از کوه های زاگرس تامین می شود، زاگرس به عنوان سدی در مقابل ریزگردها قرار دارد و زندگانی 20 میلیون نفر از مردم کشور منوط به وجود زاگرس است.

بیش از شش سال است که جنگل های زاگرس با زوال تدریجی دست و پنجه نرم می کنند هر روز بر شدت آسیب آن ها افزوده می شود؛ معضل خشکیدگی حدود یک میلیون و 131 هزار و 220 هکتار از گستره شش میلیون هکتاری جنگل های زاگرس را در بر گرفته است.

محققان عوامل دلایل خشکیدگی درختان بلوط را تغییر اقلیم، گرم شده کره زمین، کاهش بارندگی ها، و فشارهایی خارج از توان اکولوژیک منطقه می دانند و معتقدند تمامی این عوامل سبب شده تا بیماری زغالی و سوسک ساقه خوار در این مناطق طغیان پیدا کنند.

برخی راه درمان آن را دخالت در طبیعت می دانند، برخی دیگر معتقدند با یک کار مدیریت شده و کارشناسی گونه های خشک را از درون جنگل خارج کرده تا از این راه بهداشت جنگل را رعایت کرده باشیم.

محققان دیگر تنها راهکار پایدار در مقابله با خشکیدگی درختان بلوط زاگرس را اصلاح ساختار ژنتیکی جمعیت های این گونه (بلوط ایرانی) در رویشگاه های آن می دانند.»

هفته نامه آلامتو در مطلب مهم دیگری با عنوان «مراوریدها را به دریا نسپاریم» می نویسد: یکی از شاهکارهای ارزشمندی که می تواند به عنوان چراغ هدایت مدیران را به کار و تلاش بیشتر ترغیب سازد و رفاه مردم جامعه ای پویا را رقم زند، انتقاد سازنده و به دور از هر گونه حب و بغض است.

در این مطلب آمده است: بعد از سال های سال سرانجام دولتمردان به نیروهای بومی استان اعتماد کردند ... و به دنبال آن که بیم این می رفت که انتصاب و انتخاب استاندار بومی در ایلام به تاریخ و موزه بپیوندد با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و انتخاب آقای «مروارید» این امید دوباره در استان زنده شد.

آلامتو ادامه می دهد: نزدیک به یک سال است که تیم کاری ایشان با تمام توان برای خدمت به استان تلاش می کند؛ باید قبول داشت هر مجموعه مدیریتی عیوبی دارد اما آنچه که این کاستی ها را برطرف می سازد نگاه اصلاح گرانه به جای انتقاد تخریبی و هستی برافکن با رویکرد اتحاد و همدلی است.

«انتقاد منصفانه و ارائه پیشنهاد سازنده از وظایف طیف رسانه است و اهالی رسانه حق دارند آن ها را موشکافی و رصد کنند.

مردم و رسانه ها باید با تاسی از فرمایشات امام راحل و مقام معظم رهبری به ویژه در دیدار اخیر با مسوولان نظام که فرمودند بنده دولت را تایید و حمایت می کنم و به آن ها اعتماد دارم، همه دولت ها دارای نقاط مثبت و منفی بودند و نقد دولت های گذشته باید کارشناسی، منصفانه و دلسوزانه بوده و در منبرهای عمومی این موضوع خیلی به مصلحت نیست، اکنون می طلبد که اصحاب رسانه و مطبوعات به توصیه های مقام معظم رهبری در این دیدار تاکید و توجه داشته باشند.

امنیت فکری و ذهنی برای مردم مهم است و رسانه ها نباید با طرح مطالب بی پایه با اعصاب و روان مردم بازی و باید آرامش و آسایش را به جامعه هدیه کنند.

همه باید بدانند که تغییر و تحول مدیریتی امری صواب و حق مدیریت ارشد استان که در راستای اصلاح امور، گردش نخبگان و نیروی انسانی، کسب تجارت مفید مدیریتی، ارائه خدمات مطلوب و فراگیر به مردم صورت می گیرد و چه بسا بعضی اوقات در این گونه انتخاب ها و انتصاب ها خواست ها و گزینه های مدنظر ما لحاظ نشود و در این راستا ما وظیفه داریم که عملکردها را با تیزبینی رصد و نا به سامانی ها را از سر دلسوزی گوشزد کنیم.

مردم و رسانه ها باید چنان عرصه را برای نشر و گسترش دامنه فعالیت و خدمات خدمتگزاران ملت هموار سازند تا هم استان شهد شیرین خدمت و توسعه را بچشد و هم مسوولان کشوری بتوانند از توان و تدبیر ایلامیان و نیروی انسانی برجسته منطقه در مناصب مهمی چون معاون رییس جمهوری و وزیر و حتی بالاتر استفاده کنند.

استاندار، نمایندگان و همه مدیران استانی هم باید به خوبی بدانند و بپذیرند، همان گونه که از سوی خبرنگاران مورد بازخواست و انتقاد قرار می گیرند، خبرنگاران نیز مورد سووال، انتقاد و هجمه کل جامعه هم قرار خواهند گرفت.

به امید روزی که به جای بسیج امکانات و افکار، تریبون ها و رسانه ها برای تخریب همنوعان و به جای اندیشیدن بی حد و حصر به فرد، حزب، گروه و... فکری به حال توسعه استان بنمایند.»

«ایلام مناسب برای پول سازترین نوع گردشگری، ایلام فقیرترین ثروتمند جهان، بی شناسنامه ها چالش رسانه و وقتی گدایان برای مسوولان اسپند دود می کنند» از دیگر مطالب مهم چاپ شده در هفته نامه آلامتو است.

هفته نامه آلامتو به صاحب امتیازی «علی امجد جمشیدزاده»، مدیر مسوولی «احسان جمشیدزاده» و سردبیری «سعید بگ نظری» در شمارگان پنج هزار نسخه در گستره استان ایلام چاپ و پخش می شود.

نظرات ارسال نظر