شنبه 27 مهر 1398

تنها یک شعله کافی است تا...

از یک درخت هزاران کبریت تولید می‌شود ولی با شعله یک چوب کبریت هزاران درخت از بین می‌رود و تنها یک شعله کافی است تا تغییر اکوسیستم یک منطقه را به دنبال داشته باشد.

  به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه ایلام، از میان عوامل گوناگون که همواره حیات جنگل‌ها و مراتع را مورد تهدید جدی و دائمی قرار داده و آنها را در معرض نابودی قرار می‌دهند، وقوع آتش‌سوزی است که یکی از مهمترین، بزرگترین و خطرناک‌ترین عوامل تخریب بشمار می‌رود که متأسفانه همه ساله سطوح وسیعی از این منابع ارزشمند و حیاتی را مورد تهدید قرارداده و خسارات فراوانی را به بار می‌آورد.

 آتش‌سوزی یکی از عوامل مهم تغییر دهنده پوشش گیاهی در مناطق با فصول گرم و خشک است، صدماتی که یک آتش‌سوزی به همراه دارد بستگی به فصل و زمان اتفاق آن دارد و شدت آتش سوزی بستگی به شرایط منطقه‌.

 ‌در اراضی خشک و گرم آتش سوزی های شدید موجب نابودی گونه‌های گیاهی جانوری و موجودات خاک می‌شود که بعضا تغییر اکوسیستم و بیابان‌زایی را در پی دارد.

 ایجاد حریق توسط افراد سودجو بمنظور توسعه اراضی زراعی و تصاحب اراضی منابع ملی، سهل انگاری و بی توجهی مرتع‌داران، چوپانان، شکارچیان و رهگذران در این عرصه‌ها،ایجاد آتش در بوته‌زارها و بیشه‌زارها جهت از بین بردن جانوران موذی و خسار‌ تزا از دیگر عواملی است که سبب آتش‌سوزی و ایجاد خساراتی جبران ناپذیر به منابع طبیعی و ملی می‌شود.

  ارزش اقتصادی تولیدی و اهمیت زیست محیطی غیر قابل انکار این منابع پایه در حیات انسان‌ها و سودمندی‌های چند جانبه آن در زمینه حفاظت منابع پایه آب و خاک، افزایش آب‌های زیرزمینی، پالایش هوا‌، تعدیل آب و هو ا، تولید محصولات دارویی‌، خوراکی، صنعتی، تولید علوف‌، خوراک دام و غیره بر هیچکس پوشیده نیست‌.

 ‌«حسین نعمتی‌زاده» رئیس هیئت مدیره انجمن دوستدان طبیعت ایلام، به ایسنا گفت: با توجه به گرم شدن تدریجی هوا و وجود پوشش گیاهی مستعد آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع استان پیش‌بینی می‌شود امسال بیش از پیش بروز حریق در عرصه‌های جنگلی را شاهد باشیم.

 وی با بیان اینکه طی سال گذشته 25 مورد آتش‌سوزی در جنگل و مراتع استان صورت گرفته است، افزود: امسال با توجه به وفور نزولات آسمانی و رشد مناسب پوشش گیاهی طبیعت استان سالی پرخطری را در پیش خواهد داشت که باید دستگاه‌های مسئول مراقبت جدی کنند.

 نعمتی‌زاده ادامه داد: این موضوع یک تهدید جدی برای جنگل‌های استان بوده و با توجه به صعب‌العبور بودن بسیاری از مناطق استان نیازمند بالگرد اطفاء حریق هستیم.

  وی تاکید کرد: باید مواظب بود تا جنگل‌ها قربانی آتش‌سوزی‌هایی که سهل‌انگاری ما انسان‌ها آن را به ارمغان آورده نشوند چون جنگل‌های ایلام به اندازه کافی از استرس مرگ بلوط رنج می‌برند و اکنون فشار استرس دیگری مانند آتش سوزی را ندارند.

 ‌رئیس هیئت مدیره انجمن دوستدان طبیعت ایلام با تاکید بر اینکه نهاد‌های دولتی و بویژه صدا و سیما و دیگر رسانه‌ها باید از طریق نصب علائم هشدار دهنده مردم را نسبت به خطرات پیش‌رو آگاه کنند، خاطرنشان کرد: بسیاری از آتش‌سوزی‌هایی که تاکنون به وقوع پیوسته منشاء انسانی داشته، لذا مردم باید نسبت به این موضوع دقت نظر کافی داشته باشند.

  وی توصیه کرد: شهروندان بعد از ترک محل تفرج باید به طور کامل از خاموش بودن آتش، اطمینان حاصل کرده و حتی از بجای گذاشتن ظروف شیشه‌ای که گفته می‌شود مانند ذره بین عمل می‌کنند، خودداری شود.

 ‌نعمتی از مسوولان به خصوص منابع طبیعی و یگان حفاظت مراتع و جنگل‌ها ‌خواست توجه ویژه‌ای در خصوص ‌تامین اعتبار برای نیروی انسانی و تجهیزات برای حفظ و حراست از عرصه‌های ملی ‌داشته باشند.

نظرات ارسال نظر