دوشنبه 22 مهر 1398

استاندار ایلام:مبادلات اقتصادی در مرز مهران افزایش یابد/مرز مهران ظرفیت ۱۰۰ میلیارد دلاری دارد

 استاندار ایلام گفت:با تأکید معاون اول رئیس‌جمهور  مبنی بر بر گسترش پیوندهای اقتصادی، بازرگانی و فرهنگی  و افزایش مبادلات تجاری مبادلات اقتصادی در مرز مهران باید افزایش یابد.

 به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،منطقه ایلام، به نقل از  روابط عمومی استانداری، ایلام، «محمدرضا مروارید» در نشست توسعه صادرات غیرنفتی استان ایلام به دیدار خود با معاون اول رییس جمهوری و وزرای اقتصادی دولت ، اشاره و اظهار کرد: دولت معتقد است عراق دارای بازار 100 میلیارد دلاری است که باید از این فرصت برای توسعه صادرات غیرنفتی استفاده بهینه شود.

 

وی ادامه داد: دولت مصمم است تا استان های همسایه مرزی با عراق بتوانند از مزیت صادرات به این کشور بیشتر بهره مند شوند و اقتصاد این مناطق توسعه پیدا کند. بنابراین می‌طلبد که بخش خصوصی به ویژه فعالان عرصه بازرگانی استان ایلام بیش از پیش فعال شوند تا سهم عمده‌ای از بازار مصرف کشور همسایه را در دست بگیرند.

 

استاندار ایلام به مشکلات زیرساخت‌های عمرانی شهرهای مختلف عراق اشاره و تاکید کرد: پیمانکاران استان ایلام باید بتوانند بخش عمده ای از کارهای عمرانی در شهرهای مختلف عراق را انجام دهند.

 

مروارید گفت: دستگاه‌های دولتی نیز می‌توانند کارهای مشترکی با همتایان خود در عراق به منظور گسترش پیوندهای اقتصادی، علمی و آموزشی دو کشور انجام دهند.

 

استاندار ایلام با بیان اینکه  در کنار فعالیت‌های اقتصادی می‌توانیم در بخش پذیرش دانشجو، برگزاری اردوهای ورزشی و دیگر حوزه ها با استان های مختلف عراق همکاری داشته باشیم، ادامه داد: باید هر چه سریع‌تر همایش تجار و بازرگانان با محوریت توسعه صادرات از مرز مهران به عراق در استان برگزار شود و قابلیت و ظرفیت‌های این مرز و بازار بسیار بزرگ عراق به تجار و بازرگانان کشور شناسانده شو چون .بازار عراق با ظرفیت‌های بسیار بالا در دسترس بازرگانان و تجار ایرانی است و باید ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های مرز مهران به همه علاقمندان شناسانده شود و صادرات از مرز مهران به کشور عراق بسیار بیش از وضع موجود باشد که برای رسیدن به این هدف همه‌ی عزیزان اعم از دستگاه های دولتی ، اتاق بازرگانی و بخش خصوصی در این زمینه از تمام توان خود بهره بگیرند.

مروارید تصریح کرد: می‌توان به همت اتاق بازرگانی ، صنایع و معادن استان همایشی تحت عنوان فرصت ها و ظرفیت های صادراتی مرز مهران در استان برگزار کرد و از بازرگانان ، تجار و صادرکنندگان کشور برای حضور در این همایش دعوت به عمل آورد .

وی تأکید کرد: در خصوص افزایش صادرات چه صادرات کالا و چه خدمات فنی و مهندسی و پیمانکاری باید کمیته ی ویژه ای در استان تشکیل شده و راه کار های موجود را بررسی و در این خصوص فعالیت نماید.

استاندار ایلام ادامه داد: از دیگر فعالیت‌هایی که می تواند به توسعه صادرات از مرز مهران و فعالیت در کشور عراق کمک کند ارائه خدمات مهندسی و عمرانی و حضور پیمانکاران ایرانی جهت عمران و ساخت و ساز در کشور عراق است که از ظرفیت بسیار بالایی نیز در این زمینه برخوردار است و در صورت حضور پیمانکاران ایرانی در کشور عراق پتانسیل های بسیاری حتی در همین استان های همجوار برای کار و فعالیت وجود دارد و باید از آن ها استفاده بهینه را صورت داد.

مروارید تاکید کرد: هماهنگی های لازم برای صادرات با سفیر ایران در عراق  و دیگر مقامات ذینفوذ و فعالان در بازار عراق صورت گرفته و باید از این فرصت استفاده کنیم و در هر زمینه ای می‌توانیم از مرز مهران استفاده کرده و با پیگیری و پشتکار گام برداریم.

نظرات ارسال نظر