پنج‌شنبه 8 خرداد 1399

شمار غیرمتعارف ویزیت‌ برخی پزشکان در ایلام!

تعداد ویزیت‌های یک روز پزشکان ایلامی بیشتر از تعداد استاندارد تعریف شده است.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی ایلام، از زمانی که پزشکان فیلیپینی و پاکستانی طلایه‌دار پزشکی مدرن در ایلام بودند تا به امروز که اغلب پزشکان عمومی و متخصص و حتی فوق‌تخصص از فرزندان این دیار هستند پزشکی جدید در ایلام مسیر پر فراز و نشیب و البته رو به پیشرفتی را پیموده و چه بسیار اقدامات پیشرفته پزشکی که اکنون به‌راحتی در خود ایلام و به‌دست مردان و زنانی از همین دیار امکان‌پذیر شده است.
بیمارستان‌های در حد خود قابل قبول، آزمایشگاه‌های تشخیص طبی نسبتاً مجهز و برخی پیشرفته‌ترین ابزارهای پزشکی نشان می‌دهد که پیشرفت‌ها و خدمات دولت‌ها و جامعه پزشکی در استان کم نبوده است، اما روی دیگر سکه این است که هنوز تا رسیدن به سطح مطلوب خدمات پزشکی و سلامت راه درازی در پیش داریم.
هنوز برای برخی معالجات تخصصی و فوق تخصصی ناگزیریم که به شهرهای دیگر برویم، در پاره‌ای از موارد در مقوله تشخیص درد به‌عنوان گام نخست معالجه با مشکلات جدی مواجه‌ایم به‌گونه‌ای که در مراجعات بیماران ایلامی به تهران و یا شهرهای دیگر به نحو حیرت‌آوری تشخیص اشتباه و در نتیجه تجویز غلط پزشکان ایلامی به کرات مشخص شده است اما نکته‌ای که سبب تحریر این گزارش شد ازدحام بیش از حد معقول و مرسوم بیماران در مطب‌های پزشکی و غیرقابل قبول‌تر از آن، این است که هر پزشک در ایلام بین 8 تا 10 برابر استاندارد به ویزیت بیماران در یک روز کاری می‌پردازد یعنی در روز هر پزشک بین 80 تا 100 نفر بیمار را ویزیت می‌کند.
عصر یکی از روزهای هفته‌ی پیشین برای دریافت نوبت از مطب یکی از پزشکان متخصص به آنجا مراجعه کردم که البته پیش از ورودم در داخل مطب، افرادی را می‌دیدم که در ورودی مطب ایستاده و نظاره‌گر داخل مطلب هستند، برایم تعجب برانگیز بود آیا مطب این پزشک جایی برای نشستن و انتظار بیماران ندارد؟ به هر ترتیب با نزدیک شدن به درب مطب این پزشک متخصص صحنه‌ای را دیدم که مرا از آمدن پشیمان کرد.
با وجود سردی هوای بیرون و باز بودن درب مطب ، بخاری کوچکی در گوشه‌ای از این مطب در حال سوختن بود اما گرما و تب حضور این همه بیمار، روی آن کوچک بخاری را کم کرده بود.
به هر زحمتی که بود میز منشی دکتر را پیدا کردم و با احترام از او پرسیدم نوبتی برای امروز می‌خواهم که خانم منشی در پاسخ فقط همین یک جمله را گفت که «آقا اطرافت رو نمی‌بینی.»
یک لحظه دفترش را که نگاه کردم 62 نفر نوبت گرفته بودند و کمی با خودم فکر کردم که امروز دیگر نمی‌توانم آقای دکتر را ببینم. بعد از خیلی کلنجار رفتن با خانم منشی که خیلی برایش اهمیت نداشت نوبت 2 روز بعد را برایم نوشت که در این بین جمله یکی از بیمارانی که ایستاده منتظر خواندن اسمش توسط خانم منشی بود برایم جالب بود که گفت: «ای بابا دفترچه‌ات رو به خانم منشی بده و بیا مثل ما منتظر باش شاید مریضی نیاید و تو بجایش جایگزین شدی.»
به حرفش که نشان از تجربه‌ی او داشت گوش کردم و من هم بالاخره توانستم پزشک را ببینم البته دیدنی که خیلی کوتاه بود چون بیماران زیادی پشت در منتظر بودند تا معاینه شوند و از این معاینه‌ی کوتاه خودم و تجویز داروهایی که نوع آنها را حدس می‌زدم فهمیدم که همه می‌توانند به اتاق پزشک بیایند.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان گفت: کمبود پزشک متخصص علت فاصله گرفتن شمار ویزیت‌ بیماران توسط پزشکان با استاندارد تعریف شده است.
دکتر «یاسین یعقوبیان»، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه‌ی ایلام، در این‌باره اظهار کرد: متاسفانه کمبودهایی در استان در زمینه‌ی پزشکان متخصص وجود دارد که نتیجه‌ی آن وجود صف‌های طولانی در برخی مطب‌هاست و ویزیت کردن برخی پزشکان در استان در طول یک روز از استاندارد تعریف شده بسیار فاصله گرفته است.
وی با بیان این‌که توزیع پزشکان طرح که باید مدت تعهد خود را در مناطق محروم بگذرانند اغلب از مهر تا آبان از سوی وزارتخانه انجام می‌شود، تصریح کرد:عمده تلاش ما در زمینه‌ی جذب پزشکان متخصص در این بازه‌ی زمانی شکل می‌گیرد و در راستای اجرای این طرح، پزشکان متخصص اطفال، جراحی پلاستیک و حتی فوق تخصص خون که پیش از این از استان کرمانشاه هفته‌ای یک روز برای خدمت‌رسانی به شهروندان ایلامی به استان می‌آمدند در قالب این طرح جذب شده‌اند.
یعقوبیان در خصوص علت شلوغی برخی مطب‌ها گفت: بر اساس سیر معمول، در ماه‌های آبان، آذر و دی همیشه با شلوغی مطب‌های پزشکان مواجه هستیم و اغلب شمار بیماران در این ماه‌ها در مقایسه با دیگر ایام سال به مراتب بیشتر است.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام با بیان این‌که برای خدمت‌رسانی بیشتر به مردم اخیراً یک جراح مغز و اعصاب به شبکه درمان اضافه شده است تصریح کرد: در تلاشیم که یک پزشک متخصص دیگر نیز در همین رشته به کار طبابت مشغول شود.
وی در حوزه‌ی زنان و زایمان نیز خاطر نشان کرد: برای ارتقاء خدمات پزشکی بیشتر در بخش زنان مقرر شده یک متخصص در این زمینه به شبکه درمانی ما اضافه شود.
یعقوبیان با اشاره به این‌که در همه‌ی شهرستان‌های استان به جز مهران بخش سونوگرافی وجود دارد، افزود: در شهر ایلام 6 پزشک شامل 4 مرد و 2 زن در این بخش فعال هستند.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام اضافه شدن یک پزشک متخصص در بخش چشم در ایلام را از دیگر اقدامات انجام شده برشمرد و افزود: در بخش چشم پزشکی مقرر شد یک متخصص دیگر در قالب پزشکان طرح به پزشکان استان اضافه شود.
یعقوبیان با بیان این‌که خدمت‌رسانی بهتر و بیشتر به مردم در حوزه‌ی بهداشت و درمان از برنامه‌های اصلی دانشگاه علوم‌ پزشکی است ابراز امیدواری کرد با جذب پزشک در تخصص‌های مختلف شاهد کاهش مشکلات مردم باشیم.
نظرات ارسال نظر