عدم بهره برداری از کتابخانه مرکزی ایلام بعد از ۱۲ سال/ مسافرت ایلامیها برای تهیه کتاب!

تابخانه مرکزی ایلام بعد از 12 سال از کلنگ زنی هنوز بلاتکلیف مانده است و به دلیل اعتبارات قطره چکانی و سوء مدیریت همچنان یک پروژه نیمه تمام در استان به شمار می رود و مردم برای تهیه برخی از کتابها مجبورند به سایر استانها مراجعه کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، استان ایلام از دیرباز تاکنون متاسفانه در بخشهای مختلف دچار محرومیت و ضعفهای بزرگ است که در بخش فرهنگی و امکانات در این زمینه نیز  این استان دچار مشکلات و معضلات بزرگی است.

استان ایلام به رغم ظرفیتهای بسیار خوبی در بخش فرهنگی، ولی متاسفانه کمتر این پتانسیلها برای توسعه بخش فرهنگی استان استفاده شده و این استان در بخش امکانات فرهنگی و هنری یک استان فقیر است.

یکی از مسائلی که در استان ایلام از سالهای قبل به عنوان یک مشکل اساسی در استان به شمار می رود بحث وجود کتابخانه های تخصصی و بزرگ در استان بوده است که در همین زمینه 12 سال پیش کلنگ پروژه مهم کتابخانه مرکزی ایلام نیز به زمین زده شد ولی متاسفانه بعد از این همه مدت این پروژه به بهره برداری نرسیده است.

این پروژه در حالی یکی از پروژه های مهم و بزرگ در بخش فرهنگی استان به شمار می رود ولی از سوی مسئولان استان و کشوری مورد بی توجهی قرار گرفت و بعد از این همه سال به چنین حال و روزی افتاده است که هر مسئول کشوری که به این استان سفر می کند و ضمن بازدید از پروژه وعده هایی در خصوص اعتبار و اتمام کار می رود ولی بعد از مدتی هیچ اتفاق خاصی برای آن نمی افتد.

کمبود پروژه های فرهنگی در استان

همین پروژه خود نشان می دهد متاسفانه به رغم ظرفیتهای فرهنگی در استان ایلام، مسئولان نسبت به ایجاد پروژه های فرهنگی و زیربنایی در استان راغب نیستند.

البته در استان مصداقهای زیادی در بخش فرهنگی وجود دارد که مثلا استان 550 هزار نفری ایلام فق یک سینمای مستهلک دارد که این رویه ها در بخش فرهنگی و هنری استان جای بسی تاسف است.

کتابخانه به عنوان یک نهاد و موثر در جامعه امروزی که تحت عنوان تهاج فرهنگی از آن یاد می شود می تواند نقش مهم و کلیدی در تدوین افکار عمومی داشته باشد و پروژه مهم و بزرگی مثل کتابخانه مرکزی می تواند خیلی از جوانان را سمت خود بکشاند.

در استانی مثل ایلام که کتابخانه های تخصصی در آن وجود ندارد و برای یافت بعضی از کتابها باید به استانهای دیگر مراجعه کرد، ساخت این کتابخانه می تواند اقشار مختلف جامعه اعم از دانش آموز، دانشجو، مدیران و..در بحث کتاب بی نیاز کرد.

پروژه کتابخانه مرکزی ایلام به عنوان یک پروژه مهم در توسعه مسائل کتاب و کتابخوانی به دلیل مشکلات اعتباری از نوع قطره ای و البته عدم حمایت و سو مدیریت در دروانهای مختلف هنوز در استان معلوم نیست چه زمانی به بهره برداری می رسد.

کتابخانه مرکزی ایلام بیش از 85 درصد پیشرفت دارد

علی حیدر مظفری مدیر کتابخانه های استان مدیر کل کتابخانه های عمومی استان به خبرنگار مهر گفت: مطالعه شاخصی مهم برای بخش فرهنگ است.

وی بیان داشت: به ازای هر 100 نفر چهار نفر در ایلام در کتابخانه ها عضویت دارند.

مظفری افزود: اجازه نخواهیم داد که مصوبات بخش فرهنگی فقط در حد مصوبه باقی بمانند.

وی ادامه داد: 50 باب کتابخانه مشارکتی و نهادی در استان فعال است و سرانه کتاب به ازای هر نفر جمعیت باسواد استان یک جلد خواهد بود.

این مسئول ادامه داد: یکی از پروژه مهم در بحث کتاب و کتابخوانی در استان ایلام کتابخانه مرکزی ایلام است که هم اکنون 85 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

مظفری اظهار داشت: به تازگی هفت میلیارد ریال به این پروژه اختصاص یافته که این میزان اعتبار برای بهره برداری از پروژه کافی نیست و نیاز به اعتبار بیشتری دارد.

این مسئول عنوان کرد: مهمترین دلیل عدم بهره برداری این پروژه بعد از 12 سال بحث اعتباری بوده است که امیدواریم با اختصاص اعتبارات لازم این پروژه هرچه سریعتر به بهره برداری برسد.

وی بیان داشت: این پروژه با پنج هزار و 800 متر زیربنا در سه طبقه در حال ساخت است و بهره برداری از این پروژه تاثیر مثبتی در بخشهای فرهنگی استان دارد.

با توجه به دغدغه خود مسئولان فرهنگی استان ایلام به نظر می رسد مسئولان کشوری باید اعتبارات بیشتری برای اتمام پروژه اختصاص دهند.

از پروژه کتابخانه مرکزی ایلام بارها مسئولان کشوری بازدید کرده اند و انتظار می رود برای اتمام پروژه باید توجه ویژه داشته باشند.

با توجه به اینکه استان ایلام در امور فرهنگی و هنری از امکانات کمتری برخوردار است، بهره برداری از این پروژه آغازی برای پیشرفت استان در زمینه توسعه فرهنگی و شکوفایی استعدادهای هنری استان به طور قطع خواهد بود.

امروزه بسیاری جوانان استان در عرصه های مختلف علمی در کشور می درخشند و قطعا وجود کتاب و کتابخانه مجهز در بروز خلاقیت و راغب شدن به سوی دانش موثر است.
نظرات ارسال نظر

ایلام امروز؛ آرشیو دیجیتال ایلامیان

عمر سایت: 14سال