امانتدار خوبی برای محیط‌زیست نبوده‌ایم

نشست هم‌اندیشی رسانه‌ها و انجمن محیط زیست برگزار و مرکز اطلاع‌رسانی "ایلام پاک" افتتاح شد.
 
به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه ایلام، «علی رامک»،مدیرکل صدا و سیمای مرکز ایلام در این  نشست اظهار کرد: محیط زیست و رسانه دو مقوله بسیار مهم است و سه نقش مهم اطلاع‌رسانی، آگاهی‌بخشی و فرهنگ‌سازی برعهده رسانه‌ها است.
 
وی با بیان اینکه رسانه در هر جایگاهی که باشد یک اندیشه بسیار تاثیرگذار است افزود: باید اندیشه‌های نظام اسلامی که یکی از آنها حفاظت از محیط زیست است در برنامه‌های رسانه ملی تبیین شود.
 
رامک ادامه داد: در قرآن کریم تاکید ویژه بر محیط زیست شده پس باید به آن بعنوان یک  امانت نگاه کنند و مردم باید از این امانت به خوبی نگهداری کنند اما متاسفانه تا الان نقش خود را بعنوان امانتداری خوب ایفا نکرده‌ایم.
 
 مدیر کل صدا و سیمای مرکز ایلام با اشاره به اینکه تهدید‌های زیست محیطی، احیاء منابع طبیعی و مطالبه از سازمان‌ها و دستگاه‌های متولی وظیفه رسانه ملی است و در این راستا برنامه‌هایی در دست اقدام داریم گفت: هشدار به مسئولان و مردم در مورد خطرات زیست محیطی از دیگر اهداف رسانه ملی است.
 
وی حمایت و اطلاع‌رسانی از حرکت نهاد‌های مردمی، پوشش خبری و ایجاد برنامه‌های آموزشی زیست محیطی از دیگر اهداف رسانه ملی در استان در راستای حفاظت از محیط زیست است ساخت مستند «در پناه بلوط» و خزندگان منطقه ایلام  را از جمله کار‌های رسانه ملی در راستای حفظ محیط زیست عنوان کرد.
 
مدیر کل صدا و سیما استان با بیان اینکه در هر 15 روز در رسانه ملی استان یک بار در حوزه محیط زیست برنامه یا اخباری تهیه و بخش می‌شود افزود: در حد توان در راستای حفاظت از محیط زیست استان تلاش خواهیم کرد.
به گزارش خبرنگار ایسنا، در ادامه «غلامحسین کاظمی» مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان نیز به حفاظت از محیط زیست بعنوان یک وظیفه همگانی مورد تاکید قانون اشاره و  با بیان اینکه استان ایلام در تشکیل سازمان‌های مردم نهاد جزء استان‌های پیشرو است افزود: ایلام در عرصه‌های مختلف استانی بکر و زیبا است و تنوع زیست محیطی بسیار خوبی دارد.
 
کاظمی ادامه داد: به دلیل تنوع آب و هوایی استان در فصل زمستان بیش از 30 هزار قطعه پرنده مهاجر به استان وارد می‌شوند و در کنار آبگیرها و رودخانه‌های سطح استان استقرار می‌یابند.
 
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان با اشاره به اینکه آموزش و تنویر افکار عمومی مقوله مهی است که رسانه‌ها در آن تاثیر کلیدی دارند خاطرنشان کرد: دستگاه‌های متولی حفاظت ومحیط زیست به تنهایی نمی‌توانند از این حوزه نگهداری کنند لذا حضور و مشارکت تشکل‌های مردمی بسیار ضروری است.
 
وی با تاکید بر اینکه رسانه‌ها باید با اطلا‌ع‌رسانی و فرهنگ‌سازی مردم را  پای کار بکشند اضافه کرد: راه‌های حفاظت از این سرمایه عظیم باید برای مردم تبیین شود.
نظرات ارسال نظر
  • علي كرميدر تاریخ ۲۲ دی ۱۳۹۲

    با درود متاسفانه محيط زيست استان خيلي مظلوم است و روز به روز بر شدت بحراني شدن اوضاع آن افزوده مي شود . مردم و مسوولان بايد باهم كمك كنند كه جلوي اين بحران را بگيرند . در مورد آگاهي رساني بايد بگم كه متاسفانه صداوسيماي استان زماني براي پرداختن به محيط زيست اختصاص نمي دهند . از اين گزارش در وبلاگم استفاده كردم با ذكر منبع

    پاسخ به این نظر

ایلام امروز؛ آرشیو دیجیتال ایلامیان

عمر سایت: 14سال