شنبه 17 خرداد 1399

مراسم تجلیل از پژوهشگران برتر استان ایلام برگزار شد

مراسم تقدیر از پژوهشگران برتر دانشگاه‌ها، سازمان‌ها و ادارات استان ایلام در سالن آمفی تئاتر آیت‌الله حیدری دانشگاه ایلام برگزار شد.
به گزارش خبرنگار پژوهشی ایسنا منطقه ایلام، دکتر طاهر‌ علی‌محمدی، رییس دانشگاه ایلام در این مراسم اظهار کرد: کارهای پژوهشی و تحقیقاتی پژوهشگر را در وادی درست به حرکت وامی‌دارد و انسان را از مصرف اطلاعات به سمت تولید اطلاعات سوق می‌دهد.
وی اظهار کرد: پژوهش منسجم کننده و ضابطه‌مند است، چرا که نظام‌های اجتماعی را قاعده‌مند و عملکردها را منسجم و رفتارها را عقلانی می‌کند.
وی خاطرنشان کرد: پژوهش باید بر اساس نیاز و تقاضای جامعه صورت گیرد و عملکرد پژوهشگر در جهت رفع نیازهای مردم باشد.
علی‌محمدی افزود: آموزش مقدمه پژوهش است و این مولفه در مسیر خود آموزش‌ را کامل‌تر کرده و بر پختگی‌های آن می‌افزاید، پس پژوهشی که در مسیر درست خود حرکت کند، به عنوان نیروی محرکه در حوزه سیاست، فرهنگ به معنای عام و جامعه اثرگذار بوده و موجب سرمایه‌گذاری می‌شود.
رییس دانشگاه ایلام خاطرنشان کرد: پژوهش‌های ارزشمند توان یک جامعه را در ارتباطات جهانی افزایش می‌دهند و می‌توانند پیشرفت، حیات، اقتدار و حرکت سیال را محقق کنند.
وی تصریح کرد: مقالات پژوهشی به لحاظ کمی به خوبی رشد کرده‌اند، اما این دست مقالات نیازمند ساماندهی و تغییر مسیر هستند و تا زمانی که منتج به تغییر افکار جوامع دیگر نشوند، نمی‌توان گفت از کیفیت بالایی برخوردارند. لذا باید فرهنگ پژوهش محوری در حوزه کاربردی نهادینه شود.
علی‌محمدی از مستقل شدن هیات ممیزه پژوهش دانشگاه از سایر دانشگاه‌های کشور خبر داد و تصریح کرد: این استقلال به کمک کمیسیون‌های مختلف پژوهشی در دانشگاه تحقق یافته و همین امر در رتبه‌بندی دانشگاه ایلام و تمایز از سایر دانشگاه‌های کشور حائز اهمیت است.
وی جایگاه دانشگاه ایلام را در بین 200 دانشگاه مطرح کشور رتبه 77 عنوان کرد و گفت: این دانشگاه 180 نفر عضو هیات علمی دارد.
رییس دانشگاه ایلام با بیان این که بودجه پژوهشی دانشگاه نسبت به سال گذشته کاهش داشته است، گفت: در سال پژوهشی گذشته در زمینه مقالات ISI، مقالات ارائه شده در مجلات داخلی، تالیف کتاب به ترتیب شاهد رشد 2.5، 73 و 138 درصد بوده‌ایم و در زمینه ترجمه کتاب نیز 90 درصد و مقاله‌های ملی و بین‌المللی 87 درصد افزایش تولید پژوهش داشته‌ایم.
وی به کمبود مجله علمی تخصصی و پژوهشی در دانشگاه اشاره کرد و افزود: با وجود اینکه به تازگی شاهد چاپ اولین شماره از مجله دانشگاه خواهیم بود، اما باید تلاش‌هایی برای رایزنی با وزارت علوم در خصوص اتخاذ مجوز چاپ هفت مجله دیگر صورت گیرد.
علی‌محمدی، اخذ مجوز تاسیس پژوهشکده گیاهان معطر و دارویی و همچنین مجوز گروه پژوهشی پاتوبیولوژی دامپزشکی برای اولین بار را اقدام چشمگیر فعالیت پژوهشی دانشگاه در سال جاری عنوان کرد.
رییس دانشگاه ایلام، تاسیس و راه‌اندازی 20 مرکز آزمایشگاهی را یکی دیگر از دستاوردهای سال پژوهشی این دانشگاه ذکر کرد و گفت: بتازگی برای تجهیز این آزمایشگاه‌ها موفق به جذب اعتبار 320 میلیون تومانی از وزارت علوم شده‌ایم.
علی‌محمدی گفت: آغاز فعالیت مرکز پردیس خودگران دانشگاه ایلام می‌تواند دانشگاه را برای خرید امکانات و تجهیزات مورد نیاز آزمایشگاه‌ها یاری کند.
بر اساس این گزارش، در پایان این مراسم از پژوهشگران برتر استان ایلام تجلیل و قدردانی شد.
نظرات ارسال نظر