شنبه 16 آذر 1398

/یادداشت/ آیا رعایت نکردن قواعد اخلاق حرفه‌ای در رسانه‌های ایلام به یک مسئله اجتماعی تبدیل شده است؟

وقتی بارها گزارش ،خبر و یا یادداشت خود را در نشریه‌ و رسانه‌ای دیگر با نام و نشانی دیگر می‌بینی باید باورت شود که این موضوع در شرف تبدیل شدن به مسئله‌ای اجتماعی است. 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه ایلام ،زمانی که با خبر یا گزارشی آشنا مواجه می‌شوی در ابتدای امر از اینکه در گوشه‌ای دیگر از دنیای پر از سرعت رسانه دوست و همکاری همفکر یافته‌ای خوشحال می‌شوی، اما بعد که می‌بینی تمام مطلب همانی است که خود زحمت تهیه‌اش کشیده‌ای،ولی حالا با اسمی دیگر و در رسانه‌ای دیگر منتشر شده تمام خستگی کار بر تن و جانت باقی می‌ماند.

پیگیری بیشتر موضوع در بین همکاران رسانه‌ای خستگی و درماندگی بیشتر را به دنبال دارد. زیرا وقتی یک همکار خبرنگار که احیاناً سلام و علیکی هم با هم داریم در پاسخ به سئوال ساده من که چرا این مطلب را با مقداری دستکاری به نام رسانه خودتان منتشر کرده‌ای  می‌گوید: « مگر حالا چی شده » و بدتر از همه مسئول همان رسانه می‌گوید: «این که کار عجیبی نیست پیش میاد که یک رسانه از خبر یا گزارش رسانه دیگر استفاده کند» کم کم به عمق ماجرا پی می‌برم. طبیعی قلمداد کردن یک امر قبیح مسئله کوچکی نیست که به راحتی بتوان از کنار آن گذشت.

در چند ماه اخیر به کرات با این موضوع مواجه شده و در هر بار همکاران بعد از کلی جر و بحث قول دادند که دیگر این کار را نمی‌کنند اما چند وقت بعد دوباره همین اتقاق این بار در رسانه‌ای دیگر رخ می دهد.

دیروز یکی از نشریات محلی استان را دیدم که برای اکثر قریب به اتفاق اخبارش هیچ منبعی ذکر نکرده بود به جز مواردی که نوشته بود در « گفتگو با خبرنگار ما».

برایم خیلی جالب بود که این همکار مطبوعاتی انگار خیلی هم با قواعد کار روزنامه‌نگاری بیگانه نیست ولی تنها در جاهایی که مربوط به « خبرنگار ما » باشد و الا کار خبرنگاران دیگر را بدون ذکر منبع و سند درآوردن از نظرش اشکالی ندارد.

اگر سخن جامعه شناسان را در خصوص  تعریف « مسئله اجتماعی»  بپذیریم که یکی از شاخص‌ها برای تعیین مسئله اجتماعی  «شایع » بودن یک پدیده اجتماعی است آنگاه می‌توان گفت: اگر چه برخی همکاران رسانه‌ای و برخی نشریات محلی البته به قواعد بازی ملتزم هستند اما نقض این اصول هم به گونه‌ای است که می‌توان آن را امری شایع و در شرف تبدیل شدن به مسئله‌ای اجتماعی تبدیل کرده است و در تعداد قابل توجهی از رسانه‌ها شاهد نقض این قواعد هستیم البته در هر رسانه به شکلی خاص که از سهل انگاری شروع می شود تا به نقض عامدانه را در برمی‌گیرد.

البته به خوبی می‌دانم که همکاران زحمتکشی هم در صحنه مطبوعات هستند که به رغم کمبودها و دشواری‌های کار مطبوعاتی،در انجام وظایف و مسئولیت‌های اخلاقی و اجتماعی متعهدانه کوشش می‌کنند که امیدوارم این یادداشت  کوشش‌های مسئولانه آنها را مخدوش نکند.

نظرات ارسال نظر
  • هشدار ایدزدر تاریخ ۱۳ آبان ۱۳۹۲

    سلام لطفا گزارشی در مورد گسترش فاجعه بار بیماری ایدز در استان تهییه فرمایید تا شاید مردم بیشتر مراقب روابط فردی اجتماعی خود باشند از طرف یک دانشجویی پرستاری

    پاسخ به این نظر