جمعه 4 بهمن 1398

خانه تکانی، رسم کهن ایلامیان در استقبال از نوروز

تا چشم کار می کرد، پتو و جاجیم و فرش های هزار رنگ و زیبا بود که به نشانه خانه تکانی بر روی در و دیوار منازل پهن شده بود، این آیین ویژه مردمان زاگرس نشین در استقبال نوروز بود.

به گزارش ایرنا، اما امروز با وجود ساخت برج های چند طبقه و ساختمان های غول پیگر و توسعه فرهنگ آپارتمان نشینی روز به روز از این رسم و رسوم های قدیمی کاسته و کم کم در حال برچیدن است.

حالا بخار شور و اتوشویی و خشک شویی مرسوم شده و دیگر کدبانوی خانه زحمت و مشقتی که زنان قدیمی در نبود فناوری می کشیدند، متحمل نمی شوند.

با این وجود همه سال در اسفند ماه زنان خانه به تکاپو و تلاش برای خانه تکانی و جایگزین کردن وسایل کهنه می پردازند.

یکی از زنان ایلامی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا می گوید: از ابتدای اسفند کار خانه تکانی را شروع می کنم و بطور معمول برای تمیز کردن همه وسایل خانه آن گونه که خودم دوست دارم دو هفته وقت لازم است.

ˈمریم حسین زادهˈ اظهار کرد: آشپزخانه بیشترین حجم کار را به خود اختصاص می دهد و خیلی طول می کشد تا به صورت مرتب و تمیز درآید.

وی ادامه داد: یک هفته آخر اسفند ماه را تنها به اتو کشی پرده ها و ملحفه ها سپری می کنم و خریدهای سفره عید را انجام می دهم.

وی انجام سنت خانه تکانی را علاوه بر استقبال از عید نوروز و گرفتن جشن باستانی آن و آمادگی برای پذیرایی از مهمان است باعث می شود که گرد و غبار یک ساله از خانه نیز خارج شود.

حسین زاده بیان کرد: این سنت از گذشته های دور بوده و همه ساله اکثر خانم های خانه آن را پیش از نوروز انجام می دهند.

یکی دیگر از زنان ایلامی گفت: در گذشته های دور هر زنی که بیشترین پتو، جاجیم های رنگارنگ و فرش ها را بر روی در و دیوار خانه پهن می کرد به عنوان یک زن خانه دار و کدبانو شناخته می شود که توانسته است از دستمزد همسرش و با هنر دستان خودش این میزان جاجیم و قالی را ببافد.

ˈصبریه طاهریˈ اظهار کرد: اکنون بیش از نیم قرن از آن زمان می گذرد و امروزه بیشتر کارها توسط کارگر انجام می شود و زنان به دلیل حجم کاری که در خارج از منزل دارند کمتر به این چیزها توجه می کنند.

وی ادامه داد: زنان کدبانو همیشه دارای منزلی آراسته و مرتب هستند و با تلاش و رفت و روب با سلیقه تمام وسایل خانه را قبل از آغاز فصل بهار تمیز می کنند.

وی انجام سنت خانه تکانی را یکی از آیین های کهن در استان ایلام دانست و یادآور شد: با انجام این سنت کهنگی، کسالت، کثیفی و گرد و غبار از خانه پاک می شود و تمیزی ، شادابی و طراوت جای آن را می گیرد.

یکی دیگر از زنان ایلامی می گوید: بطور معمول زنان علاوه بر انجام فعالیت های اداری و اقتصادی امروزه در خانه داری و تربیت فرزندان نیز تلاش می کنند.

ˈشیرین ریاحیˈ اضافه کرد: باید مرد خانه نیز به کمک خانم خانه در انجام نظافت و خانه تکانی کمک کند زیرا این کار برای زنان سنگین است و آنها به تنهایی از عهده آن بر نمی آیند.

وی از سنت خانه تکانی به عنوان یک آیین کهن و قدیمی در استقبال از عید باستانی نوروز نام برد.

به گزارش ایرنا، امروزه بیشتر زنان فرش ها و موکت های منزل را به قالی شیویی می سپارند که این امر به دلیل وجود توسعه فرهنگ آپارتمان نشینی روز به روز بیشتر توسعه می یابد.

نظرات ارسال نظر