سايت خبري | مقالات | درد دل‌ها | گالري تصاوير | موسیقی | ويديو  |خدمات‌شهری | كاغذ ديواري‌ | دانش‌نامه آزاد | تبليغات

 

 

 
چهار‌شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷
۱۶ ژانویه ۲۰۱۹   
 

 
 

وبلاگ‌‌ها | تصاوير ارسالي كاربران| ارسال تصویر | ارسال خبر| ارسال مطلب| درباه ما | ارتباط با ما

 
 
 

گفته اند:

كسي كه قانون را زير پا مينهد سرمشق بدي براي ديگران ميشود ؛ خاصه اگر خود واضع قانون باشد.
ماكياولي

 

نمايش تبليغ ديگر

 
نام كاربري:
 
كلمه عبور:                 
 

   کوههای ایلام از بهترین جاذبه های گردشگری کشور هستند

 کارشناس مسائل گردشگری استان ایلام گفت: کوههای متعدد و زیبای استان ایلام از بهترین مناطق و جاذبه های گردشگری در کشور محسوب می شوند.

به گزارش خبرنگار مهر در ایلام، علیرضا رمضانی صبح دوشنبه در محل بازدید از کوههای استان ایلام اظهار داشت: از جمله مهمترین کوههای استان ایلام "کبیرکوه" است.

وی ادامه داد: کبیر کوه رشته کوه ممتدی است که بخشی از کوهستان عظیم زاگرس را تشکیل می دهد.

وی بیان داشت: این رشته از دیوارهای جنوبی دره ی رودخانه ی آب آفتاب و کنجان چم شهرستان مهران شروع شده و رو به سوی جنوب شرقی تا دره ی رودخانه ی کرخه در دهستان الوار گرمسیری از شهرستان خرم آباد لرستان ادامه دارد.

رمضانی عنوان کرد: دامنه های شمالی و شمال شرقی آن به دره های رودخانه ی سیمره ، کرخه دامنه های جنوب و جنوب غربی آن به مرز ایران و عراق منتهی می شود.

وی افزود: دره ی کنجان چم تا دره رودخانه ی کرخه 175 کیلومتر و عرض آن در حد فاصل رودخانه سیمره یا کرخه تا مرز ایران عراق بین 45 تا 80 کیلومتر است.

این کارشناس تصریح کرد: این کوهستان پهنه ای به وسعت 9 هزار و 500 کیلومتر مربع را زیر پوشش قرار داده است.

وی ادامه داد: این رشته کوه از شاخه های بسیاری تشکیل یافته که به سمت غرب و جنوب غربی ارتفاع آن ها کاسته می شود و بلندترین آن ها که خط الرأس رشته ی مزبور را تشکیل می دهند در بخش شرقی آن واقع شده اند.

رمضانی اظهار داشت: بلندترین این کوه ها، قله ای به نام کبیر کوه است که دو هزار و 790  متر ارتفاع دارد و در 18 کیلومتری شرق روستای ارکواز واقع شده است.

وی افزود: از این رشته که کوهستان وسیع را تشکیل داده است، رودخانه های فراوانی سرچشمه می گیرند و اکثراً به خاک عراق وارد می شوند و تعداد دیگری از رودخانه ها نیز به رودخانه های سیمره و کرخه می پیوندد.

وی خاطرنشان کرد: برای صعود به بلندترین قله ی این کوه می توان از راه اتومبیل رو ایلام به دره شهر و از طریق روستای بهرام خانی و راه کولم بالا به روستای گوران و پس از طی گردنه پینه به خط الرأس رشته مزبور دست یافت و از سرگردنه ، خط الرأس مزبور را به سوی شمال غربی به طول 12.5 کیلومتر طی کرد تا به قله رسید.

وی گفت: از دیگر کوههای استان ایلام "اهوران" است.

وی ادامه داد: کوه اهوران در 83 کیلومتری شمال شرقی ایلام واقع شده و ارتفاع این کوه دو هزار و 120 متر است.

رمضانی تصریح کرد: این کوه از دره ی جزمان رود در غرب شروع شده و به طول 24 کیلومتر رو به سوی جنوب شرقی کشیده می شود و در آن جا به کوه های کولیته و کازه تر می پیوندد.

وی افزود: کوه بانکول در ناحیه ی مهراب ، در 10 کیلومتری شمال ایلام واقع شده است. ارتفاع این کوه دو هزار و 304 متر است.

رمضانی بیان داشت:رودخانه های مورت، گنگیر و آب زنگاون از کوه بانگول سرچشمه می گیرند و این کوه نیمه جنگلی از شمال غربی به سوی جنوب شرقی با طول 30 کیلومتر و با عرض متوسط 6 کیلومتر کشیده شده و از سوی جنوب شرقی به کوه مانشت متصل است و راه اتومبیل رو کرمانشاه به ایلام از غرب آن می گذرد.

این کارشناس گفت: از دگیر کوههای مهم ایلام قلارنگ است.


وی ادامه داد: کوه قلارنگ در فاصله 11 کیلومتری شمال ایلام واقع شده و دو هزار و 473 متر ارتفاع دارد.

وی اضافه کرد: رودخانه های آب آفتاب و آب زنگوان از این کوه سرچشمه می گیرند و این کوه از غرب به کوه مانشت و از جنوب شرقی به کوه چمن گیر متصل است و جزو رشته ی کبیر کوه بشمار می رود.

رمضانی با اشاره به اینکه کوه مانشت نیز از دیگر کوههای مهم ایلام است، خاطرشان کرد: در 6 کیلومتری شمال شرقی ایلام واقع شده و ارتفاع آن دو هزار و 629 متر است.

وی یادآور شد: از این کوه ، رودخانه های مورت و آسازنگان سرچشمه می گیرند و این کوه از شمال غربی به کوه بانکول و از جنوب غربی به کوه گاوه راه متصل است و دامنه های شرقی و غربی آن را جنگل های بلوط پوشانیده است.

این کارشاس گفت: دینار کوه در 25 کیلومتری شمال دهلران واقع شده و ارتفاع آن یک هزار و 955  متر است.

وی بیان داشت: این کوه به صورت قوسی از شمال به جنوب و سپس به سوی شمال غربی کشیده شده و ناحیه ی آبدانان را در دامنه ی شرقی خود جای داده است.

وی گفت: رودخانه های ده بانه ، آب سیول ، آب خزینه و آب گل گل از این کوه سرچشمه می گیرند و این کوه از جنوب شرقی به سیاه کوه متصل می شود و کوه دال در دامنه ی شمال غربی آن واقع شده است.

رمضانی یادآور شد: کوههای متعدد در استان ایلام باعث شده چهره استان ایلام کاملا کوهستانی باشد و البته ایم کوهها می تواند در جذب گردشگر برای استان ایلام کاملا مفید باشد.

 

 
  منبع: خبرگزاری مهر   در تاريخ:  ۲۲ دی ۱۳۸۹  ساعت: 9:49:17 AM 
 

از دسته: توریستی - باستان شناسی دفعات مشاهده: 1818 لينك خبر (كد خبر= 7494 )
 
  نظرات:
 نام
 پست الكترونيك/سایت:
عدد  را در کادر مقابل وارد کنید:
(جهت حذف روبوتها)
تصویر جدید

نظر :

 

 

نمايش تصوير ديگر

logo-samandehi
 
 
 

 

 ۴۰۷۸۹۷۵۹ مشاهده از 28 فروردين 1384 | صفحه جاری  مشاهده | امروز  ۸۷۹۸ مشاهده

نقش آوران ایلام امروز

    تمامي حقوق اين سايت براي شركت نقش آوران ايلام امروز محفوظ است. مسئوليت مطالب نگاشته شده به عهده نويسندگان آنها مي باشد.

Managed With Chavir CMS

آخرين به روز رساني:  چهار‌شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ | زمان بارگزاري صفحه:  0/0469 ثانيه