کوههای ایلام از بهترین جاذبه های گردشگری کشور هستند

 کارشناس مسائل گردشگری استان ایلام گفت: کوههای متعدد و زیبای استان ایلام از بهترین مناطق و جاذبه های گردشگری در کشور محسوب می شوند.

به گزارش خبرنگار مهر در ایلام، علیرضا رمضانی صبح دوشنبه در محل بازدید از کوههای استان ایلام اظهار داشت: از جمله مهمترین کوههای استان ایلام "کبیرکوه" است.

وی ادامه داد: کبیر کوه رشته کوه ممتدی است که بخشی از کوهستان عظیم زاگرس را تشکیل می دهد.

وی بیان داشت: این رشته از دیوارهای جنوبی دره ی رودخانه ی آب آفتاب و کنجان چم شهرستان مهران شروع شده و رو به سوی جنوب شرقی تا دره ی رودخانه ی کرخه در دهستان الوار گرمسیری از شهرستان خرم آباد لرستان ادامه دارد.

رمضانی عنوان کرد: دامنه های شمالی و شمال شرقی آن به دره های رودخانه ی سیمره ، کرخه دامنه های جنوب و جنوب غربی آن به مرز ایران و عراق منتهی می شود.

وی افزود: دره ی کنجان چم تا دره رودخانه ی کرخه ۱۷۵ کیلومتر و عرض آن در حد فاصل رودخانه سیمره یا کرخه تا مرز ایران عراق بین ۴۵ تا ۸۰ کیلومتر است.

این کارشناس تصریح کرد: این کوهستان پهنه ای به وسعت ۹ هزار و ۵۰۰ کیلومتر مربع را زیر پوشش قرار داده است.

وی ادامه داد: این رشته کوه از شاخه های بسیاری تشکیل یافته که به سمت غرب و جنوب غربی ارتفاع آن ها کاسته می شود و بلندترین آن ها که خط الرأس رشته ی مزبور را تشکیل می دهند در بخش شرقی آن واقع شده اند.

رمضانی اظهار داشت: بلندترین این کوه ها، قله ای به نام کبیر کوه است که دو هزار و ۷۹۰  متر ارتفاع دارد و در ۱۸ کیلومتری شرق روستای ارکواز واقع شده است.

وی افزود: از این رشته که کوهستان وسیع را تشکیل داده است، رودخانه های فراوانی سرچشمه می گیرند و اکثراً به خاک عراق وارد می شوند و تعداد دیگری از رودخانه ها نیز به رودخانه های سیمره و کرخه می پیوندد.

وی خاطرنشان کرد: برای صعود به بلندترین قله ی این کوه می توان از راه اتومبیل رو ایلام به دره شهر و از طریق روستای بهرام خانی و راه کولم بالا به روستای گوران و پس از طی گردنه پینه به خط الرأس رشته مزبور دست یافت و از سرگردنه ، خط الرأس مزبور را به سوی شمال غربی به طول ۱۲.۵ کیلومتر طی کرد تا به قله رسید.

وی گفت: از دیگر کوههای استان ایلام "اهوران" است.

وی ادامه داد: کوه اهوران در ۸۳ کیلومتری شمال شرقی ایلام واقع شده و ارتفاع این کوه دو هزار و ۱۲۰ متر است.

رمضانی تصریح کرد: این کوه از دره ی جزمان رود در غرب شروع شده و به طول ۲۴ کیلومتر رو به سوی جنوب شرقی کشیده می شود و در آن جا به کوه های کولیته و کازه تر می پیوندد.

وی افزود: کوه بانکول در ناحیه ی مهراب ، در ۱۰ کیلومتری شمال ایلام واقع شده است. ارتفاع این کوه دو هزار و ۳۰۴ متر است.

رمضانی بیان داشت:رودخانه های مورت، گنگیر و آب زنگاون از کوه بانگول سرچشمه می گیرند و این کوه نیمه جنگلی از شمال غربی به سوی جنوب شرقی با طول ۳۰ کیلومتر و با عرض متوسط ۶ کیلومتر کشیده شده و از سوی جنوب شرقی به کوه مانشت متصل است و راه اتومبیل رو کرمانشاه به ایلام از غرب آن می گذرد.

این کارشناس گفت: از دگیر کوههای مهم ایلام قلارنگ است.


وی ادامه داد: کوه قلارنگ در فاصله ۱۱ کیلومتری شمال ایلام واقع شده و دو هزار و ۴۷۳ متر ارتفاع دارد.

وی اضافه کرد: رودخانه های آب آفتاب و آب زنگوان از این کوه سرچشمه می گیرند و این کوه از غرب به کوه مانشت و از جنوب شرقی به کوه چمن گیر متصل است و جزو رشته ی کبیر کوه بشمار می رود.

رمضانی با اشاره به اینکه کوه مانشت نیز از دیگر کوههای مهم ایلام است، خاطرشان کرد: در ۶ کیلومتری شمال شرقی ایلام واقع شده و ارتفاع آن دو هزار و ۶۲۹ متر است.

وی یادآور شد: از این کوه ، رودخانه های مورت و آسازنگان سرچشمه می گیرند و این کوه از شمال غربی به کوه بانکول و از جنوب غربی به کوه گاوه راه متصل است و دامنه های شرقی و غربی آن را جنگل های بلوط پوشانیده است.

این کارشاس گفت: دینار کوه در ۲۵ کیلومتری شمال دهلران واقع شده و ارتفاع آن یک هزار و ۹۵۵  متر است.

وی بیان داشت: این کوه به صورت قوسی از شمال به جنوب و سپس به سوی شمال غربی کشیده شده و ناحیه ی آبدانان را در دامنه ی شرقی خود جای داده است.

وی گفت: رودخانه های ده بانه ، آب سیول ، آب خزینه و آب گل گل از این کوه سرچشمه می گیرند و این کوه از جنوب شرقی به سیاه کوه متصل می شود و کوه دال در دامنه ی شمال غربی آن واقع شده است.

رمضانی یادآور شد: کوههای متعدد در استان ایلام باعث شده چهره استان ایلام کاملا کوهستانی باشد و البته ایم کوهها می تواند در جذب گردشگر برای استان ایلام کاملا مفید باشد.

نظرات ارسال نظر

ایلام امروز؛ آرشیو دیجیتال ایلامیان

عمر سایت: 13سال و 11ماه