یک‌شنبه 4 اسفند 1398

قطب الدین صادقی نمایش "سبدی پر از ماه گمشده" را در ایلام اجرا می کند

قطب الدين صادقي، پس از پايان تمرين ها در کارگاه آموزشي خود در شهر ايلام، نمايش "سبدي پر از ماه گمشده" را به روي صحنه مي برد.
قطب الدين صادقي، کارگردان تئاتر در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران، گفت: خوشبختانه جديت غير قابل انکار و خوشحال کننده اي در هنرجويان شرکت کننده در کارگاه آموزشي ديده مي شود و ميزان اشتياق آنها براي يادگيري مسائل مختلف در زمينه تئاتر تحسين برانگيز است.
وي افزود: به علت استقبال افراد از اين کارگاه مجبور به آموزش بيان، بدن، بازيگري و کارگرداني در کنار يکديگر شدم و به نظرم آنها نياز به يک برخورد دانشگاهي و آکادميک داشتند که متاسفانه از آنها بهره مند نشده بودند.
صادقي افزود: اغلب هنرجويان اين کارگاه با تجربيات شخصي خود به فعاليت در تئاتر مي پردازند و هدف اصلي من برگرداندن نظم و برنامه اي مدون به فراگيري تئاتر در ميان آنهاست.
وي ادامه داد: زمان تمرين 8 ساعت در روز است و قرار است تا تاريخ 8 شهريور به پايان برسد، اما در رابطه با طولاني تر شدن اين کارگاه براي تمرينات بيشتر در حال رايزني با مرکز هنرهاي نمايشي هستم.
اين کارگردان تئاتر، در رابطه با نمايش "سبدي پر از ماه گمشده" که پس از پايان اين کارگاه در ايلام اجرا مي کند، خاطرنشان کرد: داستان اين نمايش قصه زندگي شاهي با همسرش است که با مرگ روبرو مي شود و شاه جاه طلبي هاي هميشگي اش را از دست داده و به سمت سير و سلوک مي رود.
وي افزود: اين نمايش را خودم در سال 85 تاليف کرده ام و به علت اينکه براساس يکي از چريکه هاي باستاني کرد و منظومه هاي حماسي_ عاشقانه معروف کردهاست، تصميم به اجراي آن در ايلام گرفتم. همچنين بايد اشاره کنم که اين نمايش از لحاظ فرهنگي به خلق و خوي مردم اين ديار نزديک است و ارزش هاي باستاني در افراد هنرجو به شدت مشاهده و حس مي شود.
صادقي خاطرنشان کرد: به علت اينکه زمان در اين کارگاه بيشتر صرف امور آموزش پايه اي، نحوه تحليل متن و اين نوع مسايل آکادميک شده است، فرصت کمي براي آماده کردن اين نمايش داريم، به همين علت در رابطه با تمرينات بيشتر، تصميماتي خواهيم گرفت.
اين کارگردان تئاتر در رابطه با نمايش "مير نوروزي" که قرار بود در آذرماه جاري آن را به روي صحنه ببرد، يادآور شد: پس از صحبت با محمد حيدري دبير جشنواره تصميم بر اين شد که اين نمايش در جشنواره فجر اجرا شود و پس از آن اجراي عمومي داشته باشيم، زيرا زمان اصلي اجراي اين نمايش به روزهاي پايان سال بر مي گردد.
وي گفت: 2 کشور آذربايجان و تاجيکستان در توليد اين نمايش، به شرط اجرا در آن کشورها مشارکت مي کنند و پس از قطعي شدن اين اجراها، نمايش در روزهاي تعطيل نوروز در آن کشورها به روي صحنه مي رود.
صادقي در رابطه با نمايش "کافکا با من سخن بگو" که قصد دارد آن را براي اجرا آماده کند، تصريح کرد: "کافکا" براي من اسطوره يک انسان تنهايي است که در پي اثبات شخصيت خود و استقلال تفکر شخصي خودش است. اين متن رابطه اش را با خواهران و 4 زني که با آن ها آشنا شد، اما هيچگاه ازدواج نکرد بيان مي کند و من سعي کردم در نگارش اين متن هرکدام از اين رابطه ها را به يک نمايشنامه تبديل کنم و هدفم نگرش به آثار کافکا و اشاره اي به زندگي اين شخصيت بزرگ است.
وي افزود: زمان دقيق اجراي نمايش "کافکا با من سخن بگو" هنوز مشخص نيست، اما قبل و يا بعد از "مير نوروزي" اجرا مي شود.
نظرات ارسال نظر