یک‌شنبه 4 اسفند 1398

مرگ بلوط‌ را دریابیم

مرگ ناگهانی بلوط‌های ایلام در حال پیشروی است. رشته کوه‌های زاگرس که همچون سدی در برابر هجوم ویرانگر گرد و غبار به فلات ایران محسوب می‌شود مدت زمانی است که طی فرایندی پیچیده از درون می‌پوسند و آرام آرام از پا می‌افتند. بر اساس بازدیدهای انجام شده و مشاهدات عینی بیماری مرگ ناگهانی بلوط در استان ایلام در حال پیشروی است.
عبدالرضا محمدی کارشناس بیابان‌زدایی در این باره در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایران)، ایسنا، منطقه ایلام ، اظهار کرد:طبق مشاهدات عینی در مناطق مختلف استان به طور متوسط بین 20 تا 30 درصد درختان بلوط دچار عارضه خشکیدگی شده‌اند.
وی کوچک و ریز ماندن برگ‌ها، ریزشدن میوه بلوط، ریزش برگ‌ها و خشکیدگی کامل تاج اشاره تاج را از علائم این پدید عنوان کرد و گفت:این پدیده‌ی فاجعه‌آمیز، بیشتر در خاک‌های کم‌عمق و شنی مشاهده می‌شود که و غالبا” در اثر نابسامانی شرایط رویشگاهی و برهم خوردن تعادل محیطی، از خشکیدگی ریشه‌های موئی درختان بلوط شروع شده و با ظهور آفات و بیماری‌های ثانویه، استرس‌های شدیدی به درختان بلوط وارد آمده و سبب زوال و خشگیدگی آنها می‌شود.
این کارشناس بیابان زدایی تصریح کرد:در حال حاضر جنگل‌های زاگرس از دو عارضه‌ی مهم بیماری و کرم چوب‌خوار رنج می‌برد و مرگ ناگهانی بلوط یکی از بیماریهای بسیار خطرناک جنگلی است که یکی از مهمترین عوامل ایجاد آن قارچ «فیتوفتورا» است.
محمدی با بیان اینکه آفات و یا بیماری در میان درختان بلوط به تنهایی نمی‌تواند علت وقوع فاجعه زیست محیطی "خشکیدگی بلوط (oak decline)" باشد و قطعا” عواملی نظیر تخریب جنگل، خشکسالی‌های پی در پی، گرد و غبارهای اخیر و نوع خاک در زوال و خشکیدگی بلوط‌های منطقه زاگرس نقش مؤثری داشته‌اند تاکید کرد:غیر قابل حذف بودن این بیماری، ضرورت توجه به جنبه‌های مدیریتی آن را ایجاب می‌کند.
این  کارشناس بیابان‌زدایی با اشاره به اینکه ضعف درختان زمینه‌ی اولیه برای مرگ بلوط در ایلام را فراهم کرده است هرس،سوزاندن، به کاربردن موادشیمیایی و استفاده از روش‌های بهداشتی برای مبارزه و کاهش اثرات مخرب و زیانبار این بیماری را پیشنهاد کرد.
نظرات ارسال نظر
  • در تاریخ ۲۲ مهر ۱۳۹۲

    تو منطقه قلارنگ و کوههای شلم هر درخت بلوطی را که توسط دامداران محلی هرس شده ببینی،همگی سرحال و شاداب شده اند.چنانچه مسئولین این اجازه را به افراد محلی جهت هرس میدادند مسلما" باعث نجات خیلی از درختان بلوط میشد.امیدوارم مسئولین یه کم دلسوزی بیشتری از خودشان نشان دهند.

    پاسخ به این نظر