یک‌شنبه 11 خرداد 1399

نماینده مجلس: شرکت‌ شمسای سازمان حج ‌و زیارت مانع از سفرهای انفرادی به عتبات می‌شود

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، با تاکید بر اینکه حفظ امنیت زائران ایرانی تنها بهانه‌ای برای کسب سود برخی افراد است، افزود: سازمان حج و زیارات شرکتی با نام شمسا راه‌اندازی کرده که از سفرهای کاروانی زائران ایران سود می‌برد.

احمد شوهانی در گفت‌وگو با خانه ملت در تشریح سوال خود از مصطفی محمدنجار وزیر کشور در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت: سوال من از وزیر کشور درباره علت عدم مصوبه دولت در زمینه تردد انفرادی از مرزها است.

نماینده مردم ایلام، مهران، شیروان، چرداول، ایوان و ملکشاهی در مجلس شورای اسلامی  با بیان اینکه براساس قانون هر ایرانی با دارا بودن گذرنامه و بدون منع قانونی اجازه خروج از کشور را دارد، افزود: از مشکلات تردد در مرزها این است که افراد نمی‌توانند از مرزها خارج شده و به عنوان مثال به زیارت عتبات عالیات بروند و براین اساس رفع ممنوعیت تردد انفرادی زائران در مرزها سوال اصلی من از وزیر کشور است.

وی درباره علت عدم اجازه برای تردد انفرادی در مرزها به ویژه جهت سفر به عتبات عالیات، تصریح کرد: عامل اصلی عدم اجازه برای چنین کاری این است که برخی می‌خواهند تا زائران ایران به صورت کاروانی و دسته جمعی به شهرهای زیارتی کشورهای همسایه سفر کنند، چرا که سود آنها در اینگونه سفرها است.

شوهانی ادامه داد: برخی در این میان عنوان می‌کنند که علت سفرهای کاروانی، تامین امنیت زائران ایرانی است درحالی که بیشترین حوادثی که برای زائران ایرانی به وجود آمده به صورت کاروانی بوده است.

این نماینده مردم در مجلس با بیان اینکه با هزینه ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان هم به صورت انفرادی می‌توان به زیارت عتبات عالیات رفت، تصریح کرد: کاروان‌هایی که زائران ایرانی را به صورت دسته جمعی به زیارت می‌برند از هر شخص حداقل یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان می‌گیرند.

وی با تاکید بر اینکه حفظ امنیت زائران ایرانی تنها بهانه‌ای برای سودآوری برخی افراد است، تاکید کرد: سازمان حج و زیارات شرکتی با نام شمسا راه‌اندازی کرده که از سفرهای کاروانی زائران ایران سود می‌برد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، یادآور شد: اگر وزیر کشور پاسخگوی مشکلات پیش آمده برای تردد انفرادی زائران ایرانی نباشد از آنجایی که مسئولیت سازمان حج و زیارت با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، وزیر ارشاد باید پاسخگوی این سوال باشد.
نظرات ارسال نظر
  • شمسادر تاریخ ۲۴ فروردين ۱۳۹۲

    یسمه تعالی آقای شوهانی سلام ضمن آرزوی موفقیت برای جنابعالی ، خدمتتان عارضم که اطلاعاتی که به دست شما رسیده است تا حدودی مبالغه آمیز بوده چرا که آن مبلغ 1 میلیون و دویست هزار تومان برای شهرهای دور از مرزهای عراق بوده و شامل هزینه های تردد تا مرز و اقامت در هتل های با کیفیت کشور عراق است.گاهی اوقات سفر ها به صورت هوایی صورت می گیرد که بدیهی است از قیمت بالاتری برخوردار هستند.(هزینه رفت و برگشت هواپیما 950000 تومان می باشد.حال جنابعالی هزینه 7 شب اقامت به همراه غذا ، تردد در بین شهر های عراق، ویزا وسایر هزینه ها را از مبلغ اصلی کم کنید و مقایسه کنید).ضمناً هزینه اعزام زائرین از ایلام 8140000 ریال بوده که باز شامل هزینه های مرز تا مرز به همراه تمامی امکانات شامل(رفت و برگشت از ایلام تامهران و بالعکس،اقامت در زائر سرا و مجموع هزینه هایی که قبلاً عرض شد نیز میگرردد) با همه ی این اوصاف یک پیشنهادی دارم و اینکه شما متولی اعزام به عتبات گردید و قیمت پیشنهادی خود را اعلام نماییید تا انشا اله زائرین از طریق شرکت شما (باقیمتی کمتر!!!!!!!!!!!!) به بقاع متبرکه عراق اعزام گردند. یا علی

    پاسخ به این نظر