دوشنبه 12 خرداد 1399

رییس هیئت نظارت در گفتگوی اختصاصی با ایسنا: رفتار کاندیداها قبل و بعد از ثبت نام در بررسی صلاحیت آنها موثر است

رییس هیئت نظارت و بازرسی انتخابات استان ایلام گفت: رفتار کاندیداهای انتخاباتی قبل و بعد از ثبت نام در بررسی صلاحیت آنها موثر است  و با متخلفین برابر با قانون رفتار می شود.

نادر ملک حسینی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه ایلام ، اظهار کرد: بررسی اولیه  صلاحیت کاندیداها به استناد ماده 50 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی در جلسه مشترک هیئت اجرائی و نظارت شهرستان مرکز حوزه انتخابیه انجام می شود.

وی افزود: پس از این مرحله کسانی که رد صلاحیت شده و اعتراض دارند به همراه تمام نامزدها در هیئت نظارت استان  و بر اساس تبصره 1 ماده 52 قانون انتخابات مجلس هیئت نظارت استان پس از کسب نظر هیئت مرکزی مراتب تأیید یا رد صلاحیت کلیه دواطلبان را به استناد قانون به فرماندار مرکز حوزه انتخابیه اعلام می کند.

رئیس هیئت نظارت و بازرسی انتخابات ایلام در ادامه خاطرنشان کرد: بر اساس تبصره 3 همین ماده  در صورتی که نظر هیئت مرکزی نظارت مبنی بر رد صلاحیت دواطلبانی باشد که صلاحیت آنها مورد تأیید هیئت اجرائی قرار گرفته است دواطلبان می توانند اعتراض خود را به شورای نگهبان تسلیم نمایند.

ملک حسینی با بیان اینکه شورای نگهبان ظرف 20 روز پس از اظهار نظر هیئت مرکزی نظارت نظرت قطعی خود را در خصوص تأیید یا رد صلاحیت دواطلبان به وزارت کشور اعلام می کند گفت: بر اساس ماده 56 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی زمان تبلیغات انتخاباتی 8 روز است و تا 24 ساعت قبل از روز رأی گیری ادامه دارد.

رئیس هیئت نظارت و بازرسی انتخابات ایلام ضمن اشاره به اینکه تبلیغات خارج از این محدوده زمانی خلاف منطق و اصول اخلاقی انتخاباتی است تصریح کرد: رفتار کاندیداهای انتخاباتی قبل و بعد از ثبت نام در بررسی صلاحیت آنها موثر است.

ملک حسینی اعلام کرد: به منظوررسیدگی به جرائم و تخلفات انتخاباتی ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرائم انتخاباتی با اعضاء مشخص تشکیل و از هم اکنون تا پایان انتخابات به تخلفات انتخاباتی رسیدگی و با متخلفین برابر با قانون رفتار می شود.

نظرات ارسال نظر