گلایه روستاییان مچاور کارخانه سیمان ایلام از آلایندگی شدید این کارخانه

مردم روستاهای مجاور کارخانه سیمان ایلام از گرد و خاک شدید و همیشگی این واحد تولیدی گلایه دارند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه ایلام، گرد و خاک ناشی از فعالیت شدید کارخانه سیمان ایلام سالهاست روستاییان روستاهای  مجاور اینکارخانه را می آزارد، اهالی این  روستاها از شدت گرد و غبار این کارخانه و نبود نظارت بر آلودگی زیست محیطی آن، به شدت گله دارند.

عبدالحمید کریمخانی ساکن روستای قنات آباد از روستاهای اطراف کارخانه سیمان در گفتگو با خبرنگار ایسنا در اینت خصوص گفت:  هر گاه ویله منزل یا خودرو خود را می شوییم فردا صبح آنقدر گرد و خاک بر رویش نشسته که کسی باور نمی کند ، آن را شسته باشیم.

 وی افزود:اغلب گرد و خاک این کارخانه در فصل تابستان افزایش می یابد.

    خانم م محمدوندی پور خانه دار ساکن این روستا نیز به ایسنا اظهار کرد : هر روز پنجره ها و حیات خانه را شستشو می دهیمو اگر در فصل تابستان برق قطع شود و کوار ها از کار بیفتند به هیچ وجه نمی توانیم در حیات خانه بخوابیم.

 وی اضافه کرد: با این وجود هر وقت کنترل و نظارت ها بیشتر می شود گرد و غبار نیز کاهش می یابد.

عبدالرضا شادله که با احشام خود هر روز از به کوه های اطراف روستا می رود گفت: گرد و غبار بر روی گیاهان و درختان و کوه ها جمع می شود و احشام نیز آسیب می بینند .

غلامحسین کاظمی مدیر کل اداره حفاظت محیط زیست اسان ایلام در این زمینه  به خبرنگار ایسنا اظهار کرد: در سطح استان واحدهای تولیدی زیادی مجوز فعایت و مجوز زیست محیطی دریافت کرده اند که گزارش زیست محیطی خود را بایذ خود را به این اداره کل ارائه دهند.

وی افزود: کارخانه سیمان ایلام در فهرست صنایع آلاینده استان اعلام شده است و در سال های قبل نظارت مستمری بر این واحد  صنعتی  داشته ایم  و سیستم پایش لحظه ای و آنلاین در آنجا داریم .

کاظمی  ادامه داد: اقداماتی در جهت نصب فیلتراسیون این کارخانه داشته ایم که امیدواریم در آینده شاهد آلایندگی آن نیاشیم ، برای  این منظور یک مهلت 6 ماهه به این کارخانه داده شده  است تا به اصلاح سیستم خود اقدام کند و از مردم روستاهای  مجاور کارخانه سیمان که در قبل محیط زیست خود حساسیت خاصی دارند  تشکر می کنیم.

مدیر کل اداره حفاظت محیط زیست استان ایلام اضافه کرد: بر اساس تکالیف عامی که بر عهده محیط زیست است، نسبت به پایش مستمر و بررسی آلایندگی آن اقدام می کنیم  تا در این فرصت 6 ماهه بر اساس برنامه ای که به ما داده بتواند نسبت به رفع آلایندگی و نصب فیلترینگ اقدام کند.

نظرات ارسال نظر

ایلام امروز؛ آرشیو دیجیتال ایلامیان

عمر سایت: 14سال